Zimowa depresja istnieje naprawdę
Czujesz się w okresie jesienno-zimowym bardziej przytłoczony/przytłoczona? Zimowa depresja - co to takiego? W naszym artykule znajdziesz cenne informacje...
Problem niepłodności dotyka nawet 48 milionów par na całym świecie. Co na to wpływa? Czy można tego uniknąć?
W opinii wielu osób nie ma nic prostszego od zajścia w ciążę. Dziecko czasem pojawia się planowane, czasem wręcz przeciwnie – tak jak u tej jednej koleżanki z gimnazjum, którą każdy ma. Istnieją jednak pary, które starają się o dziecko miesiącami, a nawet latami. W głowie pojawia się wtedy myśl – co jest ze mną nie tak? Warto podkreślić, że w wypadku niepłodności nie mówimy o winie, tylko o przyczynie. Może ona leżeć zarówno po stronie kobiety (nieprawidłowa gospodarka hormonalna, mała rezerwa jajnikowa, brak owulacji) jak i mężczyzny (zbyt mała ilość plemników, mała ruchliwość plemników lub zmiany w ich budowie). Niepłodność jest czymś zupełnie innym niż bezpłodność, która oznacza całkowity brak szans na zajście w ciążę (brak macicy, brak jąder).
Czy da się uniknąć niepłodności?
Gospodarka hormonalna oraz układ rozrodczy człowieka to bardzo wrażliwe elementy i potrzebują określonych warunków do prawidłowego działania. Na zaburzenie ich porządku wpływa nasze codzienne życie. Nie będzie pewnie zaskoczeniem wpływ na nie naszych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej. Zbilansowana dieta, bogata w antyoksydanty, z odpowiednią podażą wody wpływa nie tylko na płodność, ale i na poprawę funkcjonowania całego organizmu. Kobiety w wieku rozrodczym bez względu na planowanie czy też nieplanowanie ciąży powinny suplementować kwas foliowy w dawce 0,4 mg dziennie i dodatkowo korzystać z jego naturalnych źródeł, którymi są np. pomarańcze. W naszym klimacie zalecana jest również suplementacja witaminy D3 w dawce 2000 j., niezależnie od pory roku. Dotyczy to obu płci.
Obecnie, kiedy dużo osób wykonuje pracę biurową lub jest na home-office, nasza aktywność fizyczna jest mocno ograniczona. Zalecana przez WHO minimalna aktywność fizyczna to 150 minut tygodniowo, czyli około 20 minut dziennie. Można je wykorzystać na spacer, jogę, trening taneczny lub rower. U mężczyzn siedzący tryb życia (informatycy, kierowcy zawodowi) sprzyja przegrzewaniu się jąder i obniżeniu jakości nasienia – nie bez powodu są one za zewnątrz ciała! Problemem jest także obcisła bielizna z syntetycznych materiałów. Wymiana majtek na luźniejsze, bawełniane i rezygnacja z noszenia ich w nocy pozytywnie wpływa na pracę jąder. Bardzo ważny jest zdrowy sen i zachowanie jego odpowiedniej higieny. Odpowiednia długość odpoczynku nocnego (co najmniej 8 h) pozwala odpowiednio działać naszej szyszynce, która pośrednio działa wspierająco na płodność.
Nie jesteśmy w stanie uchronić się przed wszystkimi szkodliwymi czynnikami w naszym środowisku, natomiast to od nas zależy, czy ulegniemy nałogom. Palenie papierosów wpływa niekorzystnie zarówno na męską, jak i kobiecą płodność. U mężczyzn dodatkowo może być to przyczyną problemów z erekcją poprzez zmniejszone krążenie w małych naczyniach krwionośnych unaczyniających m.in. penisa. Równie szkodliwy jest alkohol. Para starająca się o dziecko powinna odstawić go na co najmniej 3 miesiące przed planowanym poczęciem. Kobiety podejrzewające u siebie ciążę powinny natychmiast rozpocząć abstynencję – substancja ta jest toksyczna dla płodu i jest przyczyną rozwinięcia się u niego zespołu alkoholowego.
Czerwiec został uznany przez Światową Organizację Zdrowia za miesiąc zdrowia reprodukcyjnego. Pamiętajmy, że organizm zdrowy to organizm płodny i warto wprowadzić zmiany w swoim codziennym życiu nie dla samej chęci zajścia w ciążę, ale do poprawy swojego ogólnego samopoczucia.