Zimowa depresja istnieje naprawdę
Czujesz się w okresie jesienno-zimowym bardziej przytłoczony/przytłoczona? Zimowa depresja - co to takiego? W naszym artykule znajdziesz cenne informacje...
Czyli jak wspierać swoje mięśnie dna miednicy
Mięśnie dna miednicy są bardzo ważną strukturą, która u kobiet ma ogromne znaczenie w utrzymaniu zdrowia intymnego. Czym one dokładnie są? Jak o nie dbać? Czego unikać? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Czym są mięśnie dna miednicy?
Miednica jako obszar ciała kobiety kryje w sobie wiele różnych struktur. Są tam zarówno żeńskie narządy rozrodcze: macica, jajniki, pochwa, jak i struktury układu moczowego oraz jelito grube wraz z odbytem. Wszystkie te elementy są zlokalizowane na samym dole naszego korpusu, dlatego aby mogły pełnić swoje funkcje, ważne jest ich odpowiednie podtrzymanie. Odpowiedzialne za to są właśnie mięśnie dna miednicy. Jest to nie jeden, nie dwa, a tak naprawdę cała grupa mięśni w kształcie koszyczka, współpracująca ze sobą w celu utrzymania narządów miednicy na właściwym miejscu i gotowości do efektywnego działania.
Osłabione mięśnie dna miednicy – problem starszych kobiet?
Chociaż problemy związane z osłabieniem mięśni dna miednicy, takie jak nietrzymanie moczu, wypadanie macicy, obniżenie ścian pochwy, kojarzą nam się przede wszystkim z naszymi babciami, to mogą one dotyczyć, i coraz częściej dotyczą, także młodych kobiet. Jedną z głównych przyczyn osłabienia tej grupy mięśniowej jest poród dziecka drogami natury. Nie jest to jednak ostrzeżenie przed tym rodzajem porodu czy zachęta do wybrania drogi cesarskiego cięcia – każda kobieta ciężarna już w trakcie ciąży oraz już po porodzie może pracować z mięśniami dna miednicy tak, aby poród nie wpłynął negatywnie na ich kondycję.
Nie tylko ciąża powinna być motywacją kobiety do lepszego zadbania o swoje zdrowie. Nasze codzienne wybory mogą istotnie wpłynąć na osłabienie mięśni dna miednicy, chociażby podejmowanie nieodpowiednich ćwiczeń oraz złe nawyki toaletowe. Co więc robić, by na co dzień dobrze wspierać te ważne mięśnie?
Codzienna profilaktyka
Bardzo ważne są nasze nawyki toaletowe. Podczas korzystania z toalety nasze mięśnie dna miednicy obniżają się naturalnie, co pozwala im się rozluźnić. Nie powinno się ich wtedy narażać na zwiększone ciśnienie śródbrzuszne, czyli na przykład kasłanie, kichanie lub dmuchanie nosa. W takim momencie najlepiej byłoby po prostu wstać, oczywiście jeśli jest taka możliwość. Czas spędzony w toalecie powinien być jak najkrótszy – unikajmy przeglądania sieci przez kolejne pół godziny po pełnym zaspokojeniu swoich potrzeb fizjologicznych.
Warto przyjrzeć się także pozycji, w jakiej zasiadamy na desce klozetowej. Podczas oddawania stolca plecy powinny być wyprostowane, a stopy ustawione na lekkim podwyższeniu. Można w tym celu wykorzystać specjalną podstawkę pod nogi, ale można użyć także pudełka proszku do prania, małego kosza lub odwróconej miski. Nie należy przeć, a w razie potrzeby powinno się jedynie pochylić ciało do przodu lub na boki.
Podczas oddawania moczu powinnyśmy mieć plecy wyprostowane, a dno miednicy maksymalnie rozluźnione – bez „wyciskania” moczu na siłę i zwiększania ciśnienia strumienia. Z tego właśnie powodu oddawanie moczu w pozycji „na małysza” nie jest dobrym pomysłem, gdyż nie tworzy ona dogodnych warunków dla mięśni dna miednicy i nie pozwala im się odpowiednio rozluźnić. W toaletach publicznych warto po prostu usiąść – ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową jest niskie, biorąc pod uwagę fakt, iż nie dotykamy muszli narządami płciowymi. Jeśli boimy się o czystość deski klozetowej, można zastosować na nią chociażby płyn do dezynfekcji rąk.
Szukając informacji na temat mięśni dna miednicy, kobiety często natrafiają na informację, iż w celu ich zlokalizowania powinny spróbować je zacisnąć i zatrzymać strumień moczu. Takie działanie powtarzane wielokrotnie może prowadzić do osłabienia tych mięśni oraz wystąpienia zapalenia pęcherza, więc jest to czynność niezdrowa i całkowicie niepożądana.
Bielizna wyszczuplająca – czy to dobry pomysł?
Problem z bielizną wyszczuplającą jest taki, iż znacznie zwiększa ona ciśnienie śródbrzuszne, które wywiera nacisk na mięśnie dna miednicy. Codzienne jej stosowanie może istotnie osłabić ich działanie. Dotyczy to nie tylko majtek wyszczuplających, które najlepiej zostawić na specjalne okazje i wielkie wyjścia, ale także obcisłych spodni, np. skinny jeansów. Od czasu do czasu dla zdrowia warto z nich zrezygnować na rzecz luźniejszych krojów lub dresów.
Problemy wynikające z osłabienia mięśni dna miednicy wcale nie muszą nas dotyczyć – jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko ich wystąpienia dzięki dbaniu o codzienne nawyki. Jeśli jednak zaobserwujesz u siebie objawy takie jak mimowolne popuszczanie moczu podczas śmiechu, kasłania i kichania lub planujesz ciążę, udaj się po pomoc do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Pomoże Ci on w doborze odpowiednich ćwiczeń.