W rytmie energicznej Samby – czyli kilka słów o brazylijskiej kulturze
Jak żyje się w Brazylii? 🇧🇷 Jakie tajemnice skrywa pełne kontrastów największe miasto Ameryki Łacińskiej São Paulo? Jak miłość...
City break w Paryżu? My jesteśmy na tak! Ale nie tylko my, bo już Ernest Hemingway pisał do swojego przyjaciela: Jeżeli miałeś szczęście mieszkać w Paryżu jako młody człowiek, to dokądkolwiek się udasz przez resztę życia, idzie on za tobą, bo Paryż jest świętem ruchomym. Nawet jeśli nie ma możliwości zamieszkania w stolicy Francji na stałe, to zdecydowanie warto udać się tam w podróż i podążając za radą słynnego amerykańskiego pisarza – dać sobie szansę uczestnictwa w tym ruchomym święcie choć przez chwilę. Jeśli już zdecydujemy się na taką wyprawę, to które miejsca powinniśmy odwiedzić w pierwszej kolejności?
Wybudowane w 1190 roku słynne muzeum sztuki w przeszłości pełniło rolę twierdzy obronnej i siedziby królewskiej. Od 1793 stało się obiektem muzealnym. Potężne zbiory królewskie, a także napoleońskie łupy zebrane w jednym z paryskich symboli należą do ścisłego światowego dziedzictwa kultury. To tam znajduje się słynna Mona Lisa Leonardo da Vinciego, Nike z Samotraki czy Wenus z Milo. Ponadto stanowiąca wejście do muzeum charakterystyczna szklana piramida – będąca wzorem Piramidy Cheopsa z Egiptu – jest kolejnym kultowym miejscem, przy którym turyści chętnie pozują do zdjęć.
Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego jest położona na najwyższym paryskim wzgórzu w niezwykle klimatycznej, artystycznej dzielnicy Montmartre. Można się tam udać pieszo wysokimi schodami lub wjeżdżając kolejką. Piękna panorama Paryża rozpościerająca się z punktu widokowego przed obiektem sakralnym jest jedną z głównych wizytówek miasta.
Niezwykle tajemnicze miejsce składające się z 50 kilometrów tuneli. Stanowi mogiłę dla sześciu milionów Paryżan. Z powodu szalejącej epidemii dżumy w XVIII wieku, a tym samym przepełnienia się cmentarzy – to właśnie w tym miejscu postanowiono chować zmarłych. Katakumby paryskie kryją w sobie wiele tajemnic i historii. Nie zaleca się jednak na własną rękę eksplorować nieznanych przejść. Według legendy szczątki zaginionego w tunelach Philiberta Aspairta odnaleziono po jedenastu latach…
Zobacz: Na dachach Paryża – fotoreportaż
Budowa słynnej świątyni pochodzącej z XII wieku trwała prawie 200 lat. To za sprawą powieści o wyjątkowym dzwonniku autorstwa Viktora Hugo katedra okryła się jeszcze większą sławą. Mimo że w 2019 roku doszło do pamiętliwego, strasznego pożaru – świątynia w dalszym ciągu zachwyca z zewnątrz swoją fantastyczną architekturą. Warto odnotować, że nie była to pierwsza poważna próba dla tego słynnego miejsca. W trakcie rewolucji francuskiej doszło do poważnej dewastacji budynku. Jednakowoż w wyniku działań Napoleona udało się przywrócić świątyni pełen blask. Z pewnością stanie się tak i tym razem!
Słynna nekropolia paryska została założona w 1804 roku. To na tym cmentarzu spoczywa Fryderyk Chopin, Jim Morrison, Edith Piaf, Molier czy Viktor Hugo. Charakterystyczne nagrobki stanowią swego rodzaju architektoniczny klejnot, nadający temu miejscu wyjątkowy charakter.
Właściwie znajduje się w sąsiadującej z Paryżem miejscowości Marne-la-Vallée. Możemy podzielić go na dwa tematyczne parki rozrywki – Disneyland Park oraz Walt Disney Studio. Niezwykły labirynt Alicji z Krainy Czarów, spektakularny zamek Śpiącej Królewny, rollercoaster Indiany Jones’a czy też niezwykłe miejsca związane z Gwiezdnymi Wojnami i Piratami z Karaibów sprawiają, że zarówno dzieci, jak i dorośli potrafią zachwycić się tym miejscem. Wieczorny pokaz fajerwerków połączony z muzyczno-wizualnym show przepełnionym disneyowskimi motywami zapewnia niezapomniane wspomnienia do końca życia.
Niekwestionowany symbol Paryża został oddany do użytku w 1889 roku. Wszystkim pragnącym zobaczyć panoramę miasta z jej wysokości zaleca się wcześniejsze zarezerwowanie biletu przez internet ze względu na tłumy turystów. Wieża Eiffla zachwyca dniem i nocą. Od godziny 21 w okresie zimowym i od 22 w czasie letnim o każdej pełnej godzinie odbywa się kilkuminutowy pokaz iluminacji. Deszcz migoczących światełek dodaje paryskiemu symbolowi wyjątkowego charakteru.
Paryż imponuje swoimi atrakcjami i różnorodnością. Wymienione wyżej miejsca stanowią jedynie wierzchołek góry, dlatego zachęcamy Was do poznawania kolejnych zabytków! Stolica Francji potrafi oczarować klasycznymi dobrodziejstwami – na czele z łukiem Triumfalnym, polami Elizejskimi, Moulin Rouge czy dzielnicą Łacińską. Z drugiej strony symbolizujące sztukę współczesną Centrum Pompidou czy też niezwykła dzielnica biznesowa La Defense zachwycają nowoczesnością. Z tego powodu słowa Ernesta Hemingweya na temat Paryża wydają się wciąż aktualne – wizyta w tym mieście zawsze stanowi swego rodzaju święto!