Sieć znajomych, znajomi w sieci
Media społecznościowe osiągnęły taką popularność, że powstał żart, że jeśli nie ma cię na Facebooku, Instagramie, Twitterze lub innym medium to tak, jakby nie było cię...
Ostatnio internet stał się także jednym ze źródeł kreowania wizerunku Polski i jej historii. Miało to miejsce dzięki viralowemu filmikowi opublikowanego przez autorów kanału „Historia bez Cenzury”. Autorzy przedstawili w nim dowody, na to że Polacy są najbardziej bohaterskim narodem. Omówili w ten sposób ciekawostki dotyczące II Wojny Światowej i jej polskich bohaterów. Film zdobył wielką popularność w social media, w tym w szczególności na anglojęzycznych portalach typu wykop.pl.Sukces autorów tego kanału staje się świetnym przyczynkiem do omówienia działalności innych profili, oraz vlogów, które odnoszą się do historii.
1. Historia Bez Cenzury
Na ten moment to ten kanał jest niekwestionowanym królem polskich kanałów historycznych. Autorzy w wywiadach nie ukrywają, że od początku koncentrowali się na trzech tematach – seks, przemoc i pieniądze. Uzasadniając ten wybór tłumaczą, że z jednej strony jest to te tematy są dla ludzi najbardziej interesujące, ale z drugiej strony to właśnie one są sednem historycznych wydarzeń.Wojtek Drewniak – prezenter kanału opowiada o historii niewątpliwie w sposób często kontrowersyjny, a wiele jego kwestii nie nadaję się do publicznego cytowania, jednak nie można mu odmówić skuteczności. Zarównow sferze promowania wiedzy historycznej wśród Polaków, ale i od niedawna także wśród zagranicznych odbiorców
2. Historia Wojny Nieznanej
To jeden z najbardziej niedocenianych polskich kanałów, który niestety nie zdobył szczególnej popularności. Jego ideą było relacjonowanie wydarzeń I Wojny Światowej dzień po dniu. To najbardziej szczegółowy vlog historyczny. Trudno jest znaleźć w polskim internecie lepsze źródło wiedzy o tym okresie. Niestety kanał nie spotkał się ze szczególnie pozytywnym odzewem. Treści na nim prezentowane były bardzo szczegółowe i nieinteresujące dla polskiego odbiorcy. Dla mas Polaków historia I Wojny Światowej jest często raczej ciekawostką, niż faktem istotnym. A szkoda, bo jak pokazali autorzy jest to opowieść fascynująca i determinująca dla losów XX-wiecznej Europy. Projekt ten jest kontynuowany w języku angielskim.
3. Ale Historia
Kanał ten wykorzystuje masę materiałów archiwalnych. W krótkich, 3-5 minutowych filmikach prezentowane są ciekawostki zarówno z historii Polski, jak i historii powszechnej. Filmików w toku działalności kanału powstała już spora liczba i cały czas powstają nowe, także może być to dobre źródło wiedzy.
4. Polimaty
Radka Kotarskiego i jego Polimatów chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To właśnie Radek osiągnął jeden z największych komercyjnych sukcesów z całego polskiego YouTube. Ogromną zaletą kanału jest rzetelność jego autora. Historia jest tylko jednym z tematów, jednak filmiki takie jak „Honor splamiony krwią” nie tylko szerzą wiedzę, ale także zawierają ważną treść, która jest przekazywana młodym ludziom.