Sieć znajomych, znajomi w sieci
Media społecznościowe osiągnęły taką popularność, że powstał żart, że jeśli nie ma cię na Facebooku, Instagramie, Twitterze lub innym medium to tak, jakby nie było cię...
Od dawna wiadomo, że związek oparty tylko na fizyczności ma nikłe szanse na przetrwanie. Z reguły, poza kilkoma innymi aspektami, życiowego partnera dobieramy również pod względem zdolności umysłowych, poczucia humoru, podobnych zainteresowań. Są jednak osoby, dla których inteligencja jest kluczowa. Na niektórych z nas erudycja, błyskotliwość, elokwencja – działają jak najlepszy afrodyzjak. To sapioseksualiści – nie wygląd, a wysokie IQ działa na nich jak magnes.
Pokaż cycki!
Już dawno uprzedmiotowiono ciało, a kobiecymi wdziękami zareklamować można wszystko. Może popularność sapioseksualizmu sprawi, że trend się odwróci i to intelekt będzie najbardziej pożądaną cechą? – Według antropologów uroda fizyczna ceniona była i jest w każdej kulturze, czego nie można powiedzieć o inteligencji – studzi mój zapał Marek Warecki, psycholog Poradni Zdrowia Psychicznego. Aby zaprzeczyć stawianej tezie o popularności tej preferencji seksualnej, podaje przykład: Kto słyszał o Williamie Jamsie Sidisie, ponoć najinteligentniejszym człowieku na Ziemi, którego IQ oszacowano na 197 punktów? Ale o Marlin Monroe słyszał chyba każdy, i to nie z racji jej inteligencji…
Na niektórych z nas erudycja, błyskotliwość, elokwencja – działają jak najlepszy afrodyzjak. To sapioseksualiści – nie wygląd, a wysokie IQ działa na nich jak magnes
Mimo to, czyż inteligentniejsi mężczyźni nie wydają się bardziej przystojni? Jak powiedziała pewna pisarka, nie da się być z kimś rażąco głupszym. Jednak sapioseksualiści są zapewne w mniejszości. Wczoraj i dziś… nadal wygrywa kult ciała.
Piękny umysł
Kobiety przyznające się do sapioseksualności dają nadzieje mężczyznom, którzy nie mają sześciopaku na brzuchu. Ale zaimponować mogą wyszukanym słownictwem, znajomością kilku języków obcych czy po prostu nieprzeciętnie inteligentnym poczuciem humoru. Czy można inaczej niż po prostu modą, wytłumaczyć to, że stereotypowy macho odchodzi do lamusa, a jego miejsce zajmuje ponętny okularnik? Dawniej silny mężczyzna kojarzył się z bezpieczeństwem, stabilnością… Co się zmieniło? – Inteligencja, w ogromnym uproszczeniu, staje się o tyle atutem, o ile przekłada się na pozycję społeczną, gwarantującą utrzymanie partnerki i potomstwa – mówi psycholog Marek Warecki.
Mężczyzno – sięgnij po książkę!
Być może niedługo symbolem seksu będą członkowie MENSY. Ale nie namawiam do zaprzestania aktywności fizycznej. Ideałem byłoby połączyć jedno i drugie. Tak samo uważa znana blogerka modowa Macademian Girl. – Popieram każdą formę wynoszenia inteligencji i wiedzy na piedestał. Choćby jako afrodyzjak – mówi Tamara Gonzalez Perea, znana jako Macademian Girl. – Choć postrzegam człowieka jako jedność. Całość, która składa się zarówno z ciała – dobrze, jeśli jest piękne i zadbane – oraz umysłu, który osobiście bardzo cenię – dodaje. Dziś jest tendencja do przedmiotowego traktowania ciała, w oderwaniu od całej reszty. Tym bardziej IQ jako afrodyzjak to bardzo pozytywna odmiana!
*Geek – człowiek, który dąży do pogłębiania swojej wiedzy i umiejętności w jakiejś dziedzinie w stopniu daleko wykraczającym poza zwykłe hobby. Słowo pochodzi z amerykańskiego slangu młodzieżowego, gdzie jest obraźliwym określeniem mola książkowego i kujona, lecz często też bywa określeniem pozytywnym dla osoby o szczególnie ukierunkowanych zainteresowaniach i wysokiej inteligencji.