Czy szkoła rzeczywiście wychowuje?
Czy obecny system edukacji naprawdę spełnia swoje zadanie? 🤔Zobacz, jakie wyzwania stoją przed dzisiejszymi szkołami i dlaczego warto zadbać...
Bycie liderem to nie tylko powód do dumy, ale również duże zobowiązanie – takie wnioski płyną z II Kongresu Liderów RP: Młodzi 590, który w dniach 16-17 listopada odbył się w Rzeszowie. Wzięli w nim udział czołowi przedstawicie świata nauki, polityki i biznesu.
Pierwszy dzień Kongresu rozpoczął się wystąpieniem wiceministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Aleksandra Bobko, byłego rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego. „Energia młodych ludzi może budować wielkie, znakomite rzeczy” – podkreślił profesor. „Nie bójcie się długoterminowych wyzwań” – apelował. Uczestników powitali również Wojewoda Podkarpacki Jolanta Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Sylwester Czopek.
Ważne słowa padły także podczas wystąpienia wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który przekonywał, że nieliczne, lecz odpowiednio zdeterminowane grupy osób mogą realnie wpływać na rzeczywistość. „Ktoś może mi zarzucić, że odwracam kolejność, ale moim zdaniem, jeśli Polska będzie silna, patriotyczna i mądrze zarządzana, to Polacy też tacy będą” – stwierdził premier Morawiecki.
Następny punkt programu stanowiła dyskusja panelowa na temat edukacji ekonomicznej. Jak zaznaczali prelegenci, jest ona konieczna, choć jej kształtowanie nie leży jedynie w gestii szkół, lecz zależy od sposobu wychowania oraz wpływu najbliższego otoczenia. „Młodzi ludzie powinni możliwie szybko uczyć się zarabiać. Nawet niewielkie kwoty mają znaczenie w kształtowaniu tej umiejętności” – zauważył Piotr Müller, szef Biura Ministra w MNiSW. Paneliści przestrzegali również przed czyhającymi zagrożeniami, wskazując na wirtualne waluty oparte na spekulacji. „Za kilka lat będzie to kolejne Amber Gold” – alarmował Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. W debacie wziął również udział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, który zwrócił uwagę na to, że wbrew pozorom solidne wykształcenie jest niezmiernie cenne również i dziś. „Przyjmując kogoś do pracy, sprawdzam jego oceny zarówno ze szkoły, jak i ze studiów. To ważne” – mówił gość.
Druga dyskusja panelowa Kongresu dotyczyła sytuacji młodych na rynku pracy. „Myślmy o swojej karierze, ale pamiętajmy o wspólnocie. To ona pozwala nam na rozwój. Aby się bogacić, potrzebujemy silnej Polski” – podkreślał Tomasz Matynia, szef gabinetu politycznego Ministra Zdrowia. Tomasz Tokarski, przewodniczący Parlamentu Studentów RP, wyraził zadowolenie z projektu reformy szkolnictwa wyższego. „Widzimy tam wiele prostudenckich rozwiązań” – zauważył. Z kolei Waldemar Zbytek, wiceprezes Zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji, zachęcał przedsiębiorców do wspierania organizacji studenckich.
Po zakończeniu dyskusji przyszedł czas na przemówienie głównego gościa – Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który mówił, że nie należy zniechęcać się niepowodzeniami. Podkreślał przy tym, że nieodłącznym elementem wydajnej pracy jest umiejętność wypoczywania. Motywował do przebojowości: „Nie można siedzieć w kącie. Trzeba walczyć o to, żeby być coraz lepszym. By móc z dumą stwierdzić – jestem w czymś naprawdę dobry i jestem z Polski”.
Po spotkaniu z Prezydentem młodzi liderzy udali się do Jasionki, gdzie spędzili drugi dzień. Tam też spędzili drugi dzień Kongresu Liderów RP.