Jak nakarmić wilka i mieć owce w całości?
O dylemacie mieszkaniowym, spekulacji i jej wpływie społecznym. Temat nieruchomości pobudza zmysły opinii publicznej już kolejne miesiące, rodząc przy tym skrajne...
Zrównoważ swój budżet
Zanim zaczniesz marzyć i rozglądać się za kredytem powinieneś najpierw „złapać” równowagę w swoim budżecie. Po prostu musisz wiedzieć, jakie masz miesięczne przychody i jakie wydatki. Jeśli wydatki są większe od przychodów to oznacza, że wpadasz w długi. W takiej sytuacji trzeba na chwilę zapomnieć o marzeniach i przyjrzeć się swoim wydatkom. Wszystko to, co zbędne powinno być z nich usunięte. To zadanie wymaga od Ciebie pewnej systematyczności. Powinieneś spisywać swoje wydatki, a potem je przeanalizować.
Być może należy zrezygnować z zakupu kolejnych modnych butów, może warto swój telefon komórkowy przenieść do innego operatora gdzie są niższe opłaty, może należy to samo zrobić z Twoim rachunkiem bankowym i przenieść go tam, gdzie np. nie ma opłat za przelewy. Warto też abyś się zastanowił, czy nie możesz mieć większych przychodów? Może masz jeszcze trochę wolnego czasu i możesz więcej pracować. A może trzeba zmienić pracodawcę na takiego, który więcej płaci? W tej chwili jest korzystna sytuacja na rynku pracy ‒ można więc spróbować.
Zbuduj własny fundusz bezpieczeństwa
Czas na marzenia przyjdzie w momencie, w którym już złapiesz równowagę finansową i okaże się, że co miesiąc zostają Ci jakieś pieniądze. Ale zanim zaczniesz odkładać pieniądze na realizację swoich marzeń lub pomyślisz o kredycie, aby je zrealizować szybciej ‒ zastanów się, czy jesteś przygotowany na niespodziewane wydatki związane z utratą pracy, chorobą czy koniecznością wymiany samochodu, jeśli już go posiadasz, albo też remontem mieszkania?
Jeśli odpowiedzialnie planujesz swoje finanse, to powinieneś zbudować sobie fundusz bezpieczeństwa na trudne czasy. Wielu praktyków, którzy stracili pracę, albo mieli niespodziewane wydatki doradza, aby taki budżet był równy Twoim sześciomiesięcznym wydatkom.
Zły kredyt i dobry kredyt
Jeżeli masz kredyt i okazuje się, że jednak udaje Ci się co miesiąc odłożyć określoną sumę, to zastanów się czy nie spłacić szybciej kredytu. Szczególnie, jeśli to jest kredyt przeznaczony na zwykłą konsumpcję. Z reguły żadna lokata nie jest wyżej oprocentowana od kredytu. Tak więc spłacając wcześniej kredyt po prostu zarabiasz.
Z drugiej jednak strony kredyt może być potrzebny, szczególnie wtedy, gdy jest inwestycją, która może zwiększyć Twoje dochody w przyszłości. Na przykład, kiedy płacisz za zdobycie wykształcenia czy innych szczególnych umiejętności, które pozwolą Ci w przyszłości więcej zarabiać. Być może zakup po korzystnej cenie mieszkania na wynajem jest taką inwestycją, którą warto zrealizować za pomocą kredytu. Ale w takim przypadku musisz mieć pewność, że wpływy z tytułu wynajmu mieszkania będą co najmniej pokrywały teraz i w przyszłości comiesięczne raty kredytu.
Czyli cennym marzeniem, wartym realizacji jest zdobycie kwalifikacji, które w przyszłości zwiększą Twoje dochody i pozwolą na realizację kolejnych marzeń. Wyższe dochody i większe kwoty, które będziesz odkładał pozwalają myśleć o zakupie domu, samochodu, czy też dalekich podróżach.
Oszczędzaj na starość
Niestety jest jeszcze jeden powód do oszczędzania, którego wielu młodych ludzi sobie nie uświadamia. Ten powód to starość. Każdy z nas ma szansę dożyć wieku, w którym nie będzie mógł pracować. Wtedy nasze dochody spadną, a być może wydatki będą całkiem spore. Nie wiadomo, z jakimi chorobami będziemy się zmagać i ile nas to będzie kosztowało. Dlatego ważne jest regularne oszczędzanie na starość. Im wcześniej zaczniesz oszczędzać ‒ tym lepiej.
Planując swoje finanse trzeba też pamiętać o tym, że wydatki na Ciebie, na Twoje przyjemności, na Twoją dobrą kondycję fizyczną są też inwestycją. Jeśli nie będziesz sprawny i wypoczęty, to nie będziesz mógł wydajnie, z korzyścią dla siebie pracować. Nie należy jednak przesadzać z takimi wydatkami, bo inne cele wyznaczone w Twoim planie finansowym też powinny być zrealizowane.