Daj piątaka na dzieciaka
Sport to zdrowie. Balsam dla duszy i ciała. Fundacja Pomocy Dzieciom Kolorowy Świat kolejny raz udowadnia, że poprzez aktywność fizyczną, możemy również...
W ubiegłą sobotę, tj. 21 maja 2022 roku odbył się Ogólnopolski Kongres Dialogu Młodzieżowego. Organizatorem wydarzenia była Krajowa Grupa Robocza Unijnego Dialogu Młodzieżowego na czele z przewodniczącą Fundacją Inicjatyw Młodzieżowych. Podczas wydarzenia organizowanego w Warszawie odbyło się wiele paneli dyskusyjnych z młodzieżą w roli głównej. Uczestnicy Kongresu dyskutowali między innymi o roli młodzieżowych organów doradczych, które to działają przy ministerstwach.
Nie brakowało debat o działalności młodzieży, której rolą jest angażowanie i wpływanie na administrację publiczną tak, żeby głos uczniów, studentów, młodzieży NEET (ang. not in employment, education or training) był słyszalny, a problemy i inicjatywy młodzieżowe były dostrzegalne nawet w gabinetach ministerialnych.
Działalnością takich młodzieżowych rad mogą pochwalić się chociażby: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Klimatu i Środowiska czy też Ministerstwo Sprawiedliwości.
Kongres to nie jedynie panele dyskusyjne oraz networking. W ramach działań podejmowanych przez Krajową Grupę Roboczą wyłoniono między innymi ambasadorów Unijnego Dialogu Młodzieżowego, którzy to będą wspierać działania promujące ideę projektu w swoich województwach. W sobotnie popołudnie zaprezentowano również „Niezbędnik Młodzieżowego Aktywisty”. Będzie on stanowił kompendium wiedzy dla osób chcących się zaangażować w działalność społeczną, które dotychczas nie miały wiedzy bądź odwagi, by podjąć działania w tym kierunku. Już niedługo do każdej jednostki samorządu terytorialnego zostanie dostarczony egzemplarz „Niezbędnika”.
Na Kongresie swoją obecnością zaszczycił nas również Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, który przez 90 minut udzielał odpowiedzi na zadawane przez uczestników Ogólnopolskiego Kongresu Dialogu Młodzieżowego pytania.
Szerokim echem medialnym odbiły się słowa premiera:
To nie jest normalne. To nie jest sprawiedliwe. To jest również żerowanie – niechcący oczywiście, bo to nie jest wina przecież Norwegii, ta wojna na Ukrainie – ale to jest pośrednie żerowanie na tym, co się dzieje. Na wywołanej przez Putina wojnie.
– Premier Mateusz Morawiecki
Premier zwrócił się z apelem do osób młodych, aby również one angażowały się w akcję uświadamiającą młodzież z innych państw, w szczególności z Norwegii, by poprzez wspólne wywieranie presji na tamtejszy rząd nadmiarowe przychody z handlu paliwami kopalnymi mogły być przeznaczone na pomoc dla odbudowującej się po wojnie Ukrainy.
Co ciekawe, pomysł premiera nie jest nowością. Chociażby Rada Europy w konkluzjach z 25 marca mówi o tymczasowym opodatkowaniu nieoczekiwanych zysków. Stanowisko to przyjęto jednogłośnie przez wszystkie 27 państw członkowskich Unii Europejskiej.
Również w zagranicznej przestrzeni informacyjnej pojawiają się głosy poparcia dla słów polskiego premiera. Między innymi takimi przemyśleniami podzieliła się Berit Lindeman, która nadzoruje prace Komitetu Helsińskiego na rzecz praw człowieka w Europie. Wskazała ona, że dochody z handlu paliwami kopalnymi mogą być nawet sześciokrotnie wyższe od tych prognozowanych w oficjalnych danych norweskiego rządu.
Polska ma moralne prawo, jako sąsiad Ukrainy, do komentowania sytuacji
– stwierdziła Lindeman.
Sami Norwedzy w swoich oficjalnych komentarzach do słów Mateusza Morawieckiego nie uchylają się od odpowiedzialności za sytuację w Europie. Zapowiadają dalsze wsparcie, a również na niektórych polach intensyfikację działań wspierających ukraińskich obywateli. Nie przekazano szczegółów, na jakich zasadach pomoc miała by być realizowana.
Jako organizatorzy tego wydarzenia niezmiernie się cieszymy z obecności tak wielu osób z kręgu administracji państwowej centralnego szczebla, ponieważ dowodzi to, że głos młodzieży jest ważny dla obecnych decydentów politycznych, co z pewnością będzie się przekładało na poziom życia młodzieży w naszym kraju, jak i w małych ojczyznach.