Wiktymizacja ofiar
Dlaczego ludzie często obwiniają osoby doświadczające przemocy zamiast wspierać je w walce o sprawiedliwość? Dlaczego społeczeństwo ma skłonność do...
Naukowcy zgodnie twierdzą, że zmiany klimatu przyczynią się do coraz częstszych ekstremalnych zjawisk pogodowych. Skutki tych zjawisk dotkną bez wyjątku każdego mieszkańca Ziemi. Będą nie tylko wyzwaniem, ale również sporym zagrożeniem dla gospodarki, zdrowia, a nawet życia ludzkiego.
Słowo klimat oznacza całokształt zjawisk pogodowych, które stale utrzymują się w danym rejonie. Do określenia klimatu konieczne są obserwacje meteorologiczne trwające minimum 30 lat. Na jego kształtowanie się wpływają właściwości geograficzne oraz fizyczne danego obszaru.
W istocie zmiany klimatyczne to nic innego jak zmiany właściwości oraz stanu klimatu, które utrzymują się przez długi okres. Wiążą się one m.in. ze wzrostem temperatury Ziemi, procesem globalnego ocieplenia, a także działalnością przemysłową człowieka. Ostatnie lata pokazują, że zmiany klimatyczne są coraz bardziej dotkliwe zarówno dla gospodarki, jak i społeczeństwa.
Zmiany klimatu to problem globalny. Ocieplanie się klimatu powoduje, że rośliny i zwierzęta nie są w stanie przystosować się do tak nagłych zmian, dlatego wielu z nich grozi wyginięcie. Jednym z dowodów na to, że klimat ulega zmianie, jest zaobserwowanie przyspieszonego topnienia lodowców w Grenlandii.
Najnowszy raport ,,Global Risks Report 2022” opracowany przez radę doradczą ds. globalnego ryzyka Światowego Forum Ekonomicznego pokazuje, że gwałtowne zmiany klimatu są najważniejszym, długoterminowym zagrożeniem dla świata. Problemem jest również nieskoordynowana globalna polityka klimatyczna oraz niejednolite podejście do walki z ociepleniem klimatu w różnych częściach świata. To sprawia, że walka ta prowadzi do napięć społecznych i gospodarczych, a w rezultacie jest po prostu mało skuteczna.
W obliczu katastrofalnych skutków spowodowanych działaniem sił natury ludzie czują się często bezsilni. Tu warto zadać pytanie: czy ludzie mogą samodzielnie, bez czekania na dyrektywy organów administracji centralnej, przygotować się na zmiany klimatu bądź im zapobiegać? Odpowiedź jest prosta: oczywiście, że tak! Może wydawać się, że człowiek jest niczym wobec całej planety, jednak ma on już wystarczające możliwości, by na nią wpływać.
Największy wpływ na zmiany klimatu Ziemi ma ludzka działalność związana z emisją gazów cieplarnianych, a szczególnie dwutlenkiem węgla. A więc co zrobić, by chronić klimat? Warto zacząć od niewielkich zmian, które mają wielkie znaczenie. Trzeba postarać się ograniczyć do niezbędnego minimum zużycie węgla, gazu, ropy. Ponadto, w miarę możliwości, dojeżdżać do pracy rowerem zamiast samochodem, czy też kupować ekologiczne produkty. Przy okazji zyska na tym budżet domowy.
Rozwój nowych technologii niewątpliwie wspomaga walkę ze zmianami klimatu, które stawiają obecne budownictwo oraz architekturę przed trudną próbą. To od zastosowanych rozwiązań uzależniony jest komfort życia codziennego, zdrowie, a nawet funkcjowanie społeczeństwa. Rozwiązań jest wiele. Poniżej tylko wybrane z nich.
W ostatnim czasie coraz popularniejszy jest tzw. dom pasywny. To obiekt, w którym dzięki zastosowaniu właściwych rozwiązań technologicznych, zapotrzebowanie na energię jest minimalne i wynosi ośmiokrotnie mniej w porównaniu do standardowych domów. Taki dom pozyskuje ciepło ze źródeł odnawialnych, którymi mogą być np. światło słoneczne czy naturalne ciepło gruntu. Do ogrzewania takiego domu w zwykłych warunkach nie powinno być wykorzystywane żadne z paliw nieodnawialnych, tj. gaz, węgiel czy olej.
W miastach, gdzie trudno znaleźć miejsce na roślinność, idealnie sprawdzą się tzw. zielone dachy i ściany. Do ich zalet zalicza się m.in.: oczyszczanie powietrza, obniżenie poziomu hałasu i temperatury otoczenia, gromadzenie wody deszczowej i zwiększenie bioróżnorodności.
Podsumowując, adaptacja wszelkich innowacji jest kluczowa w walce ze zmianami klimatu i może przyczynić się do dobrostanu całej planety.