Dzień miłośników książek
Historia, która jest nie tylko na papierze! Dzień Miłośników Książek - celebrowanie wiedzy, magii i siły słowa.
W obecnych czasach wcale nie trzeba być milionerem, by móc podróżować po świecie. Podpowiadamy, jak tanio i skutecznie podbijać świat.
Oczywiście – jak to zwykle w życiu bywa – najczęściej coś odbywa się kosztem czegoś. Nie inaczej jest także tym w przypadku. Zazwyczaj decydując się na tańszy wariant podróży, powinniśmy pogodzić się z faktem, że ucierpi na tym poczucie naszego komfortu. Jeśli jednak mamy ograniczone środki i jesteśmy w stanie znieść pewne niegodności, to mamy możliwość poznawać świat relatywnie tanim kosztem.
Sam wielokrotnie korzystałem z takiej szansy – przykładowo moja podróż do Brazylii trwała ponad 48 godzin w jedną stronę. Jako student myślałem jednak przede wszystkim o tym, jak najtaniej dostać się do wymarzonego kraju kawy. Znalazłem wtedy okazyjny lot z Amsterdamu z przesiadką w Casablance. Dodam, że podróżowałem w lutym – najpierw autokarem przedostałem się do Berlina, z którego przesiadałem się na autobus do Holandii. Potworny mróz, środek nocy, niezwykle ponury klimat berlińskiego dworca oraz towarzystwo wielu specyficznych osób budzących skojarzenia z wszystkimi przeczytanymi w ostatnim czasie kryminałami – to wszystko sprawiło, że tę podróż zapamiętam do końca życia. Mimo że z pewnością nie zaliczę jej do najbardziej komfortowych, z ręką na sercu przyznam – było warto! Jak wziąć się za poszukiwanie tanich połączeń? Podsunę Wam kilka pomysłów.
Już coraz rzadziej szokuje fakt, że można przemieszczać się po Europie naprawdę tanim kosztem. Oczywiście musisz zdawać sobie sprawę z tego, że okazje biletowe są zmienne, a ślady, które zostawiasz po sobie w internecie, są sprytnie wykorzystywane przez odpowiednie systemy. Pewnie nie raz zorientowałeś się, że cena sprawdzanych przez Ciebie biletów lotniczych potrafiła momentalnie wzrosnąć np. przy ponownym uruchomieniu wyszukiwarki. Dlatego tak ważne jest umiejętne sprawdzanie promocji biletowych. W tym celu po pierwsze przed wyszukiwaniem połączeń powinieneś mieć zakodowane uruchomienie trybu incognito w swojej przeglądarce. Czytałem także na forach, że część osób zmienia dane dotyczące lokalizacji oraz zaburza sygnał swojego IP przy użyciu tunelu VPN.
Po drugie – jeśli zdecydowałeś się już na miejsce podróży i wybrałeś nawet dogodny termin – unikaj podawania konkretnego dnia wylotu i powrotu. Doradza się, by celowo wpisywać inne daty w wyszukiwarce (np. z miesięcznym wyprzedzeniem) i po prostu cofając wyświetlone rezultaty, weryfikować proponowane ceny. Jeśli jednak zapomnisz o tym kroku – nie zdziw się, że dziwnym trafem akurat w preferowanym przez Ciebie terminie bilety lotnicze będą droższe niż w pozostałych.
Po trzecie – obserwuje się, że najwięcej promocji biletowych można znaleźć w środku tygodnia, dlatego warto śledzić okazje nie tylko w weekendy, gdy robi to najwięcej osób. Rozumiem, że niedzielne popołudnie to idealny czas na to, by usiąść do komputera, jednak odnajdź w sobie duszę poszukiwacza i spróbuj sprawdzić ceny połączeń np. podczas środowej przerwy śniadaniowej. Pamiętaj, że najbardziej interesujące okazje biletowe zostają wykupione szybciej, niż zdążysz sprawdzić, ile zostało Ci do wykorzystania dni urlopowych. Musisz wykazać się refleksem i sprytem.
Po czwarte, jeśli zależy Ci na jak najtańszej podróży, unikaj poszukiwania biletów lotniczych w sezonie, gdy występuje na nie największy popyt. Pomyśl sobie, że oprócz przepłacania za bilet może ominąć Cię także późniejsze stanie w długich kolejkach czy też przedzieranie się przez tłum turystów okupujących atrakcyjne miejsca w środku sezonu.
Po piąte – dobrze jest poszukiwać połączeń przy użyciu różnych źródeł. Wykaż się inwencją i sprawdzaj jak najwięcej opcji. Przykładowo mogę wymienić takie wyszukiwarki jak: Kayak, FRU, eSky, Skyscanner czy Fly4free. Jeśli chcesz podróżować tanio, warto także zwrócić uwagę na dodatkowe opłaty, które możesz ponieść, gdy omyłkowo zaznaczysz np. opcję lotu z pierwszeństwem wejścia na pokład lub wybierzesz konkretne miejsce w samolocie – z tego powodu warto zrezygnować z tych udogodnień, by móc jeszcze bardziej zaoszczędzić na transporcie.
Oczywiście wyżej wymienione porady są jedynie wskazówkami. Pamiętaj, że dużą rolę w poszukiwaniu promocyjnych biletów odgrywa także kreatywność i otwartość działań. Z tego powodu warto sprawdzać różne fora, a także dodawać się do wszelakich tematycznych grup po to, by zwiększyć przepływ informacji. Zresztą jak mawiał sam Arystoteles: „Przygoda warta jest każdego trudu”.
Boeing czy Airbus – o ich rywalizacji czytaj w Magazynie Koncept