Kontusz i sukmana
Kwestia chłopów i ich miejsca w dziejach niedawno stała się popularnym tematem, zarówno na popularnonaukowych portalach, jak i pośród...
Dziś 2 maja. Oto flagowe ciekawostki, o których nie mieliście pojęcia! Dlaczego śpiewamy „Polska biało-czerwoni”? Czy flaga ma własną etykietę? Co oznaczają barwy narodowe?
Na terenie naszego kraju flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami.
Nie można używać flagi uszkodzonej lub zużytej – wówczas trzeba ją zniszczyć przez spalenie.
Barwy naszej flagi odzwierciedlają polskie godło – biały pas ma przypominać orła, a czerwony tarczę herbową.
Co roku z niecierpliwością czekamy na majówkę, która kojarzy nam się z beztroskimi, wolnymi dniami oraz szansą na oddech po długiej, mroźnej zimie. Wszyscy znają święta, które się na nią składają – 1 maja to Święto Pracy, następnie mamy Święto Narodowe Trzeciego Maja. Tymczasem 2 maja, który ustawowo wolny od pracy nie jest, traktujemy dość po macoszemu. Jaka jest jego historia i co tak naprawdę oznaczają barwy polskiej flagi?
2 maja, czyli Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest świętem dość młodym – ustanowiono je dopiero 20 lutego 2004 roku. Dlaczego wybrano akurat tę datę w kalendarzu? Właśnie ze względu na towarzyszące jej dni, które budzą refleksje związane z poczuciem tożsamości u każdego Polaka. 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za Granicą, co również podkreśla jego patriotyczny, historyczny wymiar.
Skąd się wzięły biało-czerwone barwy naszej flagi? Formalnie barwy Rzeczypospolitej ustalił sejm 190 lat temu i miały stanowić połączenie kolorów herbowych Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Flaga Państwowa Rzeczypospolitej Polskiej została wprowadzona 1 sierpnia 1919 roku. Według ustawy z tego roku flaga Polski może mieć różną wielkość, jednak muszą być zachowane proporcje 5:8, a jej barwy mieć konkretny, ustalony w dokumencie odcień. Kolory – biel i czerwień – wybrano nieprzypadkowo. Według heraldyki, czyli nauki zajmującej się badaniem rozwoju i znaczenia oraz zasadami kształtowania się herbów, biel (a właściwie srebro) oznacza cechy duchowe, takie jak niewinność i czystość; natomiast czerwień symbolizuje ogień i krew oraz odwagę i waleczność. Barwy naszej flagi odzwierciedlają polskie godło – biały pas ma przypominać orła, a czerwony tarczę herbową.
Szczegółowe zasady dotyczące używania flagi zostały opisane m.in. w konstytucji. Zgodnie z nimi fladze należy się wyjątkowy szacunek. W związku z tzw. etykietą flagową nie powinna ona nigdy dotykać ziemi czy wody. Dlatego też flagi w czasie deszczu, śnieżycy czy mocnego wiatru należy zdjąć, by uniknąć ich zniszczenia. Nie można bowiem używać flagi uszkodzonej lub zużytej – wówczas trzeba ją zniszczyć przez spalenie.
Na terenie naszego kraju flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli podczas danego wydarzenia na masztach jest więcej flag, to polską należy podnosić jako pierwszą i opuszczać jako ostatnią.
Flaga nie może też służyć jako opakowanie jakiegokolwiek przedmiotu. Wiadomo również, co powinno się zrobić z flagą po zmroku. Może ona pozostać wywieszona, jednak pod warunkiem, że będzie odpowiednio oświetlona.
Kolejną ważną kwestią jest rozróżnienie flagi i barw narodowych. Zapewne kojarzycie, że najwierniejsi kibice podczas skoków narciarskich czy meczów trzymają w rękach biało-czerwone płótna z nazwami miejscowości. Okazuje się, że po fladze Polski nie można pisać ani wykonywać na niej żadnych rysunków! Jednak spokojnie – robiąc to, kibice nie łamią prawa. Dlaczego? Ponieważ wprowadzono rozróżnienie między flagą a barwami narodowymi. Flaga musi mieć określone proporcje 5:8 (czyli jeśli ma np. metr wysokości, jej szerokość będzie wynosić 1,6 metra), natomiast barwy narodowe nie muszą spełniać takich wymogów (jedynie szerokość białego i czerwonego pasa musi być taka sama). W związku z czym kibice, używając barw narodowych w jakichkolwiek innych proporcjach, nie naruszają zasad.
Flaga towarzyszy nam we wszystkich najważniejszych chwilach dla kraju, zarówno tych uroczystych i pełnych wzruszeń, jak święta narodowe, ale także przykrych, gdy odchodzą wybitni, zasłużeni dla kraju Polacy. Używajmy jej z dumą (szczególnie kibicując polskiej reprezentacji), ale pamiętajmy też o należnym jej szacunku.
W tym roku Święto Flagi wypada w niedzielę, a sam „długi” weekend majowy (niestety) stał się dosłownie weekendem. Jednak są pozytywy! Niedziela to zawsze dobry dzień, by iść na spacer i sprawdzić, czy etykieta flagowa jest odpowiednio przestrzegana.