Jak nakarmić wilka i mieć owce w całości?
O dylemacie mieszkaniowym, spekulacji i jej wpływie społecznym. Temat nieruchomości pobudza zmysły opinii publicznej już kolejne miesiące, rodząc przy tym skrajne...
Ranking osobistych sukcesów Polaków w 2016 r. wygrały osiągnięcia w życiu zawodowym. Wśród sukcesów finansowych – górą oszczędzanie, które wyprzedziło m.in. wzrost wynagrodzenia oraz premię. Z poczuciem odniesionego sukcesu miniony rok zakończyło dwie trzecie Polaków – wynika z badania „Sukcesy i porażki Polaków 2016 r.”, wykonanego na zlecenie BIG InfoMonitor i BIK.
W badaniu „Sukcesy i porażki Polaków 2016 r.”*, przeprowadzonym przez Instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK, spytaliśmy rodaków, czy odnieśli w zeszłym roku jakiś sukces, również w obszarze finansów. Okazało się, że zdecydowanie największą satysfakcję w 2016 r. sprawiły Polakom osiągnięcia związane z pracą zawodową, na drugim miejscu znalazły się sukcesy w życiu prywatnym, a na trzecim osiągnięcia edukacyjne. Kolejnymi dziedzinami, w których sukces cieszył najbardziej były styl życia oraz realizacja poważnych życiowych wydatków. Badanie pokazało też, że wysoko cenimy sobie zdrowie.
Zmiana pracy to jest to
Na pytanie: „Co uznałbyś za największy osobisty sukces 2016 r.?”, największa grupa badanych, aż 7%, wymieniła znalezienie nowej pracy, kolejnych 5% – sukcesy zawodowe w dotychczasowym miejscu zatrudnienia, a 3% – posiadanie satysfakcjonującej i przynoszącej dochód pracy. Do takich odpowiedzi przyczyniła się wyjątkowo sprzyjająca sytuacja na rynku pracy, bezrobocie w ciągu roku spadło z 10,3% do 8,3%, czyli osiągnęło najniższy poziom od 25 lat, w górę poszła płaca minimalna oraz przeciętne wynagrodzenia w przedsiębiorstwach. Co setny badany (1%) na liście sukcesów umieszczał również założenie w 2016 r. własnej firmy. W efekcie większość Polaków (łącznie 16%, czyli co szósty ankietowany) przyznających, że udało im się w zeszłym roku odnieść sukces, wiąże go z życiem zawodowym.
Najbardziej ucieszyły narodziny dziecka, ale tuż za nimi są pokonanie choroby i utrata wagi
Lista powodów do dumy nie ogranicza się jednak do osiągnięć zawodowych. W odpowiedzi napytanie otwarte, w którym badani sami wymieniali osiągnięte sukcesy, pojawiają się także liczne wydarzenia z życia prywatnego. Wysoko, z 4% udziału w ogólnej liczbie wskazań, znalazły się narodziny dziecka, 3% głosów zdobyło posiadanie rodziny, 2% – znalezienie idealnego partnera, a 1% – zawarcie związku małżeńskiego. Razem – 10% wskazań.
Kolejnym ważnym obszarem, w którym Polacy mielipoczucie, że odnieśli sukces jest wykształcenie – osiągnięcia naukowe, zdanie matury, rozpoczęcie studiów, ich ukończenie, przejście rozwijających szkoleń czy kursów. Na ten element wskazało 6% ankietowanych, a kolejne 2% było z siebie dumnych, ponieważ udało im się zdać egzamin na prawo jazdy.
Znaczącym źródłem poczucia, że odniosło się sukces jest również możliwość prowadzenia pożądanego stylu życia: podróżowanie, realizowanie z sukcesami swojego hobby i możliwość życia „po swojemu”. Łącznie elementy te uzyskały 7% wskazań.
Jak wynika z badań, dla wielu osób satysfakcjonująca jest także umiejętność zrealizowania znacznych wydatków wiążących się z poważnymi życiowymi decyzjami. Jak np. zakup mieszkania i budowa domu (łącznie 1%), zakup samochodu (2%), remont posiadanego lokum (2%) oraz przeprowadzka (1%). Są to wydarzenia, które, mądrze przeprowadzone, potrafią dać mnóstwo zadowolenia.
Ostatnia kategoria sukcesów to te związane ze zdrowiem. Zdobyły całkiem sporo, bo 4% głosów ankietowanych. Polacy wymienili tu w pierwszej kolejności pokonanie choroby, następnie sukcesy w odchudzaniu, utrzymywanie dobrego stanu zdrowia oraz wyjście z nałogu.
Co trzeci Polak bez osiągnięć w minionym roku
Jedna trzecia Polaków, podsumowując 2016 r., nie ma się jednak czym pochwalić – wynika z badania BIG InfoMonitor i BIK. 16% ma kłopot, aby cokolwiek sobie przypomnieć, a 18% mówi wprost, że w 2016 r. nie odniosło żadnych sukcesów . Albo więc nie udało im się z powodzeniem zrealizować planów, albo nie postawili sobie żadnych celów, których osiągnięcie przyniosłoby im satysfakcję.
Badanie pokazało, że szczególnie trudno przypomnieć sobie coś pozytywnego osobom pomiędzy 55 a 65 rokiem życia. W tej grupie wiekowej niemal połowa (49%) ankietowanych, podsumowując 2016 r., nie wymienia słowa „sukces”. Po przeciwnej stronie jest grupa osób między 18 a 24 rokiem życia, w której poczucie odniesionego sukcesu ma aż trzy czwarte ankietowanych.
Co oczywiste, obszary, w których osiągano sukcesy w dużym stopniu zależą od etapu życia. Osoby w wieku 25-39 lat dominują wśród deklarujących znalezienie nowej pracy i czerpiących radość z narodzin dziecka. Osiągnięcia związane z edukacją w głównej mierze są udziałem osób między 18 a 24 rokiem życia. Ostatnia grupa na równi z osobami między 40 a 54 rokiem życia wysoko ocenia posiadanie satysfakcjonującej i przynoszącej dochód pracy oraz zadowolenie z posiadanego hobby. Kategoria wiekowa od 55 do 65 lat najbardziej się uaktywnia w dziedzinie satysfakcjonujących podróży.
Człowiek sukcesu potrafi oszczędzać
Co może zaskakiwać w dzisiejszej konsumpcyjnej rzeczywistości, na liście 20. najczęściej wymienianych obszarów sukcesu nie ma wprost mowy o pieniądzach. Bo sukces finansowy i sukces w ogóle to dla 78% Polaków zupełnie co innego – wynika z badania Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK. Gdy już pojawia się mowa o sukcesie finansowym w 2016 r., bezapelacyjnie na pierwszą pozycję wysuwa się oszczędzanie. „Udało mi się oszczędzić!” – stwierdziło z radością 35% ankietowanych.
Na kolejną pozycję na liście sukcesów finansowych trafiły zarobki wyższe, niż oczekiwane– 26% głosów. O sukcesie w postaci podwyżki wspomina 18% badanych, o wygranej nagrodzie – 17%. Jest też radość z udanych inwestycji i korzystnych transakcji oraz otrzymanej premii.
Tak jak za wyczyn Polacy poczytują oszczędzanie, tak brak oszczędności równa się finansowej porażce. Taką opinię ma po 2016 r. aż 26% respondentów, kolejnych 19% ze smutkiem stwierdza, że oszczędziło mniej, niż planowało, również poczytując to sobie za klęskę. Trzecim punktem rankingu porażek finansowych 2016 r. jest dokonanie zakupu po zawyżonej cenie – 16%, oraz znów kłopoty z oszczędnościami, a konkretnie konieczność ich uszczuplenia – 14%. Po 13% wskazań zdobyły też kłopoty ze spłatą kredytu oraz niższe od oczekiwanych zarobki. Dla co dziesiątej osoby dotkliwy okazał się brak podwyżki, a dla co dwunastej brak premii.
Bilans sukcesów i porażek finansowych minionego roku wychodzi jednak zdecydowanie na plus. Więcej jest osób, którym udało się zaoszczędzić, zarobić ponad oczekiwania, otrzymać podwyżkę i premię, niż tych, którym się tych celów osiągnąć nie udało.
Pozytywny jest również fakt, że z poczuciem spełnienia, przynajmniej w jednym z kilku ważnych obszarów życia, przeszło z 2016 do 2017 r. dwóch na trzech rodaków.
*Badanie ARC Rynek i Opinia wykonane metodą Computer Assisted Web Interview na panelu internetowym, na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku od 18 do 65 roku życia, N=1000, grudzień 2016 r.
***
Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor jest partnerem programu edukacyjnego Nowoczesne Zarządzanie Biznesem, w module „Zarządzanie ryzykiem finansowym w biznesie i życiu osobistym”.
Więcej: www.nzb.pl oraz www.facebook.com/NowoczesneZarzadzanieBiznesem