Dzień miłośników książek
Historia, która jest nie tylko na papierze! Dzień Miłośników Książek - celebrowanie wiedzy, magii i siły słowa.
Jak przygotować pierwszą wyprawę za granicę?
Wyjechać za granicę i zobaczyć przysłowiowy ,,kawałek świata” chciałby chyba każdy. Często pojawia się jednak wiele wątpliwości. Od czego zacząć? jak to będzie wyglądać? O czym trzeba pamiętać?
Te wątpliwości często hamują nas przed potencjalnym przygotowaniem takiej wyprawy, ponieważ bywa ona naprawdę dużym przedsięwzięciem.
Od czego zacząć?
Jeśli wyjazdy i możliwe trudności z tym związane są dla ciebie nowością lub chciałbyś ich uniknąć, dobrze, żeby pierwszym miejscem do którego wyjedziesz za granicę był kraj członkowski Unii Europejskiej, a najlepiej należący także do strefy Schengen. Usuwa to wiele formalności i znacznie ułatwia organizację takiej wycieczki ponieważ te państwa te oferują wiele zniżek i ułatwień w ramach wewnętrznego przepływu osób. Dzięki układowi z Schengen odpada problem kontroli granicznej, gdyż granicę takich państw możemy swobodnie przekraczać z ważnym dowodem tożsamości. Do strefy Schengen m.in. Włochy, Niemcy czy Francja.
Do you speak English?
Jeśli wybierzemy już państwo, do którego chcemy się wybrać, dobrze też pamiętać o tym, że komunikatywny angielski to podstawa. W niektórych państwach dogadanie się po polsku również będzie możliwe, zwłaszcza w wypadku państw sąsiadujących z Polską, w których mówi się językami podobnymi do naszego, na przykład w Czechach czy na Słowacji. Także na Litwie, a w szczególności w jej stolicy, czyli Wilnie, komunikacja po polsku nie powinna sprawiać problemu. Ludzie w tych państwach często znają lub rozumieją polski w takim stopniu, że można bezproblemowo się dogadać, należy jednak pamiętać o uprzednim zapytaniu rozmówcy o preferowany język rozmowy, gdyż w niektórych państwach jednostronne rozpoczęcie rozmowy w języku polskim może zostać uznane za nieuprzejme. Warto też przećwiczyć podstawowe rozmówki, gdyż początkowe przełamanie bariery językowej jest często niełatwe.
O czym pamiętać?
Gdy ostatecznie wybraliśmy już cel podróży, pora przystąpić do przygotowań. Zawsze warto sprawdzić, jaka waluta obowiązuje w danym państwie. W wielu państwach (często zaskakujących, bo wysoko rozwiniętych) dostęp do płatności kartą jest dużo mniejszy niż w Polsce, więc pakiet gotówki jest wręcz obowiązkowy.
Warto zapoznać się także z zasadami sanitarnymi i podstawowymi przepisami prawnymi w danym kraju, by później uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Wszystkie takie informacje można znaleźć na stronie ministerstwa (gov.pl) lub w aplikacji ministerstwa Polak za granicą. Wyjeżdżając za granicę, trzeba pamiętać o wszystkich dokumentach (w przypadku strefy Schengen wystarczy dowolny dowód tożsamości ze zdjęciem). Wspólna dla całej Unii zielona legitymacja studencka w wielu krajach może umożliwić nam dostęp do naprawdę wielu miejsc po okazyjnych cenach, a czasem również i za darmo.
Nasza pierwsza zagraniczna wycieczka wcale nie musi być koszmarem. Porywanie się na wyjątkowo egzotyczne lokalizacje często dokłada nam stresu, przez co podróż staje się mniej przyjemna, a przecież nie to jest celem wyprawy. Wybierając za pierwszym łatwiejszy kierunek również zwiedzamy świat, dobrze się przy tym bawiąc Pamiętajmy, że podróże kształcą, a każdy kolejny wyjazd będzie jeszcze lepszy!