Portret polskich kierowców
Jak wygląda portret polskich kierowców? 🚘 Czy potrafimy zachować wysoką kulturę jazdy na drodze? Czy pośpiech i chęć rozpędu...
W utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej nie pomagają docierające z mediów informacje o stanie pandemii. Jeżeli już studenci decydują się sięgnąć po pomoc, to muszą liczyć się z tym, że nie uzyskają jej od razu, ponieważ jak wskazuje 93% respondentów czas oczekiwania na wizytę u specjalisty na NFZ jako zdecydowanie zbyt długi lub dość długi.
Istnieje możliwość, by umówić się na wizytę u psychologa prywatnie. Jednak jak wykazuje badanie NZS, dla studentów wcale nie jest to najdogodniejsze rozwiązanie. Biorąc pod uwagę studencki budżet – aż 83% ankietowanych ocenia cenę prywatnej wizyty u psychologa jako zdecydowanie lub trochę za wysoką.
Gdzie w takim razie studenci powinni szukać pomocy? Wydawałoby się, że na uczelni. Jednak aż 67% studentów uważa, że promocja wsparcia psychologicznego na polskich uczelniach jest niewystarczająca, a co za tym idzie – wielu z nich nie wie o możliwości skorzystania z pomocy specjalisty. Warto zaznaczyć, że 2/5 respondentów korzystających z pomocy psychologicznej zadeklarowało chęć skorzystania z pomocy psychologa zatrudnionego na uczelni w razie potrzeby.
– Obecnie dużo mówi się o dbaniu o zdrowie fizyczne, nie należy przy tym zapominać o tym, jak ważne jest nasze zdrowie psychiczne, szczególnie w czasie pandemii. Badanie pokazuje, że istnieje pilna potrzeba wypracowania rozwiązań na poziomie instytucji, które mają szanse zagwarantować studentom dostęp do profesjonalnej i bezpłatnej pomocy psychologicznej – mówi Wiceprzewodniczący ds. Studenckich Jakub Sobolewski.
Eksperci także dostrzegają problematykę występującego zjawiska: – „Czasy pandemii wystawiają nas na różne wyzwania, również te związane z funkcjonowaniem psychicznym. Izolacja, narastające problemy natury finansowej oraz emocjonalnej zauważalne są nie tylko w statystykach ale również w praktyce klinicznej. Raport Centrum Analiz NZS na temat zdrowia psychicznego napisany we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Studentów i Absolwentów Psychologii – dostarcza niewątpliwie ciekawych danych dotyczących stanu zdrowia psychicznego wśród studentów polskich uczelni. Okazuje się, że dla większości studentów problematyka zdrowia psychicznego jest bardzo istotna, a duża część z nich wyraża chęć skorzystania z możliwości wsparcia psychologicznego– komentuje ekspert mgr Monika Pilińska, psycholog z Centrum Kreatywnego Rozwoju.
Akcja #StudenciDlaZdrowia jest reakcją Niezależnego Zrzeszenia Studentów na bieżące wydarzenia. NZS wyciąga rękę do tych, którzy potrzebują wsparcia psychologicznego, zapewniając bezpłatną pomoc, dzięki współpracy ze specjalistami z dziedziny psychologii.
– Akcja cieszy się zainteresowaniem wśród studentów, dzięki czemu ich problemy mogą zostać rozwiązane doraźnie. Natomiast rekomendujemy rozpoczęcie prac w celu stworzenia Centrów Pomocy Psychologicznej, które mogą działać przy ośrodkach akademickich. Takie rozwiązanie jest długofalowym działaniem i wymaga współpracy na szczeblu instytucjonalnym oraz szerokiej debaty wszystkich środowisk akademickich – dodaje Sobolewski.
Wszystkich zainteresowanych wsparciem prosimy o kontakt:
Jakub Sobolewski
Wiceprzewodniczący ds. Studenckich
tel.: + 48 664 964 961
@: jakub.sobolewski@nzs.org.pl
Kamila Pasternak
Rzecznik Prasowy Niezależnego Zrzeszenia Studentów Niezależnego Zrzeszenia Studentów
tel.: +48 794 117 062
@: kamila.pasternak@nzs.org.pl
Link do raportu: https://nzs.org.pl/blog/zdrowie-psychiczne-student…