Inflacja – czy wszystko musi drożeć?
Czy inflacja mogłaby kandydować na najpopularniejsze słowo roku? Czy jej przyczyny są gorsze niż skutki? I co dalej możemy...
Jest pomysł, są umiejętności, może nawet środki finansowe na start. Wydawać by się mogło, że właśnie spełniłeś warunki niezbędne do idealnego startu, jednak wymarzona droga usłana różami może okazać się kamienistą ścieżką. Nie każdy czuje się dobrze w korporacji, podobnie jest w własną działalnością – może to być upragniona niezależność, ale może się okazać również gigantycznym problemem. Dlatego warto najpierw odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań i zastanowić się nad tym, czy faktycznie wiesz z czym musisz się liczyć będąc na swoim.
Samodyscyplina
Wizja braku szefa czy określonych godzin pracy może brzmieć jak senne marzenie, szczególnie wtedy, kiedy z szefem łączą cię nienajlepsze relacje. Określone godziny pracy mają swoich zwolenników i przeciwników, bo z jednej strony zmuszają do siedzenia w pracy nawet wtedy, kiedy nie ma zbyt wiele rzeczy do zrobienia albo w dni, kiedy z produktywnością jest ci zupełnie nie po drodze. Jest to szczególnie frustrujące w zawodach wymagających kreatywności i przysłowiowej „weny”, która nie pojawia się każdego dnia. Warto jednak pamiętać o tym, że najczęściej po godzinach pracy mamy już czas wolny – tylko dla siebie, a to najczęściej daje gwarancję realnego odpoczynku.
Własna działalność wymaga ogromnej samodyscypliny – nawet jeśli lubimy branżę, którą mamy się zajmować, jeśli nie ma szefa, zawsze pojawia się pokusa, by dać sobie odrobinę „luzu”. Jednym z pierwszych pytań, które należy sobie zadać jest więc to – czy masz na tyle samodyscypliny, żeby zmobilizować się do regularnej i wydajnej pracy?
Godziny pracy
Własna działalność to nie tylko potencjalne pokusy skracania czasu pracy, ale wręcz przeciwnie – możliwe potrzeby jego wydłużania. Co zrobisz, jeśli pojawi się świetny klient, który będzie wymagał zaangażowania po 10-12 godzin dziennie? Czy zdecydujesz się na taką współpracę? Czy masz inne zobowiązania (np. rodzinne), które wykluczają nadgodziny?
Brak poczucia bezpieczeństwa
Etat daje wielu osobom poczucie bezpieczeństwa ze względu na benefity takie jak długi okres wypowiedzenia umowy, zwolnienia lekarskie czy możliwość opieki nad dziećmi w kryzysowych sytuacjach. Prowadzenie własnej działalności powoduje (szczególnie na początku!), że mogą zdarzyć się lepsze i gorsze miesiące – takie, w których będziesz pracować i zarabiać dużo oraz takie, w których będziesz z wyczekiwaniem wypatrywał klienta, a zarobek będzie niewielki. Czy koszty dodatkowe – kredyty, opłaty albo osoby na utrzymaniu – pozwalają ci zrealizować śmiały krok, jakim jest praca na własny rachunek?
Zmiany przepisów i zawirowania rynku
Bywa tak, że przepisy zmieniają się dynamicznie – pojawiają się nowe regulacje, nowelizowane zostają ustawy, według których przez dłuższy czas funkcjonowały przedsiębiorstwa. Prowadzący firmy najczęściej decydują się na jedno z dwóch rozwiązań – albo próbują sami być na bieżąco i śledzić zmiany prawa (co jest opcją dość ryzykowną, jeśli nie ma się odpowiedniej wiedzy), albo korzystają z usług biur księgowych czy radców prawnych. Powierzają wówczas trudniejsze tematy osobom albo firmom wyspecjalizowanym, które są w stanie również odpowiedzieć na pojawiające się pytania albo wątpliwości. Druga opcja jest zdecydowanie bezpieczniejsza (pod warunkiem, że zdecydujesz się na kompetentnych doradców), jednak wiąże się z opłatami.
Finanse
To kolejne pytanie, które trzeba sobie zadać na początku – czy twoja młoda działalność będzie w stanie z uzyskanych dochodów utrzymać potencjalne miejsce (np. biuro) czy też możesz i chcesz pracować z domu; funkcjonowanie firmy wymaga sprzętu, możliwości kontaktu (np. telefonu służbowego) czy promocji. Czy masz finansowanie na początek, a jeśli nie – skąd chcesz je uzyskać? Oczywiście istnieją branże, w których można rozpocząć działalność niemal bez konieczności posiadania jakichkolwiek środków, w większości jednak, młodzi przedsiębiorcy korzystają z własnych funduszy, dotacji na założenie działalności, pożyczek od rodziny czy znajomych albo zbierają fundusze za pośrednictwem portali crowdfundingowych.
Choroby
Wypadek albo choroba może przytrafić się każdemu. W przypadku osób pracujących na umowie o pracę zwolnienie lekarskie daje pewną gwarancję bezpieczeństwa wtedy, kiedy zdrowie nie pozwala na aktywność zawodową. Nie chodzi tylko o poważne i przewlekłe choroby, ale również o zwykłe złamanie, które może wyłączyć z aktywności zawodowej na kilka tygodni. Co wtedy? Czy będziesz w stanie się utrzymać? Jak zachowają się klienci? Warto zastanowić się wcześniej nad wpływem wypadków losowych na konkretną działalność.
Niższa emerytura
Wielu przedsiębiorców, żeby zwiększyć swoje aktualne dochody, decyduje się na odprowadzanie minimalnych zgodnych z prawem składek emerytalnych. Niektórzy podejmują decyzję, że będą oszczędzać na własną rękę, inni żyją „tu i teraz” i nie zastanawiają się nad konsekwencjami takiego wyboru. Warto mieć tego świadomość już na początku biznesowej drogi i umiejętnie zarządzać swoimi finansami w perspektywie długoterminowej.
—–
Artykuł został opublikowany w ramach projektu ekonomicznego „Przedsiębiorczy Żak”.