Dzień miłośników książek
Historia, która jest nie tylko na papierze! Dzień Miłośników Książek - celebrowanie wiedzy, magii i siły słowa.
Co myślisz, słysząc hasło: województwo podlaskie? Czy zdajesz sobie sprawę, że to nie tylko Białystok, przepyszna babka ziemniaczana i parki narodowe? To również piękna architektura i różnorodność kultur, więc usiądź wygodnie i poświęć chwilę na poznanie niesamowitych miejsc Podlasia.
Na Podlasiu nie trudno poczuć się jak bohater tak ostatnio popularnego serialu Bridgertonowie. Czemu? Ze względu na jedną z największych atrakcji stolicy regionu. Mam na myśli oczywiście barokowy pałac Branickich w Białymstoku.
Historia tego niezwykłego miejsca sięga XVI wieku, kiedy to obecny zespół pałacowo-parkowy był zamkiem obronnym wzniesionym dzięki rodzinie Wiesiołowskich. Od wejścia na teren pałacu, nie bez powodu zresztą noszącego miano polskiego Wersalu, zwiedzających wita piękna brama przypominająca swym kształtem łuk triumfalny, zwieńczona postacią złotego Gryfa.
Sam pałac stanowi obecnie siedzibę Uniwersytetu Medycznego oraz Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. To, co w tym miejscu zachwyca każdego bez wyjątku, to ogrody otaczające posiadłość, utrzymane w dwóch różnych stylach: francuskim i angielskim. Oprócz dywanów kwiatowych, fontann czy sadzawek spacerowiczów urzekają liczne altanki i promenady oraz kolekcja rzeźb, z których część pochodzi z XVIII wieku. Wśród nich podziwiać możesz między innymi mitologiczne postaci Diany, Flory oraz Bachusa.
W gminie Krynki znajduje się nietuzinkowa wieś Kruszyniany. W XVII wieku Jan III Sobieski nadał Kruszyniany oraz pobliskie wsie ludności tatarskiej, która zamieszkuje te ziemie po dziś dzień.
Dzięki niesamowitej gościnności i otwartości Tatarów będziesz miał niebywałą okazję poznać ich kulturę, spróbować tradycyjnych potraw jak bielusz czy pierkaczewnik, a nawet zwiedzić oryginalne jurty.
Największy skarb i zarazem atrakcję stanowią pochodzący z XVIII wieku drewniany meczet oraz pięknie utrzymany mizar – tatarski cmentarz. Co roku organizowany jest tu Sabantuj – święto pługa, w trakcie którego odbywają się występy tradycyjnych zespołów tatarskich oraz inscenizacje ukazujące ich historię.
Jest to szlak wiodący przez Trześciankę, Soce i Puchły. Pod wpływem osadnictwa rosyjskiego architektura tutejszych zabudowań stała się unikalna w skali kraju. W otoczeniu lasów i rzek, podziwiając przydrożne kapliczki, dojdziesz do zachwycających drewnianych kościołów i cerkwi. Nie znajdziesz tu szarych bezkształtnych budynków, a jedynie piękne, kolorowe i bogate w snycerskie zdobienia perły architektury stanowiące echo historii.
To niesamowite, ile w Polsce jest cudownych miejsc, o których wiedzą nieliczni, a niekiedy podziwiane są wyłącznie przez ludność lokalną. Jedną z takich tajemnic jest znajdująca się na Podlasiu kraina otwartych okiennic. Brzmi intrygująco?
Jak każde wyjątkowe miejsce i to posiada swoje legendy. Jedną z nich stanowi pochodzenie krzyży wotynowych otaczających Soce. Legenda głosi, że pod koniec XIX wieku mieszkańcy wsi ustawili je i połączyli nicią, aby chroniły ich przed epidemią. Może do dziś chronią to miejsce przed chorobami i nieszczęściem? Kto wie. Załóż wygodne buty i wybierz się na niezapomniany spacer w krainę misternych zdobień i tajemnic.
Klasztor w Wigrach to połączenie kunsztu architektury oraz pięknej scenerii Suwalszczyzny.
Ten znajdujący się na wzgórzu kilkusetletni zabytek łączy obecnie to, co nowe, z tym, co stare i zapomniane. Z jednej strony możesz godzinami zwiedzać sale kapitularza i uczestniczyć w duchowych spotkaniach; umożliwią Ci one chwilę wytchnienia w tym pędzącym świecie. Z drugiej strony będziesz miał możliwość wzięcia udziału w oryginalnych pokazach na klasztornym dziedzińcu. Nocą w towarzystwie oryginalnego dźwięku i świateł poznasz wigierskie legendy, o których następnie będziesz mógł porozmawiać z innymi uczestnikami, delektując się przy tym smakołykami lokalnej kuchni. Jeśli jesteś miłośnikiem historii, sztuki i piękna, koniecznie nie zapomnij umieścić tego miejsca na mapie zwiedzania.
Pośrodku Puszczy Knyszyńskiej znajduje się niewielkie miasto Supraśl, którego historia rozpoczyna się około 1500 roku. Jeśli kochasz naturę i aktywność na świeżym powietrzu, czekają na Ciebie liczne szlaki piesze, rowerowe, a także konne. Jeśli jesteś miłośnikiem atrakcji wodnych, rzeka Supraśl to idealne miejsce na spływ kajakowy. Warto jednak pamiętać, że dla miejscowej ludności jest ona głównie przedmiotem legendy związanej z budową klasztoru Monaster, jednej z najpiękniejszych atrakcji miasta.
Głosi ona bowiem, że mnisi, aby znaleźć miejsce godne postawienia klasztoru, wrzucili do rzeki drewniany krzyż, który zatrzymał się po około 30 km i w ten sposób wskazał odpowiednią lokalizację. Jeśli fascynuje Cię historia i architektura, Supraśl to domy Tkaczy wzniesione przez łódzkich fabrykantów, secesyjny pałac Bucholtzów oraz kościół pw. Świętej Trójcy.
Dzięki freskom zachowanym z ruin cerkwi pw. Zwiastowania NMP poznasz historię klasztoru. Oprócz samych dzieł sztuki będziesz mieć niebywałą okazję zobaczyć mnicha piszącego ikony oraz obejrzeć filmy o historii zabytków Podlasia. Jeśli kiedykolwiek pomyślałeś, że sztuka to tylko martwe dzieła na białych ścianach, ta wizyta na zawsze odmieni Twoje poglądy.
To jedynie kilka wyjątkowych miejsc na mapie województwa podlaskiego. Jestem pewna, że wiesz, że oprócz tych wyżej wymienionych, możesz tu również zobaczyć cztery parki narodowe: Białowieski, Biebrzański, Narwiański i Wigierski. Myślę jednak, że niekiedy warto skupić się na tych pozornie mniej znaczących czy atrakcyjnych punktach na mapie. Jeśli chcesz naprawdę poznać Podlasie, zarezerwuj dwa tygodnie urlopu i rusz w podróż życia!
Zobacz także: Z Konceptem w Polskę – województwo opolskie