Kanapka z salami i serem szwajcarskim
Czyli jak zrobić coś wielkiego. Znasz to uczucie, kiedy planujesz zrealizować duże zadanie? Poświęcasz wiele chwil rozmyślaniu nad tym i uświadamiasz sobie,...
Duolingo
Duolingo to najpopularniejsza aplikacja do nauki języków obcych na poziomie podstawowym. Podczas wirtualnego kursu przechodzimy przez kolejne poziomy trudności, natomiast dostanie się na nowy etap uzależnione jest od tego, ile błędów zrobiliśmy po drodze. Producenci aplikacji twierdzą, że efektywność 34 godzin nauki z Duolingo jest porównywalna z jednym semestrem nauki języka na uniwersytecie. Czy rzeczywiście tak jest? Warto sprawdzić. Co istotne, ćwiczenie swoich umiejętności z Duolingo jest całkowicie darmowe i nie zawiera żadnych ukrytych kosztów.
Photomath
Photomath to bardzo dobre narzędzie do szybkiego obliczania różnego rodzaju wzorów. Aplikacja ta nie jest jednak typową ściągawką, gdyż każde z wykonanych działań rozkładane jest na czynniki pierwsze. Photomath pokazuje, w jaki sposób można dojść do wyniku i jakich wzorów użyć. Przedstawiane są również alternatywne zapisy rozwiązania w systemie ułamkowym lub dziesiętnym. Ponadto aplikacja ma jeszcze jedną bardzo przydatną funkcję. Za pomocą aparatu w smartfonie można zeskanować równanie zapisane na kartce papieru. Aplikacja następnie dokonuje obliczenia i podaje wynik.
Synonimy
Twórcy tego typu aplikacji rzadko tworzą narzędzia do rozwijania języka rodzimego. Jednak na rynku pojawiła się aplikacja, która pomaga poszerzać zasób słownictwa. Chodzi o apkę Synonimy. Wystarczy wpisać słowo, dla którego chcemy znaleźć synonim, a po chwili wyświetli się cała lista propozycji. W wynikach znajdą się nie tylko słowa zastępcze, ale również całe zwroty czy związki frazeologiczne. Co ciekawe, przykładowo w aplikacji znajdziemy aż 75 synonimów słowa „szybko” oraz 121 synonimów słowa „ostry”. Jest to narzędzie, które bez wątpienia bardzo ułatwi pisanie pracy licencjackiej czy magisterskiej.
Wolfram Alpha
To rozbudowana baza wiedzy z wielu dziedzin. Znajdziemy w niej istotne informacje z historii, matematyki, inżynierii, geografii, chemii czy ekonomii oraz wielu innych. Wystarczy wpisać odpowiednie hasło, aby uzyskać dane na interesujący nas temat. Co ciekawe, wyniki te nie ograniczają się wyłącznie do definicji, lecz prezentują znacznie szerszą wiedzę oraz przydatne informacje dodatkowe. Możemy uzyskać np. mnóstwo informacji na temat miejsca, do którego podróżujemy, natomiast przy zagadnieniach matematycznych otrzymamy nie tylko wynik, lecz także jego graficzną prezentację i formę ułamkową.
OneNote
Aplikacja OneNote wygląda jak notes, jednak za pomocą tagów można oznaczać etykietami listy zadań do wykonania lub ważne zagadnienia. Można jej używać jako dziennika czy notatnika. Umożliwia organizowanie całego potrzebnego materiału w jednym miejscu, a my możemy pracować w dowolnej lokalizacji. Aplikacja OneNote synchronizuje notatki zgromadzone na kilku urządzeniach i pozwala wielu osobom współpracować nad zawartością w tym samym czasie. Co ciekawe, umożliwia również rysowanie czy kopiowanie treści z Internetu.
@Voice
Ta aplikacja jest narzędziem w rodzaju własnego audiobooka. @Voice czyta na głos wprowadzony przez nas tekst, używając generatorów głosu zainstalowanych na urządzeniu. Często jest używana do czytania na głos newsów z internetu czy treści wiadomości, jednak z powodzeniem może być wykorzystywana do nauki przed egzaminami. – Polecam łączyć OneNote i @Voice. Sporządzone w tym pierwszym notatki możemy skonwertować na plik PDF, a następnie wrzucić je do @Voice i dzięki temu słuchać własnych notatek w formie audiobooka – radzi Wiktor Barwiński, ekspert ds. efektywnej nauki. – Pamiętajmy, że aplikacje są tylko dodatkiem do nauki. Owszem, mogą nam bardzo pomóc, jednak nie zastąpią odpowiedniego zgłębienia tematu, który chcemy przyswoić – podkreśla ekspert.
Aplikacje mobilne dla studentów – poznaj je z Magazynem Koncept