Spotkanie ze sztuką
Nie daj się pokonać swoim wątpliowściom, przestań powtarzać: ,,Sztuka? To nie dla mnie''. Sprawdź, dlaczego warto poświęcić jej czas...
Aktorzy często mówią, że wolą występować na deskach teatru niż w serialach czy filmach. Przyglądamy się dziś instytucji teatru nie bez powodu. 27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto to uchwalono w 1961 roku na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu.
Według definicji teatr to miejsce do oglądania sztuki, określenie widowni teatralnej. W kolejnych latach definicja ta określała również całą budowlę architektoniczną.
Kolebką teatru europejskiego jest Grecja. W starożytnym teatrze ukształtowały się takie gatunki dramatyczne jak tragedia i komedia. Kolejno średniowieczny teatr wykreował się z obrzędów religijnych, powstał dramat religijny i świecki. Kierunki rozwoju włoskiego teatru renesansowego oraz barokowego wpłynęły na ukształtowanie teatru europejskiego w kolejnych latach. Wiek XVI i XVII to czas formowania się teatru w Anglii, Hiszpanii oraz we Francji. W tym czasie powstawały publiczne teatry stałe. Od drugiej połowy XIX wieku teatr stał się instytucją bardziej zorganizowaną, gdzie znaczną rolę (oprócz aktora) zaczęli odgrywać reżyserzy, scenografowie czy kierownicy literaccy.
Dzień Teatru ustanowiono w 1961 roku w trakcie dziewiątego światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach (ITI). Uchwalenie takiego święta zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI.
Dzień obchodów wyznaczono na 27 marca, gdyż jest to dzień rocznicy otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu. Od tego czasu Międzynarodowy Dzień Teatru celebrowany jest corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.
Obchody Światowych Dni Teatru mają za zadanie realizację zobowiązań zawartych w statucie ITI. Głównym zadaniem tego dnia jest promocja oraz międzynarodowa wymiana informacji na temat teatru, zwiększenie współpracy osób związanych z teatrem oraz pokazanie opinii publicznej, jak dużą rolę w życiu codziennym odgrywa sztuka.
27 marca wysyłana jest wiadomość tłumaczona na ponad 20 języków od słynnego człowieka związanego z teatrem na temat tej instytucji i jej znaczenia. Pierwsza taka wiadomość została wysłana w 1962 roku przez Jeana Cocteau.
W tym dniu ponadto organizowane są specjalne spotkania, sympozja, przedstawienia teatralne dotyczące znaczenia i problemów, z jakimi mierzy się teatr.
Współczesny teatr pełni wiele funkcji. Jedną z nich niezmiennie od wieków jest odzwierciedlanie życia i pokazywanie ludzkich dramatów, komedii czy tragedii.
Teatr współczesny jest otwarty na sztukę, to nie tylko samo miejsce przedstawień, ale także miejsce, gdzie odbywają się różnego rodzaju spotkania, konferencje czy szkolenia. Nie jest to sam budynek z widownią, ale instytucje i tworzący go ludzie.
We współczesnym teatrze, w odróżnieniu od teatru greckiego, aktorem może być każdy, niezależnie od płci. Wymagane są zazwyczaj odpowiednie predyspozycje, wygląd lub zdolności wokalne. Licznym zmianom podlega także repertuar tworzony na podstawie obecnych trendów czy potrzeb widzów.
Dzisiaj spektakle teatralne możemy również zobaczyć online oraz na ekranach Multikina. Od maja 2019 roku działania te stanowią część większego projektu MultiCulture Britain, w ramach którego Multikino zachęca do obejrzenia przedstawień prosto z Wielkiej Brytanii.
W najbliższych miesiącach możemy zobaczyć tytuły sztuk otwartych na różnorodność i inność, skłaniające do refleksji nad kwestiami podstawowymi dla ludzkiej kondycji, w odróżnieniu od współczesnego i multikulturowego świata. Teatr brytyjski natomiast doskonale łączy to, co ponadczasowe, z realiami naszych czasów. Najwyższy artystyczny poziom inscenizacji nikogo nie pozostawi na nie obojętnym.
W pierwszym półroczu 2022 roku w cyklu zaprezentowane zostaną trzy spektakle teatralne: „Prześwit”, „Szaleństwa. Rewia” oraz „Ziemia Niczyja” (w obsadzie znajdą się m.in. Ian McKellen, Patrick Stewart, Carey Mulligan oraz Bill Nighy). Sprawdźcie sami.