Czy szkoła rzeczywiście wychowuje?
Czy obecny system edukacji naprawdę spełnia swoje zadanie? 🤔Zobacz, jakie wyzwania stoją przed dzisiejszymi szkołami i dlaczego warto zadbać...
Od 1 października 2019 r. szkoły doktorskie zastąpiły funkcjonujące studia doktoranckie. Kształcenie w nich prowadzone jest w przynajmniej dwóch dyscyplinach. Takie rozwiązanie ma zapewnić interdyscyplinarne podejście do badań. Czy doktorat jest zawsze dobrym pomysłem?
Doktorat to z pewnością jedna z doskonałych możliwości dla osób chcących rozwijać się w obszarze edukacji i poszerzać własne zdolności.
Plusem z pewnością jest to, że szkoły doktorskie w Polsce są bezpłatne, interdyscyplinarne i zapewniają stypendium.
Minusem jest fakt, że nie mogą być prowadzone w trybie niestacjonarnym, co stanowi duże utrudnienie dla osób pracujących zawodowo. Drugim negatywnym aspektem jest niełatwa rekrutacja i lista wymagań, które należy spełnić już jako uczestnik szkoły doktorskiej.
Doktorat za granicą jest ciekawą opcją, zwłaszcza dlatego że po jego ukończeniu nasza kariera może się lepiej rozwinąć. Należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach przy rekrutacji na zagraniczne uniwersytety należy zdać egzaminy językowe i liczyć się z wyższymi kosztami utrzymania.
Natomiast doktorat wdrożeniowy to przygotowanie rozprawy doktorskiej, która pomaga danemu przedsiębiorstwu w rozwoju. Jest to dobra droga dla osób, które chcą rozwijać swoją karierę naukową, ale nie chcą rezygnować z pracy zawodowej poza uczelnią.
Uważam, że studia za granicą pozwolą doktorantowi zdobyć większe doświadczenie niż w Polsce (np. szlifowanie języka, nowoczesne metody badań). Doktorat wdrożeniowy to świetna alternatywa dla standardowej formy zdobycia stopnia doktora.
Natalia, doktorantka nauk o zarządzaniu i jakości z UMCS
Mam bardzo dobre zdanie o doktoracie w Polsce i za granicą. Doktorat wdrożeniowy jest dobrą alternatywą dla osób, którzy chcą łączyć karierę naukową z pracą zawodową poza uczelnią.
Anna, doktorantka nauk o komunikacji społecznej i mediach z UMCS
Mam niewielką wiedzę o doktoracie wdrożeniowym. Uważam, że bardzo niewiele się o tym mówi i sporo osób nie ma świadomości, że taka możliwość łączenia nauki z biznesem istnieje – zwłaszcza w naukach innych niż stricte techniczne.
Magdalena, doktorantka nauk społecznych (pedagogiki) z UMK w Toruniu
Szkoły doktorskie działają zupełnie inaczej niż studia doktoranckie. Mimo tego, że każdy z doktorantów może liczyć na stypendium, jego wysokość jest niższa niż najniższa pensja w Polsce. Zajmowanie się wyłącznie doktoratem w praktyce raczej jest więc niemożliwe.
Bycie w szkole doktorskiej to poważne wyzwanie. Specyfika jej funkcjonowania bardzo się od siebie różni w poszczególnych miastach. Zrobienie doktoratu wymaga przede wszystkim silnej motywacji wewnętrznej. W mojej opinii to właśnie ona w połączeniu ze współpracą z promotorem szczerze zainteresowanym naszym tematem i gotowym do zaangażowania się w pomoc stanowią prawdziwą szansę na sukces. Takich promotorów jest jednak wciąż niewielu – tym bardziej cenię mojego opiekuna naukowego, który stanowi dla mnie wielkie oparcie i czasem wierzy we mnie bardziej niż ja w samą siebie.
Niestety, w Polsce o rozwoju naukowym i pozostaniu na uczelni wciąż zbyt często się nie wspomina, zwłaszcza na niektórych kierunkach związanych z naukami społecznymi i humanistycznymi.
Uważam, że studia doktoranckie są ważne dla tych, którzy zamierzają budować przyszłą karierę jako naukowiec lub doktor nauk w szkole wyższej. Metody przygotowania doktorantów są różne w Polsce i w innych krajach europejskich. Chciałabym zdobyć doświadczenie doktoranckie (staż) również w innym kraju. System edukacji, metody, które są stosowane w polskim systemie edukacji, są moim zdaniem skuteczne. Po ukończeniu studiów magisterskich w Polsce nie miałam wątpliwości, że kontynuowanie studiów tutaj jako doktorant będzie dla mnie miało wiele zalet.
Ayla z Azerbejdżanu, obecnie doktorantka w szkole doktorskiej nauk społecznych na UMCS w Lublinie
Studiowanie za granicą ma wiele zalet, takich jak uczenie się nowej kultury, języka, poznawanie nowych ludzi itd. Ale czasami bywa trudne, ponieważ większość z nas opuszcza rodziny, aby osiągnąć swoje cele edukacyjne.
Brian z Tanzanii, aktualnie doktorant nauk politycznych i administracji publicznej z UMCS w Lublinie
Moim zdaniem studia w Polsce przyniosły mi korzyści w zakresie zrozumienia polityki i kultury Europy Środkowej i Wschodniej, o której miałem niewielką lub żadną wiedzę, z wyjątkiem Polski, która była tak znana ze względu na swoje zaangażowanie w II wojnę światową. Polska stanowi centralny punkt w rozumieniu Europy Środkowo-Wschodniej jako jeden z krajów słowiańskich.