Światowy dzień walki z rakiem
Każdego roku obserwujemy, jak poważnym problemem dla społeczeństwa są choroby nowotworowe. Krajowy Rejestr Nowotworów informuje, iż w 2021 roku zachorowało ponad 1,17...
Przed nami na horyzoncie wakacje, a wraz z nimi pogoda sprzyjająca wycieczkom rowerowym. Rower jest przede wszystkim łatwym w obsłudze, tanim w użytkowaniu, a także przyjaznym dla zdrowia i środowiska środkiem transportu. Powyższe czynniki sprawy, że w 2018 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych zdecydowało o ustanowieniu Światowego Dnia Roweru, który obchodzimy 3 czerwca. Pomysłodawcą tego święta był Polak Leszek Sibilski.
31.05.2021 roku Ambasada Polski w Islamabadzie wzięła udział w międzynarodowej akcji sportowej pod hasłem „Rower dla zielonej przyszłości”. Uczestnicy przejechali rowerami przez miasta. To wydarzenie miało popularyzować ochronę środowiska, a także uzmysłowić ludziom ilość zanieczyszczeń spowodowanych głównie spalinami oraz zachęcić ich do korzystania z alternatywnego środka komunikacji (rower produkuje aż 12 razy mniej CO2 niż samochód). Z tej okazji powstał #June3WorldBicycleDay i logo prezentujące rowerzystów, którzy jeżdżą wokół kuli ziemskiej. Ten obrazek dowodzi, że rower jest przeznaczony dla wszystkich na całym świecie, ale również pozytywnie wpływa na Ziemię.
Niewątpliwie rower bardzo dobrze wpływa na formę człowieka – poprawia wydolność płuc i kondycję. Ludzie, którzy jeżdżą na rowerze, rzadziej cierpią na choroby serca, cukrzycę czy udary. Takie osoby mają mniejszą skłonność do otyłości, ponieważ nawet wycieczki rowerowe dla przyjemności spalają mnóstwo kalorii. Co więcej, ten sport oddziałuje już na przyszłość – na starość użytkownicy rowerów częściej unikają demencji, zachowują umiejętność utrzymania równowagi, a co najważniejsze – są aktywnymi seniorami. Poza tym wycieczka rowerowa jest zajęciem na cały dzień, co daje możliwość świetnego spędzenia czasu z bliskimi.
W dzisiejszych czasach większość osób ma w domu rower. Jednak nie zawsze możemy go przewieźć w inne miejsce, dlatego w każdym kurorcie turystycznym znajdziemy wypożyczalnię rowerów – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Można nim przemierzać nadmorskie promenady, ale również podjąć wyzwanie i zdobyć na nim szczyty górskie.
Dla mieszkańców większych miast również przygotowano pomoc. Jedna z największych sieci sklepów sportowych oferuje wypożyczenie roweru. Można to zrobić w sklepie stacjonarnym lub na stronie internetowej. Wystarczy podać swoją lokalizację, wybrać sprzęt i opłacić zamówienie. Najtańsze rowery można wypożyczyć już za 40 zł.
Co więcej, mieszkańcy miast mogą skorzystać z rowerów miejskich. Wystarczy mieć aplikację, wpłacić na nią kwotę startową i wypożyczyć rower za pomocą kodu QR. We Wrocławiu i w Warszawie pierwsze 20 minut jazdy jest darmowe. Kolejne minuty to drobne sumy – około złotówki. Metą trasy musi być stacja rowerowa, którą łatwo odnaleźć na mapie w aplikacji.