Czy szkoła rzeczywiście wychowuje?
Czy obecny system edukacji naprawdę spełnia swoje zadanie? 🤔Zobacz, jakie wyzwania stoją przed dzisiejszymi szkołami i dlaczego warto zadbać...
Oprócz najbardziej znanych instytucji praktyki oferuje także wiele mniejszych organizacji czy urzędów, ale równie ciekawych. Zaliczamy do nich między innymi Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego, Agencję Praw Podstawowych Unii Europejskiej, Centrum Północ-Południe Rady Europy, Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób, Europejski Inspektor Ochrony Danych i wiele, wiele innych! Każdy, niezależnie od kierunku studiów i zainteresowań, znajdzie coś dla siebie. Zazwyczaj wydaje nam się, że niezwykle trudno dostać się na taki staż i stawiamy sobie różne pytania. Odpowiedzi na większość z nich znajdziesz w tym artykule.
Jakie wymagania muszę spełniać?
W zależności od instytucji wymagania są różne. Niektóre wpisy w CV przydadzą nam się jednak niemal wszędzie. Po pierwsze, zazwyczaj staże dedykowane są studentom lub absolwentom studiów. Po drugie, niezbędna jest biegła znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie. Często wymagane jest jej potwierdzenie certyfikatem na poziomie minimum B2. Znajomość dodatkowych języków często jest zaletą podczas procesu rekrutacyjnego, jednak nie jest konieczna. Po trzecie, część staży dedykowana jest tylko obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej. Ponadto w przypadku instytucji unijnych zazwyczaj nie możemy aplikować na staż, jeśli wcześniej przez określony czas odbywaliśmy płatne praktyki w jakiejkolwiek instytucji należącej do UE lub byliśmy jej pracownikiem. Poza tym żadne szczególne osiągnięcia nie są wymagane.
Niezbędna jest biegła znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie.
Jak aplikować?
Procesy rekrutacji są szczegółowo opisywane na stronach internetowych poszczególnych instytucji. Pierwszym krokiem jest wypełnienie formularza lub wysłanie stosownego maila wraz z wymaganymi dokumentami takimi jak CV, list motywacyjny czy referencje. Czasem jest to jedyny wymóg. W przypadku bardziej obleganych praktyk następują kolejne etapy. Wybrani kandydaci są zapraszani na rozmowę. Muszą wziąć pod uwagę to, że siedziba danej instytucji może znajdować się tysiące kilometrów od ich miejsca zamieszkania. Jednak w takich przypadkach rozmowy zazwyczaj odbywają się za pośrednictwem komunikatorów internetowych, na przykład Skype’a. Zdarza się, że proces rekrutacyjny jest jeszcze dłuższy. Dobrym przykładem jest Program Młodych Specjalistów Banku Światowego. Wraz z formularzem aplikacyjnym należy wysłać esej, a następnie wybrani kandydaci zapraszani są na rozmowę rekrutacyjną (na żywo, nie online). Bierze w niej udział trzech ekspertów, których zadaniem jest ocena poziomu wiedzy potencjalnego stażysty. Następnie wraz z innymi kandydatami wykonuje się różne zadania. Jednak z reguły tak rozbudowany proces rekrutacyjny to rzadkość.
Ile czasu mi to zajmie i czy się opłaca?
Czas stażu zależy od instytucji, która go organizuje. Staże dla absolwentów uczelni wyższych trwają zazwyczaj od pół roku do roku. Staże dedykowane studentom często nie są dłuższe niż 6 miesięcy, więc można je odbyć w czasie wakacji. Staż w międzynarodowej instytucji to niezwykle cenne doświadczenie. Część organizacji oferuje możliwość późniejszej współpracy. Warto zaznaczyć, że większość podmiotów oferuje płatne praktyki. Stażyści otrzymują miesięcznie średnio około tysiąca euro brutto. Dodatkowo instytucje oferują zazwyczaj zwrot kosztów podróży i ubezpieczenie zdrowotne. Nie musimy się więc martwić o kwestie finansowe. Bardzo ważne jest również to, że doświadczenie zdobyte na takich praktykach często jest atutem i wyróżnia nas spośród tysięcy kandydatów na rynku pracy. Poza tym nieocenioną korzyścią są… zdobyte znajomości. Mogą nam się przydać zarówno na gruncie zawodowym, jak i prywatnym. A zatem do dzieła – szukajcie ofert i składajcie dokumenty!
Polecamy artykuł: