Ten tekst nie został napisany przez sztuczną inteligencję
Od kilku lat w środowisku innowatorów i startupów znaczną popularność zdobywały hasła związane ze sztuczną inteligencją. Odmieniana przez wszystkie przypadki AI stała się wręcz...
Ciągły pośpiech, obowiązki i praca powodują, że pragniemy jak najbardziej udogadniać sobie życie. Dlatego w ostatnich latach technologia smart home staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem dla domu.
Gdy system wyczuje dym, sam może powiadomić odpowiednie służby oraz dodatkowo włączyć system przeciwpożarowy.
To angielska nazwa oznaczająca inteligentny dom. Jest to rozwiązanie, które pozwala na połącznie wszystkich instalacji w jeden kompleksowy system. System ten bazuje przede wszystkim na połączonych ze sobą instalacjach grzewczych, oświetleniowo-elektrycznych, przeciwpożarowych oraz dodatkowych systemach audio/video, urządzeniach alarmowych czy monitorujących.
Strukturę inteligentnego domu można w pełni dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji domowników, dzięki czemu stworzony dom będzie wygodny i prosty w obsłudze. Komponenty takiego rozwiązania dzielą się na funkcjonalne (np. inteligentne gniazdka, czujniki, kamery, alarmy) oraz sterujące (np. inteligentne piloty, panele, przyciski).
Podstawowym elementem każdego inteligentnego domu jest tzw. centralka, która scala wszystkie urządzenia, odbiorniki, instalacje i systemy w jedną całość. Konieczny jest dostęp do internetu, ponieważ dzięki zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji w urządzeniu mobilnym domownicy mogą swobodnie używać, kontrolować i sterować różnymi sprzętami. Pozwala to uchronić dobytek przed zagrożeniami takimi jak pożar, zalanie czy kradzież.
Im więcej jest urządzeń sterujących w domu, tym bardziej jest on inteligentny. Poszczególne komponenty odpowiadają za różne czynniki np. za komfort, bezpieczeństwo, oszczędność. Każda zmiana w danym odbiorniku jest automatycznie przesyłana do pozostałych komponentów i kreuje ich pracę. Przykładowo gdy system wyczuje dym, sam może powiadomić odpowiednie służby oraz dodatkowo włączyć system przeciwpożarowy.
Obecnie systemy automatyki domowej mają szerokie zastosowanie, a mimo to producenci co roku zaskakują kolejnymi propozycjami. Można już korzystać z takich udogodnień jak m.in. zdalne włączanie/wyłączanie oświetlenia, bramy wjazdowej, rolet okiennych, sprzętu AGD, zraszaczy ogrodowych, wykrywanie tlenku węgla bądź ognia przez specjalne czujniki, sterowanie temperaturą pomieszczeń, a nawet symulowanie obecności domowników podczas ich wyjazdu.
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przeanalizować najważniejsze plusy i minusy zastosowania takiej technologii. Do plusów z pewnością można zaliczyć: obniżenie wydatków związanych z eksploatacją mieszkania czy też zwiększenie poczucia bezpieczeństwa i wygody. Ponadto dla wielu osób dużym udogodnieniem jest również możliwość użycia tylko jednego niewielkiego urządzenia np. smartfona z zainstalowaną, specjalną aplikacją, dzięki której można sterować wszystkimi systemami w domu z każdego miejsca na świecie, w którym jest dostęp do internetu.
Natomiast główną wadą tej technologii są dosyć wysokie koszty montażu wspomnianego systemu. Dlatego, aby nie nadwyrężyć zbyt mocno domowego budżetu i zoptymalizować wydatki, możliwe jest etapowe rozbudowywanie systemu o kolejne elementy, uwzględniając swoje potrzeby i możliwości finansowe. Wcale nie trzeba być milionerem, aby móc korzystać z różnych udogodnień inteligentnego domu.
Problemem może okazać się także brak standaryzacji. Oznacza to, że mając sprzęty różnych firm, istnieje zagrożenie, że nie zawsze będą one ze sobą kompatybilne, dlatego zaleca się wybieranie urządzeń od sprawdzonych na rynku producentów. Coraz nowsze systemy eliminują tego typu problemy, dlatego warto inwestować w tę technologię, ponieważ z pewnością jest to przyszłość w branży budowlanej.
Posłuchaj w formie podcastu.