W rytmie energicznej Samby – czyli kilka słów o brazylijskiej kulturze
Jak żyje się w Brazylii? 🇧🇷 Jakie tajemnice skrywa pełne kontrastów największe miasto Ameryki Łacińskiej São Paulo? Jak miłość...
Województwo śląskie to nie tylko region o najwyższym stopniu urbanizacji i gęstości zaludnienia w Polsce, ale również wspaniały pomysł na weekendową wycieczkę. Śląskie to nie tylko kopalnie! To cudowny obszar pełen magicznych miejsc, które zachwycają klimatem, lecz nadal pozostają nieodkryte – nawet przez ich mieszkańców. KLRP przedstawia Wam swoje nieoczywiste propozycje najciekawszych miejsc województwa śląskiego.
Przyjeżdżając do stolicy śląskiej aglomeracji, czyli Katowic, warto wspomnieć o tradycyjnych osiedlach robotniczych budowanych na Górnym Śląsku. Jednym z nich jest magiczny Nikiszowiec, który zachwyca trzykondygnacyjnymi kamienicami z czerwonej cegły wzniesionymi w latach 1908–1918 według projektu Georga i Emila Zillmannów. Początkowo osiedle zbudowane dla górników kopalni „Giesche”, dziś jedna z największych historycznych i architektonicznych atrakcji Katowic. Nikiszowiec został wpisany na listę Pomników Historii oraz stanowi jeden z wielu przystanków Szlaku Zabytków Techniki. Polecamy zwiedzać Nikiszowiec, korzystając z audioprzewodnika przygotowanego przez miasto Katowice, który zapewnia 45-minutowy spacer, jednocześnie przybliżając najważniejsze aspekty historyczne oraz społeczne. Przewodnik można pobrać ze strony internetowej miasta.
Przenosząc się na Jurę Krakowsko-Częstochowską, nie wolno ominąć Olsztyna k. Częstochowy. Znajdziecie tam jeden ze średniowiecznych zamków należących do Szlaku Orlich Gniazd. Zbudowana w drugiej połowie XIII w. warownia pełniła nie tylko funkcje obronne, ale również gospodarczo-administracyjne. Tereny zamku w Olsztynie mają również swój udział w polskiej kinematografii. Kadry z tych okolic można odnaleźć w „Rękopisie znalezionym w Saragossie” w reżyserii Wojciecha Hasa, gdzie wapienne skały Jury naśladowały południową Europę, a w szczególności góry Sierra Morena.
To największy w Polsce browar przemysłowy z ponad 400-letnią tradycją ważenia piwa, natomiast od 2004 r. funkcjonuje tam także Muzeum Piwowarstwa „Tyskie Browarium”. Pierwsza wzmianka na temat Tyskich Browarów Książęcych pojawia się już w 1613 r. Chcesz poznać tajniki ważenia piwa, a jednocześnie intryguje Cię historia i ludzie? Nie ma lepszego miejsca! Otwiera się przed Tobą nie tylko perła architektury, ale również nowoczesny browar. Muzeum proponuje zwiedzanie browaru z przewodnikiem, które ukoronowane jest degustacją świeżo uwarzonego piwa. Zwiedzanie wymaga jednak wcześniejszej rezerwacji.
Przenosząc się jeszcze bardziej w głąb województwa, odnajdziecie miejsce, gdzie można zjechać pod ziemię i przepłynąć się kanałami. Kopalnia Srebra wraz ze Sztolnią Czarnego Pstrąga jest jedną z najbardziej znanych atrakcji na Śląsku, ponieważ niedawno została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. Warto nadmienić, że w korytarzach sztolni realizowany jest najdłuższy w Polsce przepływ podziemny, który mierzy aż 600 metrów!
Województwo śląskie to również góry! Unikatowy klimat odnajdziecie w Cieszynie. Warto zacząć od zwiedzenia rynku, Cieszyńskiej Wenecji, aż po wzgórze zamkowe z romańską rotundą, którą wszyscy znamy z dwudziestozłotowego banknotu. Beskid Śląski to nie tylko Wisła czy Ustroń, a kilometry malowniczych szlaków górskich. Przełęcz Salmopolska stanowi dobrą bazę wypadową na najwyższe szczyty Beskidu: Skrzyczne (1257 m n.p.m.) oraz Baranią Górę (1220 m n.p.m.). Warto odwiedzić również najwyżej położoną wieś Beskidu Śląskiego, która słynie ze swoich wyrobów koronkarskich, w tym z największej koronki na świecie!
Moglibyśmy rozpisywać się godzinami o urokliwych miejscach naszych ziem, ponieważ przedstawiliśmy jedynie niewielki ułamek bogactwa kulturowego, przyrodniczego i historycznego, które skrywa województwo śląskie. Nie pozostaje życzyć nic innego jak: do zobaczenia na Śląsku!
Aut. Śląski Oddział Klubu Lidera Rzeczypospolitej
Dzień Górnika – poznaj historię Barbórki w Magazynie Koncept.
Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku – przeczytaj recenzję w Magazynie Koncept.