Creativity consultant – jak rozwijać kreatywność w pracy?
Czym jest kreatywność, kiedy może Ci się przydać i jak możesz ją rozwijać? Odpowiedzi na te i inne pytanie...
Skalowanie biznesu jest jednym z najważniejszych aspektów w rozwoju każdej firmy. Pojęcie to jest bardzo popularne wśród przedsiębiorców, szczególnie tych, których celem jest podbój nowych rynków i bycie globalnym graczem.
Jest to zdolność przedsiębiorstwa do rozszerzania swoich działań oraz ekspansji rynkowej celem zwiększenia przychodów i zysków. Skalowalność biznesu powinna zostać uwzględniona w planie działania już na etapie tworzenia koncepcji firmy. Plan działania powinien szczegółowo obejmować kwestie takie jak: obsługa klienta, marketing, zarządzanie, logistyka, dystrybucja, potencjalne zagrożenia czy strategie dostosowania się do zmian rynkowych. Ważnym elementem skalowania biznesu jest również automatyzacja procesów, ponieważ pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, pieniędzy i usprawnia proces pracy. Dzięki temu poprawia się elastyczność firmy w kontekście szybszej reakcji na zmiany rynkowe.
Do największych korzyści płynących z procesu skalowania zalicza się: szybszy wzrost przychodów niż kosztów, zrównoważony i systematyczny rozwój firmy, silniejsza pozycja rynkowa, wzrost rozpoznawalności marki, stworzenie nowych lub udoskonalenie obecnych rozwiązań dla klientów bądź realizacja wielu innych, ambitnych celów.
Trzeba pamiętać też o tym, że skalujące się przedsiębiorstwa są bardziej atrakcyjne dla partnerów biznesowych lub potencjalnych inwestorów. Skalowanie biznesu może być sfinansowane m.in. z osiągniętych zysków, własnych oszczędności, kredytu bankowego, dotacji, venture capital czy crowdfunding.
Pojęcia te są często używane zamiennie, jednak w odniesieniu do zarządzania przedsiębiorstwem, istnieją między nimi pewne różnice. Jak już wiadomo, skalowanie biznesu jest procesem, który dzięki efektywnemu rozwojowi strategii biznesowej, umożliwia firmie zwiększenie swoich zdolności operacyjnych celem poszerzenia rynków zbytu oraz
zwiększeniu przychodów i zysków, przy jednoczesnej kontroli nad kosztami i jakością oferowanych produktów bądź usług.
Rozwój biznesu jest bardziej ogólnym pojęciem. Obejmuje rozmaite działania oraz strategie mające na celu wzmocnić pozycję rynkową firmy, np. zoptymalizować procesy wewnętrzne, wprowadzić na rynek nowe produkty czy inwestować w technologie. Niekoniecznie wiąże się on z szybkim wzrostem, ale jego rolą jest zapewnienie długoterminowego sukcesu firmy.
Z kolei wzrost dotyczy mierzalnych zmian w wielkości firmy, np. zwiększenie zysków czy liczby klientów. Może wynikać m.in. z dywersyfikacji oferty lub wdrożenia skutecznej strategii marketingowej. Chociaż wzrost biznesu może być efektem skutecznego zarządzania przedsiębiorstwem, to nie zawsze musi być on związany ze skalowaniem.
Złożoność procesu skalowania sprawia, że przedsiębiorstwa dosyć często popełniają błędy, które hamują ich rozwój. Aby ich uniknąć, warto zapoznać się z kilkoma ważnymi wskazówkami.