Ile kosztuje niewiedza?
Czy wiesz ile kosztuje Cię zaniedbywanie rozwoju, niewiedza i niekorzystanie z możliwości zdobywania nowych umiejętności? Czym jest koszt alternatywny...
Co byś pomyślał o tym, gdyby ktoś powiedział ci, że narzędzia wspomagające zachowanie zdrowia fizycznego i psychicznego znajdziesz w każdym sklepie papierniczym i ich cena nie przekroczy w sumie 5 złotycḥ?
Brzmi to nieprawdopodobnie, ale z użyciem długopisu, zeszytu i wykorzystania kilku minut twojego czasu dziennie naprawdę jesteś w stanie polepszyć swoje zdrowie i dobrostan, pomóc sobie w radzeniu z trudnymi chwilami i polepszyć swoją pamięć.
Wsparcie dla twojej głowy
Liczne badania, w tym metaanalizy, wskazują, że journaling, czyli po prostu spisywanie swoich myśli na kartce papieru (chociaż zapewne ekran komputera sprawdzi się tak samo dobrze), wspomaga zdrowie psychiczne. Prace naukowców wykazały, że ta metoda jest skuteczna nie tylko w radzeniu sobie z objawami depresji i zaburzeń lękowych, ale również zwalczaniu PTSD, przewlekłego stresu i wypalenia zawodowego. Pisanie pomaga również radzić sobie z emocjami i nadmiernym rozmyślaniem i przejmowaniem się. Należy jednak pamiętać, że jeśli zaobserwujemy u siebie jakieś negatywne objawy związane ze zdrowiem psychicznym lub fizycznym, należy w pierwszej kolejności udać się do lekarza lub specjalisty od zdrowia psychicznego, a journaling może być jedynie uzupełnieniem procesu leczenia.
Zdrowe płuca i wątroba
Okazuje się jednak, że journaling jest w stanie wpływać pozytywnie również na zdrowie fizyczne. Z badania przeprowadzonego w 2005 r. przez badaczy K. A. Baikie i K. Wilhelm wynika, że spisywanie swoich myśli obniża ciśnienie krwi, usprawnia pracę płuc i wątroby, wspomaga szybsze znalezienie pracy przez osoby bezrobotne, zmniejsza ilość dni spędzonych na “chorobowym” i wpływa na polepszenie uzyskiwanych wyników w nauce.
Pamięć i wdzięczność
To, w czym jeszcze journaling sprawdza się znakomicie jest ćwiczenie pamięci. Zapisując na kartce nasze myśli często odtwarzamy w głowie, a następnie przetwarzamy na konkretne słowa zdarzenia z przeszłości – bliższej lub dalszej. Journaling może też być narzędziem wykorzystywanym w treningu wdzięczności, który również ma udokumentowany naukowo pozytywny wpływ na zdrowie i dobrostan. Zapisywanie codziennie kilku rzeczy, osób lub wydarzeń za które jesteśmy wdzięczni pomoże nam unaocznić te sfery i świadomie odczuwać wdzięczność.
Dlaczego journaling działa tak dobrze?
Pewnie wielu z was zastanawia się jak to możliwe, że spisywanie swoich myśli na kartce ma aż tak spektakularne rezultaty. Naukowcy jako główną przyczynę tak korzystnych efektów wskazują zaakceptowanie własnych emocji poprzez ubranie ich w słowa, co długotrwale prowadzi do obniżenia stresu i oswojenia się również z trudnymi dla siebie emocjami. Co istotne, journaling jest najbardziej efektywny, gdy jesteśmy w nim regularni, ponieważ największe korzyści osiąga się, gdy zapisujemy swoje myśli przez minimum 30 dni.
Jak zacząć?
Jednym z najbardziej polecanych sposobów na journaling jest tzw. strumień myśli, czyli po prostu pisanie wszystkiego, co przyjdzie nam do głowy. Jednak z doświadczenia wiem, że zwłaszcza na początku może to być trudne, dlatego poniżej przedstawiam wam kilka propozycji tematów o których możecie napisać:
A więc teraz, zamiast scrollować media społecznościowe, weź kartkę i długopis, zanurz się w swoich myślach – dla siebie, dla swojego zdrowia.