Kanapka z salami i serem szwajcarskim
Czyli jak zrobić coś wielkiego. Znasz to uczucie, kiedy planujesz zrealizować duże zadanie? Poświęcasz wiele chwil rozmyślaniu nad tym i uświadamiasz sobie,...
Lubiliście lekcje biologii? Ta niesamowita nauka przyrodnicza zajmująca się badaniem życia i organizmów żywych niosła ze sobą naprawdę wiele interesujących faktów. Nie wierzycie? Przedstawiamy Wam kilka ciekawostek, o których najprawdopodobniej usłyszeliście na lekcjach biologii, choć o nich zapomnieliście.
Uspokajamy. Wcale nie chodzi o obalenie teorii, że to dzięki nim przychodzą dzieci na świat (od dawna wiadomo, że to nieprawda, bo pociechy znajdujemy na polach kapusty). Okazuje się jednak, że to nie jedyna cecha niesłusznie przypisana naszym pięknym skrzydlatym przyjaciołom. Okazuje się, że bociany… nie jedzą żab. Robią to jedynie w ostateczności, a ich codziennym pożywieniem są dżdżownice, owady, ewentualnie gryzonie i ryby.
Łoskotnica pękająca to roślina, od której lepiej trzymać się z daleka. Na szczęście występuje przede wszystkim na tropikalnych terenach Ameryki. Jej sok jest bardzo toksyczny – człowiek po kontakcie z tą substancją może oślepnąć i bardzo mocno poparzyć skórę. Ponadto roślina ta wydaje owoce, które po osiągnięciu dojrzałości pękają tak głośno, że odgłos ten porównuje się do wystrzału z broni palnej. To chyba dobre ostrzeżenie, by się do niej nie zbliżać.
W słowie „mańkut” nie ma nic obraźliwego. Zwłaszcza że osoby leworęczne mogą naprawdę czuć się wyróżnione. Nie dość, że 13 sierpnia obchodzimy międzynarodowy dzień na ich cześć, to jeszcze okazuje się, że ludzi leworęcznych jest znacznie mniej niż praworęcznych. Stanowią około 10% całej populacji. Wcześniej faktycznie postrzegano tę cechę jako wadę. Dziś jednak coraz częściej mówi się, że ludzie leworęczni są zazwyczaj bardziej uzdolnieni i kreatywni. Niestety, statystycznie żyją od siedmiu do dziewięciu lat krócej od osób praworęcznych.
Pamiętacie zabawę z dzieciństwa, która zaczynała się słowami „Stary niedźwiedź mocno śpi. Jak się zbudzi, to nas zje”? Okazuje się, że są jednak lepsi pretendenci do tytułu największego śpiocha. Ani niedźwiedź, ani nawet leniwiec nie znajdują się na pierwszym miejscu naszego zestawienia, choć ten drugi z wynikiem do 20 godzin snu na dobę zdobywa srebrny medal. Największy śpioch wśród zwierząt to zdecydowanie koala australijski. W ciągu doby potrafi spać nawet 22 godziny!
Owca Dolly jest oficjalnie pierwszym sklonowanym zwierzęciem. W 1996 roku naukowcy pomyślnie sklonowali owcę dzięki pobraniu dojrzałych komórek umiejscowionych w gruczołach sutkowych w procesie znanym jako transfer jąder komórkowych. Zwierzę pochodzące z jednej ze szkockich wsi pod Edynburgiem przeżyło 6,5 roku.