Dwa patriotyzmy
Co to jest patriotyzm? Jak go rozumieć? Jak go realizować? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje się od dawna, ciągle na nowo się nad tym zastanawiając… Zapewne początki naszej...
Oddolne, pomocowe inicjatywy studentów z całej Polski wzbudzają podziw i szacunek. Na uczelniach wyższych w całym kraju organizuje się zbiórki, punkty konsultacyjne i dodatkowe zajęcia. Wszystko po to, by choć trochę ulżyć sąsiadom uciekającym z ogarniętej wojną Ukrainy. Sprawdziliśmy, w jaki sposób studenci i pracownicy akademiccy w Polsce angażują się w pomoc dla Ukraińców.
Od dziecka jeździłam na Ukrainę, byłam i wciąż jestem nią oczarowana. Gdy wybuchła wojna, nie umiałam przyjąć do wiadomości, że Rosja posuwa się do najgorszego. Potrzeba serca, żeby tu i teraz zacząć działać dla Ukrainy, była ogromna. Rzuciłam temat wśród znajomych z roku, założyliśmy wydarzenie na Facebooku. Wkrótce na Wydziale Nauk Społecznych zebrało się kilka osób z politologii, w holu na ławce ustawiliśmy karton z napisem #StudenciDlaUkrainy. Parę godzin później okazało się, że ogrom osób chce dołączyć do inicjatywy. Skontaktowały się z nami wszystkie wydziały, GUM-ed i SWPS w Sopocie. Dziś ściśle współpracujemy. Na Wydziale Biologii jedna ekipa liczy lekarstwa, inna ekipa odbiera załadowane TIR-y, które wysyłają do nas organizacje charytatywne z Irlandii, Norwegii czy Niemiec.
– opowiada Marcelina Wilczewska, organizatorka największej studenckiej zbiórki w Trójmieście.
Zapytana o to, gdzie przekazuje się tworzone przez studentów paczki, wylicza:
Nasze transporty docierają do ośrodków, do polskich rodzin, na granicę oraz bezpośrednio do miast, w których toczy się wojna, m.in. Kijowa, Sum czy Charkowa.
Inicjatywa #StudencidlaUkrainy gromadzi dziesiątki studentów – wolontariuszy, których w pracy wspierają ci, którzy otrzymali sami pomoc. Wolontariusz zbierają żywność, leki, produkty do pielęgnacji. Wielka prośba – warto przynosić przedmioty survivalowe, które następnie przesłać można wojsku.
Na stołecznym uniwersytecie dla uchodźców z Ukrainy dostępna jest bezpłatna pomoc prawna, a także wsparcie językowe. Katedra Ukrainistyki na Wydziale Lingwistyki Stosowanej w ramach nowo powstałego Centrum Pomocy Językowej oferuje nieodpłatne świadczenia. Są to ustne tłumaczenia, które potrzebne mogą być np. u lekarza czy w banku.
Również filolodzy z UW przygotowali książki do nauki języka polskiego dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Pięć tomów „Raz, dwa, trzy i po polsku mówisz Ty!” wydano z myślą o uczniach polonijnych szkół za wschodnią granicą już kilka lat temu. Dziś materiały dydaktyczne, które pobierzemy ze strony Fundacji Wolność i Demokracja, przydać się mogą też w wielu placówkach nad Wisłą. Warto dodać, że podręczniki te uzyskały akceptację Ministerstwa Oświaty i Nauki Ukrainy.
Nie tylko humaniści oferują wsparcie, dzieląc się swoją dotychczas nabytą wiedzą. Profesor Michał Tomza, adiunkt w Instytucie Fizyki Teoretycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, zaprasza do współpracy ukraińskich badaczy, którzy zajmują się fizyką i chemią kwantową. Na profilu Tomza Group on Quantum Molecular Systems (@QuantMol) w serwisie Twitter ukraińscy naukowcy znaleźć mogą informację o tym, jak ubiegać się o czasowe sfinansowanie badań i pobytu w Warszawie.
Najstarsza polska uczelnia opracowuje bazę ofert pracy na UJ i innych uniwersytetach. Wszystko po to, by ułatwić dostęp do informacji o możliwościach zatrudnienia dla nauczycieli akademickich z Ukrainy. W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie przygotowano też proces rekrutacji dla lekarzy, pielęgniarzy, położnych i osób, które wykonywały inne zawody medyczne.
W stolicy Małopolski uchodźcy starać się mogą o zakwaterowanie w domach studenckich. Szeroki wachlarz wsparcia psychicznego ofiarom rosyjskiej agresji oferuje Instytut Psychologii UJ. Wśród zajęć terapeutycznych z krakowskimi psychologami są m.in. sesje dla dzieci ze spektrum autyzmu.
Uniwersytet Jagielloński uruchomił również subkonta, na które wpłacać można darowizny z przeznaczeniem na doraźną pomoc oraz stypendia dla studentów i doktorantów poszkodowanych wskutek rosyjskiej inwazji. Działa też specjalny mail, na który kierować można zapytania o rekrutację na studia dla obywateli Ukrainy, którzy w naszym kraju znaleźli się z powodu rozpętanej przez Rosję wojny.
Jak mogę pomóc Ukrainie? Czytaj Magazyn Koncept.
Czy Ukraińcy zabiorą nam pracę? Czytaj Magazyn Koncept.