Portret polskich kierowców
Jak wygląda portret polskich kierowców? 🚘 Czy potrafimy zachować wysoką kulturę jazdy na drodze? Czy pośpiech i chęć rozpędu...
– Historia rozpoczęła się na jednej z konferencji Polskiego Stowarzyszenia Studentów w Londynie. W jej trakcie wywiązała się rozmowa na temat przyszłości po studiach. Okazało się, że bardzo duża część studentów nie miałaby nic przeciwko powrotowi do Polski i robieniu kariery w ojczystym kraju. Problemem jednak jest postrzeganie polskiego rynku pracy przez tychże studentów. Wyłania się obraz kariery konsultingowej, w bankowości. Bierze się to stąd, że firmy z tych sektorów umiejętnie zachęcają zagranicznych studentów do pracy. Wiemy, że rynek pracy w Polsce jest znacznie szerszy, jest mnóstwo startupów. Zauważyliśmy, że istnieje pewna luka informacyjna, a nowoczesna gospodarka jest budowana na kapitale ludzkim. Stworzenie rekomendacji ma być pierwszym krokiem do rozwiązania tego problemu, rozszerzenia informacji o polskim rynku pracy. Tematem zainteresował się Europejski Kongres Finansowy. Przeprowadziliśmy badania wśród polskich studentów za granicą i zapytaliśmy ich, jak widzą swoje życie zawodowe w różnych dziedzinach życia – mówi Cezary Klimczuk.
SEKTOR PRYWATNY
66% ZAGRANICA : 45% POLSKA
SEKTOR PUBLICZNY
24% ZAGRANICA : 12% POLSKA
WŁASNA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA
19% ZAGRANICA : 23% POLSKA
KARIERA AKADEMICKA
43% ZAGRANICA : 8% POLSKA
SEKTOR PRYWATNY
Widoczna jest luka płacowa w wielu branżach. Dużym problemem jest też kredyt studencki, który musi być spłacony. Oprocentowanie tego kredytu wynosi obecnie 5%.
REKOMENDACJA:
Skonstruowanie preferencyjnego modelu spłaty kredytu studenckiego. Modelowo polegałoby to na spłaceniu długu w całości przez Skarb Państwa, a następnie bezodsetkową spłatę kredytu w formie dodatku do podatku dochodowego. Wyglądałoby to bardzo podobnie jak w Wielkiej Brytanii, ale polskich studentów zachęcałaby myśl, że to kredyt, który nie rośnie. Jest to inwestycja, która miałaby być poczyniona przez polski Skarb Państwa, jednak zwróciłaby się w krajowym PKB wyprodukowanym przez studenta i zwiększonej stawce podatku dochodowego. Kolejnym pomysłem jest zaproponowanie preferencyjnego kredytu hipotecznego. Ułatwiłoby to planowanie kupna mieszkania czy domu w Polsce i, co za tym idzie, układanie życia w naszym kraju.
LUKA INFORMACYJNA
Oferty pracy pojawiają się na rodzimych uczelniach, stronie BIP-u. 72% firm reklamujących się na targach to międzynarodowe korporacje, gdzie głównym napędem krajowego produktu PKB są małe i średnie przedsiębiorstwa. Istnieją bariery finansowe, jeśli chodzi o możliwość reklamowania się (koszta konferencji w Wielkiej Brytanii to rząd nawet 100 tys. funtów).
REKOMENDACJA:
Stworzenie platformy internetowej, której zadaniem byłoby pokazywanie rynku pracy zarówno w sektorze publicznym, jak prywatnym. Taki zabieg rozszerzyłby spojrzenie na polski rynek. Platforma powstałaby w porozumieniu z Polskim Stowarzyszeniem Studentów i musiałaby być tworzona oddolnie. Rozwiązanie byłoby możliwością reklamowania się dla mniejszych firm.
SEKTOR AKADEMICKI
Z doświadczeń studentów wynika, że znalezienie oferty stażowej dla osób poniżej III roku studiów w Polsce jest dużym wyzwaniem. Często wymagana jest dyspozycyjność (obecność w biurze) przez pełne 3-4 dni, co nie sposób pogodzić z planem zajęć na studiach, nawet przy niewielkiej liczbie zajęć. Polska charakteryzuje się jednym z niższych indeksów elastyczności zatrudnienia wśród państw OECD.
REKOMENDACJA:
Dostosowanie ofert pracy i staży do możliwości czasowych studentów, szczególnie poprzez zaoferowanie im elastycznego modelu pracy opartego na zarządzaniu poprzez cele i zadania. Rekomendujemy wprowadzenie zmian idących w kierunku duńskiego modelu flexicurity, zapewniającego jednocześnie bezpieczeństwo oraz dużą elastyczność pracy. Modelowym przykładem takich zmian byłoby zredukowanie obciążeń dla przedsiębiorców prowadzących praktyki i staże kierowane do polskich studentów uczelni zagranicznych.
Połączenie siły doświadczenia polskich studentów, mających już w trakcie studiów do czynienia z zagranicznym rynkiem pracy z polskim biznesem może dać niesamowite efekty synergii. Rekomendacja dostępna do przeczytania na stronie Europejskiego Kongresu Finansowego.
Autor: Cezary Klimczuk
Jak dostać się na Oxford? Czytaj Magazyn Koncept.