Czy szkoła rzeczywiście wychowuje?
Czy obecny system edukacji naprawdę spełnia swoje zadanie? 🤔Zobacz, jakie wyzwania stoją przed dzisiejszymi szkołami i dlaczego warto zadbać...
Jesteś w 4 klasie podstawówki. Spokojnie odrabiasz lekcje na następny dzień. Nagle orientujesz się, że zapomniałeś zrobić projekt z plastyki, który jest także na jutro. Oczywiście, że brakuje Ci potrzebnych materiałów, więc udajesz się dodatkowo na szybkie zakupy i do tego angażujesz całą rodzinę. Znasz to? Doskonale. Czas na powtórkę z plastyki.
Edukacja plastyczna jest bardzo istotnym elementem nauki w naszym życiu. Już na etapie przedszkolnym w dziecku rozwija się twórczość plastyczna, która obok mowy stanowi podstawową formę jego wypowiedzi, jak i sposób rozumienia otaczającego świata. Na dalszych etapach wpływa na rozkwit naszej kreatywności, ekspresji artystycznej i wrażliwości, a także uczy świadomego korzystania z dorobku kultury i sztuki. Co więcej, plastyka obejmuje bardzo szeroki zakres tematyczny, dzięki czemu możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy z takich dziedzin jak malarstwo, grafika, ale także fotografia czy film. Daje nam ona również przestrzeń do eksperymentowania, bycia spontanicznym i wyrażania siebie w dowolny sposób.
Arteterapia jest jednym z rodzajów psychoterapii, która wykorzystuje różne dziedziny artystyczne w leczeniu osób mierzących się z problemami natury emocjonalnej i psychologicznej. Sprawdza się ona doskonale przy pracy z pacjentami mającymi zaburzenia lękowe, depresję lub nerwicę, jak i z osobami po traumatycznych przejściach czy uzależnieniach. Wielu z nich obcowanie ze sztuką pomaga w wyrażaniu swoich uczuć i emocji, otwieraniu się na drugiego człowieka i poznaniu natury swoich problemów i trudności. Podczas leczenia wykorzystuje się wiele ciekawych metod, takich jak muzykoterapia – podczas której oprócz słuchania muzyki czy grania na instrumencie można także pracować nad własnym głosem – choreoterapia – skupiająca się na tańcu i budowaniu świadomości własnego ciała czy plastykoterapia, związana z wykonywaniem różnych dzieł plastycznych. Dzięki tym i innym metodom pacjenci podnoszą swoją samoświadomość, co przekłada się pozytywnie na dalsze leczenie.
Banksy jest jednym z najważniejszych współczesnych artystów i jednocześnie największą zagadką – do tej pory nie wiadomo, kto kryje się za tym głośnym pseudonimem. Twórca zasłynął jako grafficiarz, a jego prace do tej pory cieszą się ogromną popularnością w wielu miastach na całym świecie. Jego dzieła nawiązują do przeróżnych tematów. Jedne bawią, drugie zmuszają do refleksji, kolejne komentują otaczającą nas rzeczywistość, odnoszą się do polityki lub innych istotnych wydarzeń na świecie. Część z nich bywa kontrowersyjna, część inspiruje, prowokuje i zmusza do działania w celu zmiany zachowań niebezpiecznych dla społeczeństwa. Bez wątpienia Banksy jest ikoną popkultury. W swoich dziełach potrafi zawrzeć coś uniwersalnego i ponadczasowego, pozostając przy tym kimś anonimowym, kimś, kogo możemy poznawać tylko i bezpośrednio przez twórczość.
Największą zaletą szeroko pojętej sztuki jest to, że może ją uprawiać praktycznie każdy, niezależnie od miejsca, wieku czy umiejętności. Działania artystyczne są również świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu, a jednym z zajęć, jakie zyskuje ostatnio na coraz większej popularności, jest tzw. malowanie po numerach. Polega ono na tym, że na specjalnie przygotowanym płótnie rozmieszczonych jest wiele różnych kształtów podpisanych numerami, do których przypisane są konkretne barwy. Dzięki temu wiemy, który kolor farby powinien znaleźć się w danym miejscu na płótnie. O przybory nie musimy się martwić, ponieważ wszystko dostajemy w jednym zestawie. Naszym jedynym zadaniem jest więc rozsiąść się wygodnie, wziąć pędzel w dłoń i zacząć tworzyć własne dzieło! Skończony obraz można z dumą powiesić na ścianie czy pochwalić się nim przyjaciołom.