Czy szkoła rzeczywiście wychowuje?
Czy obecny system edukacji naprawdę spełnia swoje zadanie? 🤔Zobacz, jakie wyzwania stoją przed dzisiejszymi szkołami i dlaczego warto zadbać...
Niemal każdemu z nas trudno jest żyć bez muzyki. Być może pamiętacie, że był to jeden z przedmiotów szkolnych. Poniżej prezentujemy kilka ciekawostek, o których musieliście słyszeć na lekcjach, lecz pewnie ich już o tym nie pamiętacie.
Nuta to znak graficzny dźwięku muzycznego, który określa jego wysokość i czas trwania. Zapisujemy ją na pięciolinii. Zanim jednak dojdzie do nut, na samym początku pojawia się klucz wiolinowy. Notacja muzyczna przyjęła wygląd zbliżony do współczesnego już na przełomie XVII i XVIII wieku.
Gamą określamy osiem dźwięków uszeregowanych od najniższego do najwyższego. Nadawana konkretnym stopniom gamy nazwa przedstawia jej tonację. Jeśli gama rozpoczyna się od dźwięku „C”, a następne są kolejnymi po sobie, taką gamę opisuje się jako C-dur. Nazwy solmizacyjne to sylaby, które oznaczają poszczególne dźwięki gamy. Co ciekawe, dźwięki przy „dur” zapisujemy dużą literą: C-dur, D-dur, natomiast te występujące w komplecie z „moll” małą: c-moll, d-moll.
Pierwsza stacja radiowa wystartowała w Polsce w 1926 roku w Warszawie. 18 kwietnia o godzinie 17:00 dziennikarka Janina Sztompkówna rozpoczęła pierwszą historyczną audycję od słów: „Halo, halo, Polskie Radio, Warszawa, fala 480”. W 1931 roku nieopodal Raszyna utworzono najsilniejszą radiostację w ówczesnej Europie.
Niektóre melodie są bardzo istotne dla całego narodu. Nie inaczej jest w przypadku hymnów narodowych. Można je usłyszeć podczas istotnych wydarzeń, świąt państwowych i innych wyjątkowych uroczystości. Mazurek Dąbrowskiego jest naszym hymnem narodowym od 1927 roku. Autorem jego słów jest Józef Wybicki – polski pisarz i polityk, szambelan króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Ludwig van Beethoven to jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki. Żył i tworzył na przełomie XVIII i XIX wieku. Niemiecki wirtuoz jest uznawany za jednego z największych twórców, mimo że mniej więcej od 25 roku życia musiał mierzyć się z postępującą głuchotą. Nie powstrzymało go to jednak przed dalszym komponowaniem. Jest autorem jednej z najsłynniejszych miniatur fortepianowych, Bagateli a-moll WoO 59, znanej jako utwór Dla Elizy.
Pisząc o ciekawostkach muzycznych i poruszając temat kompozytorów, nie sposób nie wspomnieć o Fryderyku Chopinie, jednym z najwybitniejszych i najbardziej znanych rodaków, którego dorobek ceniony jest na świecie do dziś. Uważany za jednego z wyjątkowo zasłużonych twórców romantycznych. Podobno nie przepadał za wystąpieniami publicznymi. W całej karierze miał zaprezentować się oficjalnie zaledwie trzydzieści razy. Był także chorowity. Chopin zmarł w wieku zaledwie 39 lat. Oficjalną przyczyną zgonu była gruźlica, choć podejrzewa się mukowiscydozę. Umierający wirtuoz poprosił, by po śmierci jego serce zostało przetransportowane z Paryża do Warszawy. Tak też się stało, narząd zatopiony w alkoholu został przewieziony w słoju do ojczyzny.
Płyty winylowe zawdzięczają swoją nazwę tworzywom, z których są wytwarzane. Były wykonywane najczęściej z ebonitu, szelaku lub poli(chlorku winylu). Thomas Alva Edison w 1877 roku skonstruował urządzenie, które umożliwiało zapis i odtwarzanie dźwięków. Osiem lat później Alexander Graham Bell i Charles Stunner Tainter usprawnili fonograf, pokrywając znajdujący się w nim walec woskiem. Wynalazcą płyt gramofonowych był Emil Berliner. Rok po zakończeniu II wojny światowej amerykańska wytwórnia płytowa RCA wykorzystała w produkcji płyt poli(chlorek winylu), co zrewolucjonizowało przemysł muzyczny.