Utracone i odzyskane dzieła sztuki
W latach 1939-1945 wiele dzieł sztuki było kradzionych, niszczonych i ukrywanych. Część sławnych dzieł udało się odzyskać, ale wiele z ich nadal nie powróciło...
Krzysztof Boczek
Pod koniec listopada w Gdańsku odbyła się druga edycja spotkań mediów akademickich w ramach Ogólnopolskiego Forum Mediów Akademickich.
Wydarzenie to miało na celu zintegrowanie młodych ludzi z różnych uczelni oraz wymianę doświadczeń między poszczególnymi mediami. Organizatorzy zapowiedzieli także otwarcie funduszu grantowego dla studenckich redakcji ekonomicznych.
Gdańsk kusi okazjami…
Wyjazd do Gdańska na pewno pozostanie w mojej pamięci na długo. Nie tylko
dlatego, że miasto samo w sobie jest warte odwiedzenia. Te dwa dni konferencji dały mi więcej niż pół roku studiowania na uczelni. W Gdańsku spotkałem ludzi podobnych do siebie: młodych pasjonatów, którym chce się działać i tworzyć coś niezwykłego – studenckie media. Zamiast pójść z kolegami na piwo ślęczymy godzinami nad tekstami, przygotowujemy audycje i programy telewizyjne, a potem przez te kilka chwil czujemy się dumni, że „coś nam wyszło”.
OFMA to była szansa na wymianę poglądów i doświadczeń. Mogliśmy słuchać osób, które od lat pracują w branży medialnej jako dziennikarze i rzecznicy prasowi. Spotkaliśmy profesjonalistów ze świata biznesu, którzy opowiadali o znaczeniu edukacji ekonomicznej, szczególnie ważnej dla młodych ludzi. Uświadomiono nam, że jako młodzi twórcy, przedstawiciele różnych mediów, środowisk i miast, mamy wpływ na kształtowanie się w naszych odbiorcach świadomych zachowań z tak ważnej, aczkolwiek często niedocenianej dziedziny, jaką jest ekonomia. Nie chodzi tutaj o skomplikowane operacje bankowe i działania na giełdzie papierów wartościowych, lecz raczej o nasze codzienne decyzje zakupowe, czy nawet kwestie kieszonkowego. Poczuliśmy, że razem możemy więcej.
Nie tylko teoria
To poczucie wspólnoty wzrosło podczas części warsztatowej. Każdy uczestnik mógł wybrać coś dla siebie: zajęcia z dziennikarstwa prasowego, telewizyjnego, internetowego i radiowego. Ja miałem okazję uczestniczyć w dwóch ostatnich. Najciekawszym okazał się warsztat poprowadzony przez Annę Godzwon, byłą szefową stacji Polskie Radio 24. Opowiadała ona o rozgłośniach działających w internecie w ramach systemu DAB+. Jako osoba zainteresowana utworzeniem tego typu stacji radiowej w ramach mojej macierzystej uczelni, najwięcej skorzystałem właśnie na rozmowie z panią redaktor Godzwon. To dzięki jej poradom, być może już wkrótce, uda się na nowo powołać radio Uniwersytetu Łódzkiego. Dlatego z OFMY wyjeżdżałem z nadzieją w sercu i energią do pracy, nie tylko w mediach akademickich.
Poznaj łódzkie radia studenckie i co daje działalność w rozgłośni studenckiej.