Kanapka z salami i serem szwajcarskim
Czyli jak zrobić coś wielkiego. Znasz to uczucie, kiedy planujesz zrealizować duże zadanie? Poświęcasz wiele chwil rozmyślaniu nad tym i uświadamiasz sobie,...
Ile razy robiłeś listę postanowień noworocznych, z czego większość się nie spełniła? Jeśli chcesz w nowym roku zwiększyć swoje szanse na sukces, konieczny jest dobry plan.
Pamiętaj, że aby osiągnąć zamierzone cele, muszą być one do bólu konkretne. Jeśli chcesz zacząć lepiej się odżywiać i stracić na wadze, skorzystaj z pomocy dietetyka. Wyznacz odpowiednią liczbę spożywanych kalorii i dobierz dostosowaną do Twoich potrzeb dietę. Ustal, ile kilogramów miesięcznie możesz schudnąć, aby pozostać zdrowym i pełnym energii. Podziel swój cel na małe kroki i zaznacz je w harmonogramie. To, co może Ci pomóc w poprawnym określaniu celu, to metoda S.M.A.R.T. Twój cel powinien być specyficzny, mierzalny, osiągalny, realistyczny i określony w czasie. Jeśli zamiast „poprawię swój angielski”, napiszesz „w ciągu roku poprawię swoje umiejętności językowe na tyle, aby z poziomu B1 awansować na poziom B2 i zdam certyfikat językowy”, łatwiej będzie Ci dotrzymać słowa.
Na pewno zdarzą Ci się chwile zwątpienia. Każdy z nas może mieć gorszy dzień i mamy do tego niezaprzeczalne prawo. Pamiętaj, że jedno opuszczenie zajęć językowych w miesiącu czy zjedzenie hamburgera z frytkami nie sprawi, że na zawsze zaprzepaścisz swój cel. Jeśli powinie Ci się noga i coś nie pójdzie zgodnie z planem, podnieś się i wróć na dobry tor. Pomogą Ci w tym osoby, którym na Tobie zależy, i które dobrze znają Twój cel. Na początku swojej drogi znajdź kogoś, z kogo opinią się liczysz, i opowiedz o swoich planach. Z jednej strony osoba ta będzie stanowiła dla Ciebie nieocenione wsparcie, z drugiej trudniej będzie Ci popełnić błąd. Z założenia nie lubimy zawodzić osób, na których nam zależy.
Nie wyznaczaj celów przypadkowo. Nie oceniaj własnych możliwości na podstawie opowieści ludzi, których nie znasz, lub mądrości znalezionych w internecie. Podejdź do swoich postanowień w sposób realny i zadbaj o to, aby Twoje cele były możliwe do zrealizowania. Nikt nie zwiedzi wszystkich krajów Europy w 3 dni, nie schudnie 10 kg w tydzień i nie nauczy się chińskiego w miesiąc. Spróbuj ocenić swoje możliwości na podstawie już zdobytego doświadczenia. Jeśli zamierzasz zrobić coś totalnie nowego i kompletnie nie masz pojęcia, czy jest to możliwe, zapytaj przyjaciół, rodzinę lub specjalistów w danej dziedzinie. Pamiętaj, plany się zmieniają! Jeśli okaże się, że cel jest za trudny, wystarczy go uaktualnić i opracować nowy plan działania.
Pamiętaj o metodzie małych kroków. Podziel swój cel na etapy i skup się na drodze, którą musisz pokonać. Wyznacz punkty kontrolne, które pokażą Ci, że osiągnęłaś kolejny kamień milowy i jesteś coraz bliżej realizacji celu. Może się okazać, że przeceniłeś swoje możliwości lub wręcz przeciwnie, Twój plan nie stanowi dla Ciebie żadnego wyzwania. Kontroluj postępy i dostosowuj swój harmonogram do nowych warunków.
Potraktuj cele noworoczne jak małe projekty. Wyobraź sobie, że jest to kolejne zadanie w trakcie studiów, do którego musisz się porządnie przygotować, zrealizować, a potem wyciągnąć wnioski i przede wszystkim cieszyć się sukcesem. Pamiętaj, że w życiu ważne są też małe przyjemności. Nie każdy cel musisz rozpisywać na rok. Nie wszystkie cele muszą doprowadzić Cię do poprawy konkretnych umiejętności czy zdobycia nagrody. Aby zadbać o stały przypływ pozytywnej energii, zrób sobie listę stu małych marzeń. Niech znajdą się tam proste rzeczy jak czytanie książki przez cały wieczór w towarzystwie koca i grzanego wina, maraton horrorów, zjedzenie 12 nowych dań w ciągu roku, ułożenie puzzli z 5000 elementów. Każde takie marzenie sprawi, że poczujesz, że zrobiłeś kolejny krok na drodze do samorealizacji, i że możesz wszystko. Przede wszystkim pamiętaj, że życie jest sumą małych przyjemności i sukcesów. Masz je tylko jedno, nie rezygnuj z marzeń!