Dzień miłośników książek
Historia, która jest nie tylko na papierze! Dzień Miłośników Książek - celebrowanie wiedzy, magii i siły słowa.
Zakopane ma słynnego misia na Krupówkach, Gdańsk piaszczyste plaże, Kraków smoka wawelskiego. Województwo kujawsko-pomorskie zaś nie ma jednego punktu odniesienia – liczne miejsca fascynujące turystów niezmiennie na to nie pozwalają.
W Toruniu, znajdującym się na drugim miejscu w rankingu miast, w których żyje się najlepiej (wg Businessinsider), nie sposób się nudzić. Miłośników przyprawy do pierników, którzy zdecydują się zawitać do jednej z dwóch stolic województwa kujawsko-pomorskiego, czekają spacery w otoczeniu gotyckich kamienic i uroczych pomników. Wrocław ma swoje krasnoludki, w Toruniu zaś na straży Starego Miasta stoi sympatyczny pies Filuś. Trzymany przez niego w pysku wytarty melonik był już kilkakrotnie naprawiany, czego powodem były przesądy turystów i mieszkańców miasta. Zwierzę jest „dzieckiem” popularnego rysownika związanego z Toruniem, czyli Zbigniewa Lengrena, który stworzył na potrzeby komiksu pieska i jego opiekuna profesora Filutka. Miłośnicy pomników natkną się także na osiołka i fontannę flisaka z zasłuchanymi w muzyce żabami, pomnik jedynej kobiety cichociemnej, czyli Elżbiety Zawackiej, a nawet smoka, który kilkaset lat temu – według relacji świadków – przelatywał nad miastem. Wszyscy zaś, którym tekst „Sądy sądami, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie” nie jest obcy, koniecznie muszą na własne oczy ujrzeć Kargula i Pawlaka podziwiających przed kinem na Czerwonej Drodze, jak to nowoczesność wkroczyła do miasta.
Turyści z całej Europy, będąc na Kujawach, nierzadko decydują się zawitać również do Szafarni, w której znajduje się tętniący muzyką klasyczną Ośrodek Chopinowski. Do przyjazdu polskiego kompozytora do tej miejscowości przyczyniła się przyjaźń zadzierzgnięta pomiędzy nim a rodziną Dziewianowskich. Poznana tam przez niego muzyka ludowa przyczyniła się do ukształtowania jego indywidualnego stylu. Temperamentny Frycek podczas wakacyjnych pobytów w 1824 i 1825 roku fascynował się nie tylko tamtejszymi obyczajami, a nawet domową zagrodą! I chociaż współcześnie zwiedzający ziemię dobrzyńską nie znajdą już modrzewiowego dworku, zawsze mogą udać się na spacer po uroczym parku, wsłuchując się w klasyczne, ptasie lub jazzowe koncerty.
Przy bydgoskiej ulicy Alfreda Nobla znajduje się miejsce, które przyprawia o dreszcze. Niegdysiejsza fabryka zbrojeniowa, z której korzystali hitlerowcy, czyli współczesne Exploseum, przenosi zwiedzających do zupełnie innego świata. Liczące 40 km podziemne tory kolejowe czy też ciągnące się przez 400 km podziemne korytarze to tylko niektóre z mrocznych kryjówek, które niegdyś znane były pod nazwą DAG-Fabrik Bromberg. 40 000 więźniów pracowało przy jej budowie i do dzisiaj nie wiadomo, ilu dokładnie straciło tam życie. Sposoby maskowania budowli, stabilizacja wykorzystywanej nie tylko do celów bombowych nitrogliceryny, poruszanie się korytarzami ucieczkowymi – to tylko niektóre przeżycia, których doświadczą osoby decydujące się na odwiedzenie miejsca znajdującego się w niedalekim sąsiedztwie Puszczy Bydgoskiej.
Z kolei nazywane niekiedy „Krakowem Północy” Chełmno to miasto, które oblegane jest co roku przy okazji Walentynek. W mieście zakochanych, położonym na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, można porandkować na specjalnej ławeczce, pomodlić się o dobrego współmałżonka przy relikwiach św. Walentego oraz pospacerować po Starych Plantach, gdzie latem rozpościerają się kwiatowe dywany. Miłośnikom mocniejszych wrażeń poleca się wizytę w osadzie rycerskiej połączonej z Izbą Tortur, dzięki której kary czekające na średniowiecznych skazańców przestaną być tajemnicą.
Zamek krzyżacki w Malborku i inne atrakcje Powiśla – czytaj w Magazynie Koncept