Inflacja – czy wszystko musi drożeć?
Czy inflacja mogłaby kandydować na najpopularniejsze słowo roku? Czy jej przyczyny są gorsze niż skutki? I co dalej możemy...
Dawniej, chcąc zrobić zakupy w sklepie, koniecznie trzeba było mieć przy sobie gotówkę. Obecnie sytuacja się zmieniła, ponieważ na rynku znajdują zastosowanie coraz nowsze innowacje w płatnościach bezgotówkowych.
Szacuje się, że do 2030 roku Szwecja ma szansę zostać pierwszym na świecie krajem w pełni bezgotówkowym.
Już ponad ćwierć miliona przedsiębiorców w Polsce korzysta z terminali płatniczych.
Chociaż trudno to sobie wyobrazić, już za kilkanaście lat obrót gotówką zarówno w Polsce, jak i na świecie może odejść w zapomnienie.
Eksperci bankowi oraz ekonomiści przekonują, że gospodarka, a także system finansowy mogą funkcjonować bez gotówki. Współcześnie za najbardziej bezgotówkowe państwo na świecie uznawana jest Szwecja.
Większość tamtejszych oddziałów banków zrezygnowała z obsługi gotówki. Ich śladem podążyły również sklepy, restauracje, kina itp. Szacuje się, że do 2030 roku Szwecja ma szansę zostać pierwszym na świecie krajem w pełni bezgotówkowym. Obecnie gotówka odpowiada już zaledwie za 2% szwedzkiego PKB, gdzie np. w krajach należących do strefy euro za 10%.
W pozostałych państwach skandynawskich także dominują płatności bezgotówkowe, a reszta krajów coraz szybciej podąża podobną ścieżką.
Całkowita rezygnacja z gotówki argumentowana jest przede wszystkim wygodą, opłacalnością, szybką dostępnością środków oraz bezpieczeństwem. Niektórzy utożsamiają nawet płatności bezgotówkowe z lepszym zarządzaniem swoim budżetem. Dzięki terminalom płatniczym klienci nie muszą nosić ze sobą gotówki na zakupy, a sprzedawcy martwić się wydawaniem reszty lub rozmienianiem pieniędzy.
Jednak dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii związanych z płatnościami niesie ze sobą pewne trudności. Przede wszystkim osoby starsze nie biorą udziału w tej cyfrowej rewolucji. Ponadto, gwałtowne odchodzenie od gotówki generuje koszty związane z infrastrukturą niezbędną do jej obsługi. Trzeba też pamiętać o tym, że dokonując płatności bezgotówkowych, wszystkie nasze transakcje zostawiają po sobie ślady. Wiele osób wręcz przeraża perspektywa bycia inwigilowanym w tej kwestii przez instytucje finansowe oraz rząd. Czy tego typu obawy są słuszne, okaże się za kilkanaście lat na przykładzie Szwecji.
Gotówka powoli odchodzi w zapomnienie. Coraz więcej osób z niej rezygnuje, ponieważ zdecydowana większość woli dokonywać płatności przy użyciu nowoczesnych technologii.
Z opublikowanych przez Narodowy Bank Polski statystyk za 2020 rok wynika, że płatności bezgotówkowe w dużej mierze zastąpiły te z użyciem gotówki. Niewątpliwie przyczyniła się do tego pandemia COVID-19 oraz blokada gospodarcza. Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia zalecały dokonywanie płatności bezgotówkowych z uwagi na to, że banknoty oraz monety są nośnikami bakterii i wirusów.
Już ponad ćwierć miliona przedsiębiorców w Polsce korzysta z terminali płatniczych. Warto dodać, że transakcje bezgotówkowe są realizowane nie tylko za pomocą kart płatniczych, ale także smartfonów bądź smartwatchów. Zanikanie gotówki sprawia, że na jej miejsce pojawiają się inne narzędzia, które również spełniają funkcje środka płatniczego.
Karty płatnicze posiadają szereg różnych zabezpieczeń gwarantujących bezpieczeństwo podczas transakcji. Jednak nie oznacza to, że nasze finanse nie są w ogóle zagrożone. Żadna płatność bezgotówkowa nie będzie bezpieczna, jeśli nie będą przestrzegane podstawowe zasady cyberbezpieczeństwa. Wystarczy zgubić kartę płatniczą lub otworzyć podejrzany plik i już osoba trzecia uzyskuje dostęp do naszego konta.
W ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się także zjawisko phishingu. Jest to metoda oszustwa, która polega na tym, że przestępca podszywa się pod instytucję np. bank lub inną osobę w celu wyłudzenia poufnych informacji. Odnosi się to także do tworzenia fałszywych stron internetowych, które do złudzenia przypominają prawdziwe strony banków, dlatego zawsze trzeba zachowywać czujność.
Midsommar – święto przesilenia letniego w Szwecji. Czy jest straszne? Czytaj w Magazynie Koncept.