Inflacja – czy wszystko musi drożeć?
Czy inflacja mogłaby kandydować na najpopularniejsze słowo roku? Czy jej przyczyny są gorsze niż skutki? I co dalej możemy...
W jakim banku masz konto? To standardowe pytanie przy rozliczaniu się za pizzę. Zdecydowana większość młodzieży posiada konto bankowe, jednak mało kto wie, że młody klient jest dla banków niezwykle łakomym kąskiem, dlatego prześcigają się one w coraz lepszych ofertach. W tym artykule dowiesz się, czym jest konto bankowe, i jak wybrać to najlepsze.
Na początek warto odpowiedzieć, czym jest konto bankowe. Jest to potoczna nazwa rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego – konta osobistego, które służy do gromadzenia zasobów pieniężnych pochodzących z pracy, kieszonkowego, od rodziców czy ze stypendiów. Posiadacz takiego konta może w prosty sposób dysponować środkami, wykonując przelewy, wybierając środki z bankomatu czy płacąc w sklepie. Popularny ROR jest więc praktycznym narzędziem, pomaga zarządzać swoimi pieniędzmi. Według danych prnews.pl ponad 1,5 mln młodzieży w wieku 18–26 lat posiada konta bankowe. Nic zatem dziwnego, że każdy topowy bank posiada swoją indywidualną ofertę.
Młodzi ludzie są atrakcyjną grupą klientów – edukują się, przeważnie mieszkają w dużych miastach i posiadają perspektywę rozwoju zawodowego, a co za tym idzie – dobrych zarobków. Przyzwoite wynagrodzenie oznacza z kolei dochodowość, dlatego banki walczą ze sobą o młodego klienta. Prześcigają się, oferując coraz to nowsze funkcjonalności. Od czego więc zacząć, wybierając konto?
Przede wszystkim od sprawdzenia kosztów prowadzenia takiego konta. Do podstawowych opłat bankowych możemy zaliczyć te za prowadzenie rachunku, posiadanie karty debetowej, wpłaty i wypłaty z bankomatów (w kraju i za granicą). Każdy bank posiada Taryfę Opłat i Prowizji, w której opisuje wszystkie pozycje cennikowe. Podstawowe opłaty zazwyczaj są darmowe, jednak często uzależnione są od aktywnego użytkowania konta. Dla przykładu – są banki, które oferują darmowe konto pod warunkiem posiadania karty debetowej. Karta debetowa jest z kolei darmowa przy wykonaniu nią kilku transakcji. Wypłaty gotówki z bankomatów własnych są bezpłatne, jednak musimy uważać na wypłaty z bankomatów obcych. Często banki pobierają sporą prowizję właśnie za tę usługę, wykorzystując nieświadomość klientów. Do kategorii dodatkowych opłat możemy zaliczyć operacje oddziałowe oraz dodatkowe funkcjonalności jak np. zlecenia stałe czy polecenia zapłaty. Decydując się na wybór konta, warto więc w pierwszej kolejności zajrzeć do wspomnianej Taryfy Opłat i Prowizji banku, gdyż na stronie internetowej instytucje chwalą się przeważnie darmowymi funkcjami, a dodatkowe opłaty są ukryte.
Drugą ważną kwestią jest aplikacja mobilna. Przed wyborem konta warto zaczerpnąć o niej opinii. Należy wybrać taką, która jest prosta w obsłudze i posiada przydatne funkcje. Przykładem mogą być przelewy na telefon, dzięki którym możemy wysłać środki do naszych przyjaciół, i które zostaną zaksięgowane kilka chwil po wykonaniu transakcji. Wiele banków oferuje również np. możliwość zakupu biletów komunikacji miejskiej. Takie detale mogą przeważyć o wyborze banku, dlatego warto, przed podjęciem decyzji, zapoznać się z rynkiem.
Trzecim aspektem są promocje czasowe. Banki, chcąc zdobyć jak największą liczbę klientów, prześcigają się w tworzeniu tego rodzaju zachęt, oferując gotówkę lub bony do kin czy sklepów. Jeśli dany bank posiada atrakcyjny cennik, fajną aplikację, a dodatkowo możemy zarobić na otworzeniu konta, możemy śmiało do niego „uderzyć”.
Podsumowując, wybierając konto bankowe, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy – podstawowe i dodatkowe opłaty, funkcjonalność aplikacji oraz promocje czasowe. Odpowiednie dobranie tych parametrów pozwoli cieszyć się darmowym kontem z wieloma atrakcyjnymi funkcjonalnościami, co znacznie ułatwi proces zarządzania finansami.
Aut. Michał Kania