Portret polskich kierowców
Jak wygląda portret polskich kierowców? 🚘 Czy potrafimy zachować wysoką kulturę jazdy na drodze? Czy pośpiech i chęć rozpędu...
Kupowanie używanych ubrań dawniej było uważane za obciach, ale na szczęście się to zmieniło. Dzisiaj nie możemy już ignorować ubrań z drugiej ręki. Czy moda vintage pozwoli nam jedynie oszczędzić, ocalić trochę środowisko, czy stanie się bardziej popularnym trendem?
Czym jest vintage?
Warto zacząć od samego pojęcia vintage. Jest to idea, która zmienia branżę mody w każdym jej aspekcie. Dzisiaj możemy vintage nazwać wszystko, co jest stare i używane; określa odzież, akcesoria czy biżuterię, które nie są nowe, ale także nie można ich nazwać mianem zabytków. Samo pojęcie vintage pochodzi z terminologii winiarskiej, gdzie vintage wine określa wino pochodzące z konkretnego rocznika.
Słowo vintage zostało po raz pierwszy użyte na początku XV wieku i pochodzi z języka starofrancuskiego. Zaczęło być używane w stosunku do mody, gdyż od początku w kształtowaniu się mody vintage kluczowe było pochodzenie ubrań z konkretnych dekad. Vintage zatem będzie określać rzeczy, które mają od 20 do 100 lat, co znaczy, że będą to ubrania, które zarówno powstały w 1920 roku, jak i w 2000.
Dlaczego warto kupować ubrania z drugiej ręki?
Kupując ubrania z drugiej ręki, potrzeba trochę czasu, pewnej otwartości na zmianę i świadomości poglądów. Jednak kupowanie odzieży używanej przynosi wiele korzyści.
Dzięki temu nasza planeta może przynajmniej w części odetchnąć, zmniejsza się zanieczyszczenie środowiska, ogranicza toksyny i oszczędza wodę. Jest to zatem sposób na prowadzenie bardziej ekologicznego stylu życia poprzez noszenie tego, co już zostało wyprodukowane.
Ubrania z drugiej ręki pozwolą nam również zaoszczędzić, gdyż mogą one kosztować od kilku do kilkudziesięciu złotych w zależności od systemu cenowego. Często też możemy znaleźć oryginalne ubrania, których nie miał nikt inny, gdyż dostępne były tylko w pojedynczych egzemplarzach.
Second handy pozwalają nie tylko na zakup ubrań od projektantów w niskich cenach, ale też na znalezienie takich marek, które nie są sprowadzane do Polski. To właśnie w lumpeksach najczęściej możemy spotkać ubrania zawierające w składzie wełnę, kaszmir, jedwab czy inne wartościowe materiały bez żadnych domieszek w tańszej cenie.
Dzięki kupowaniu takich ubrań ratujemy je przed wyrzuceniem na śmietnik, jednocześnie możemy także wspomóc nimi potrzebujących, gdyż część pieniędzy z ich sprzedaży trafia do różnych organizacji. W lumpeksach możemy zakupić także różne tkaniny, z których później możemy sami stworzyć wyjątkowe projekty.
Lumpeksy to nie tylko ubrania, bowiem w wielu znajdziemy też książki, płyty winylowe czy dodatki do wnętrz, które możemy zakupić już za kilka groszy.
Od kiedy istnieje vintage i jak się kształtowało?
Badacze kultury materialnej za konkretną datę narodzin mody vintage określają rok 1956, gdy nastąpił wielki powrót futer. Domy towarowe, które chciały w szybkim tempie zaspokoić potrzeby konsumentów, rozpoczęły przerabianie starych niesprzedanych futer pozostałych po modzie lat 20. na nakrycia głowy.
Vintage różni się od odzieży używanej sposobem sprzedaży, gdyż są to ubrania traktowane jak skarby, które mają swoje daty i opowiadają pewną historię. W latach 60. i 70. do noszenia używanych ubrań namawiali aktywiści-aktorzy z grupy Diggers oraz ruchy feministyczne. Tej modzie sprzyjała także telewizja i popularne seriale.
Jednak to w 1990 roku moda vintage rozkwitła razem z rosnącą popularnością stylu grunge. Na początku lat 2000 noszenie ubrań z drugiej ręki stawało się coraz bardziej popularne. W czasie kryzysu finansowego lat 2008 i 2009 kupowanie odzieży używanej przez społeczeństwo rozwinęło się bardzo szybko, a dla wielu osób second-hand stały się koniecznością, a nie tylko alternatywą.
Jak kupować w lumpeksach?
Kupując ubrania używane, warto kierować się pewnymi zasadami. Jedną z nich jest z zabranie płóciennej torby na ubrania, a także zaopatrzenie się w rękawiczki i płyn do dezynfekcji, wygodne buty i telefon. Warto chodzić do lumpeksu w różne dni, nie tylko gdy pojawi się nowy towar czy wyprzedaż, przydatne jest także zapisywanie własnych pomysłów na stylizacje oraz trendów.
Podczas zakupów zwracajmy uwagę na skład i skupiajmy się na naturalnych materiałach oraz metkach, a także sprawdzajmy w internecie informacje na temat marek ubrań. Kupujmy ubrania zarówno w małych miejscowościach, jaki w dużych miastach. Warto przeglądać rzeczy w wybranych działach wieszak po wieszaku i wybierać ubrania ze względu na to, jak leżą, a nie jaki mają rozmiar. Nie zniechęcajmy się pewnymi wadami ubrań, które trzeba będzie przerobić. Dokładnie sprawdzamy także kieszenie, rękawy i poszewki i nie rezygnujmy z kupowania butów, gdyż te również można spokojnie wyczyścić lub naprawić.