Daj piątaka na dzieciaka
Sport to zdrowie. Balsam dla duszy i ciała. Fundacja Pomocy Dzieciom Kolorowy Świat kolejny raz udowadnia, że poprzez aktywność fizyczną, możemy również...
Dominika Palcar
W dniach 26.11-02.12.2016 r. w Cisnej odbyła się już czwarta edycja polsko-gruzińsko-ukraińskiej szkoły liderów pt.: „Bliżej Demokracji”, organizowanej wspólnie przez Fundację Inicjatyw Młodzieżowych oraz Niezależne Zrzeszenie Studentów.
Projekt „Bliżej Demokracji” został zorganizowany w ramach programu „Erasmus+”. Sponsorem projektu była także Fundacja PKO Banku Polskiego, a całe wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ambasady Gruzji w Rzeczpospolitej Polskiej. Międzynarodowa współpraca polegała na uczestnictwie w wydarzeniu studentów z Gruzji z organizacji Student-Youth Council, Ukrainy oraz Polski. Podczas tygodniowej szkoły uczestnicy zdobyli wiedzę oraz umiejętności przydatne w działalności społecznej. Wzięli udział w specjalnie przygotowanych warsztatach, wykładach i debatach prowadzonych przez dziennikarzy oraz ludzi ze świata biznesu i aktywistów społecznych.
Główne cele przedsięwzięcia to podnoszenie kompetencji młodych ludzi w obszarach działalności publicznej, zawodowej i obywatelskiej, zwiększanie ich zaangażowania w rozwój demokracji oraz pokazywanie, jak organizacje młodzieżowe mogą wpływać na życie społeczne i polityczne kraju.
W trakcie kilkudniowego pobytu naszych gości w Polsce znaleźliśmy również czas na wycieczkę z przewodnikiem szlakiem edukacyjnym w Cisnej. Mieliśmy okazję wspiąć się na punkt widokowy i podziwiać piękno natury. Odwiedziliśmy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, gdzie poznaliśmy historie Polaków pomagających z narażeniem życia Żydom skazanym na Zagładę. W sposób szczególny upamiętniono w nim małżeństwo Ulmów oraz ich sześcioro dzieci bestialsko zamordowanych przez Niemców za ukrywanie ośmiu Żydów.
Nasi goście specjalni
Podczas prowadzonego przez uczestników dnia historycznego odwiedzili nas uczniowie gimnazjum z Cisnej, którzy mieli okazję poznać kulturę i tradycję gruzińską oraz porozmawiać z naszymi gośćmi. W konkursie tematycznym do zdobycia były przywiezione prosto z Gruzji pamiątki i nawet mnie udało się coś wygrać. Nikt więc nie wyjechał z Bieszczad z pustymi rękami. Ponadto czas poświęcony na historię Polski umilił nam zespół folklorystyczny „Tereściacy” z Zawadki Rymanowskiej, który wystąpił z repertuarem pięknych piosenek łemkowskich. Uczestnicy przyłączyli się do wspólnego śpiewania, a nawet przygrywania na gitarze.
„Rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady”
To dosyć powszechne teraz powiedzenie, które towarzyszyło nam podczas pobytu w Cisnej, gdzie byliśmy gościem Ośrodka wypoczynkowego „Wołosań”. Świeże powietrze, pyszne jedzenie, wspaniali ludzie – czegóż można pragnąć więcej od życia? Więcej takich projektów! Śmiesznym jest fakt, że wszyscy pytali nas: „Dlaczego Bieszczady?”. Odpowiedź była prosta i za każdym razem jednakowa: A dlaczego nie? Bieszczadzki klimat zauroczył każdego z nas, a zima zdecydowanie nie skąpiła śniegu i przygód z nim związanych. Możemy teraz wspominać lepienie bałwana czy gorącą, pomimo mroźnej aury, bitwę na śnieżki.
Projekt, który się nie kończy
Już podczas trwania projektu rozmawiałam z naszymi gośćmi, którzy sami wyszli z inicjatywą kontynuowania współpracy i organizowania kolejnych międzynarodowych warsztatów. Dla mnie jako koordynatora najważniejsze było widzieć pasję i zaangażowanie uczestników, nawet jeśli zajęcia zaczynaliśmy wczesnym rankiem, a kończyliśmy późnym wieczorem. Pomimo zmęczenia – tego jak najbardziej pozytywnego – podjęliśmy decyzję, że chcemy wspólnie rozwijać projekt. Dlatego bierzemy się do działania, a Wy bądźcie pewni, że jeszcze o „Bliżej Demokracji” usłyszycie!
Wszystkich chętnych zapraszam do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia, która dostępna jest na naszym fanpage’u Bliżej Demokracji. Może po kolejnej edycji będziecie szukać na zdjęciach samych siebie. Nie zapomnijcie także zostawić like’a oraz rzucić okiem na stronę projektu www.blizejdemokracji.pl.
Folklor łowicki na kursie rękodzielniczym – czytaj w Magazynie Koncept.