Sieć znajomych, znajomi w sieci
Media społecznościowe osiągnęły taką popularność, że powstał żart, że jeśli nie ma cię na Facebooku, Instagramie, Twitterze lub innym medium to tak, jakby nie było cię...
Warto zauważyć, że obecnie pojedynczy styl życia nie niesie ze sobą tak wielu negatywnych skojarzeń, które wzbudzał jeszcze relatywnie niedługi czas temu. Niosące ze sobą niepozytywny wydźwięk określenia takie jak stara panna czy też stary kawaler sukcesywnie zostają wypierane przez singielkę i singla. 15 lutego – zaledwie dzień po walentynkowym święcie zakochanych – obchodzimy Światowy Dzień Singla.
Celebrowanie tego dnia ma na celu pokazać, że można być równie szczęśliwym, żyjąc w pojedynkę. Obecnie decyzja związana z egzystowaniem solo bardzo często stanowi przede wszystkim świadomy wybór. Każdy wszak ma swoją własną receptę na szczęście jak i udany styl życia. Jedne osoby nie wyobrażają sobie funkcjonowania w pojedynkę, podczas gdy inne stawiają na niezależność i brak zobowiązań.
Ze względu na fakt, że święty Faustyn jest uznawany za patrona samotnych serc, Dzień Singla nazywany może być właśnie także faustynkami lub antywalentynkami. W 2005 roku za sprawą niejakiego Trevora McWandy’ego święto to zostało oficjalnie wpisane do kalendarza. Być może pewna część osób odniesie się do tego dnia z dystansem, jednakowoż należy podkreślić, że stanowi ono niejako punkt zwrotny, jak i szansę do oficjalnego świętowania dla osób, którym nie było dane obchodzić walentynek w parach.
Z jednej strony single mają szansę w symboliczny sposób podkreślić swoją niezależność i świadomy wybór życia w pojedynkę. Z drugiej strony samotni zyskują szansę, by zmienić taki stan rzeczy – poprzez możliwość uczestnictwa w wydarzeniach i imprezach skierowanych właśnie do takich osób.
Międzynarodowy Dzień Singla można spędzić na swój własny sposób. W odróżnieniu od dość schematycznych zwyczajów związanych z celebrowaniem walentynek święto to nie kojarzy się jedynie z romantyczną atmosferą, czerwienią czy okazywaniem sobie uczuć. Z tego względu osoby ceniące sobie niezależność, mogą postawić na siebie – udać się na zakupy, umówić z przyjaciółmi czy też wybrać do kina lub teatru – z założenia dzień ten nie powinien wiązać się z ograniczeniami i sztywnymi ramami celebracji.
We Francji nierzadko wręcza się w tym dniu rośliny doniczkowe, co stanowi pewnego rodzaju przeciwieństwo względem walentynkowych róż. Z kolei w Stanach Zjednoczonych coraz większą popularność zyskują wycieczki dla singli organizowane w tym okresie do Brazylii. Warto nadmienić, że jest to czas, w którym to właśnie w kraju kawy odbywa się słynny karnawał. Z tego powodu podróż do Rio de Janeiro stanowi idealną alternatywę do świętowania tego dnia.
W Chinach dzień ten jest obchodzony 11 listopada – występowanie czterech jedynek w dacie ma symbolizować osoby żyjące w pojedynkę.
Warto zwrócić uwagę, że komercjalizm w relatywnie dużym stopniu odciska swe piętno na tym święcie – wyprzedaże, jak i zaplanowane zabiegi marketingowe sprawiają, że można zaobserwować zwiększone zjawisko szaleństwa zakupowego. Duże zyski odnotowują w tym dniu przede wszystkim przedsiębiorstwa e-commerce.
Przykładem organizacji, która Dzień Singla przekuła w marketingowy sukces, stanowi Alibaba Group Holding Limited. Przedstawiciele internetowych sklepów odkryli, że z osób, które nie żyją w związkach, można czerpać równie pokaźne zyski, co z zakochanych par. Sprzedawcy mają ułatwione zadanie, ponieważ oferty skierowane do pojedynczych klientów stwarzają jeszcze większe możliwości.
Wpisanie do kalendarza Międzynarodowego Dnia Singla dowodzi, że wśród nas znajdują się osoby żyjące w pojedynkę, które mają równie mocną potrzebę świętowania i akcentowania swojego statusu, co zakochani. Wydaje się, że mimo iż jest to stosunkowo nowe wydarzenie, wpisuje się doskonale w trendy występujące w obecnej rzeczywistości. Ludzie posiadają szeroko zindywidualizowane oczekiwania i potrzeby względem modelu życia, który pragną prowadzić.
Człowiek ma prawo czuć się szczęśliwym i akceptowanym w społeczeństwie bez względu na swój status cywilny. Dzień Singla stanowi zatem przykład święta, którego charakter przypomina nam o tym, jak istotną w życiu człowieka rolę odgrywa możliwość wolnego wyboru.