Dwa patriotyzmy
Co to jest patriotyzm? Jak go rozumieć? Jak go realizować? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje się od dawna, ciągle na nowo się nad tym zastanawiając… Zapewne początki naszej...
To wyjątkowy dzień, który powinien skłonić do refleksji na temat tego, jak dużo zawdzięczamy osobom w starszym wieku. Seniorzy pełnią bardzo ważną rolę w społeczeństwie, dlatego zasługują na szczególne traktowanie.
Seniorzy w Polsce stanowią obecnie 13% populacji.
Szacuje się, że do 2060 r. stanowić będą już jedną trzecią populacji.
Pierwsze obchody tego święta miały miejsce na początku XXI wieku. Inicjatywa jest prawdopodobnie polską odpowiedzią na Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, obchodzony 1 października. Celem tego święta jest zwiększenie integracji międzypokoleniowej, docenienie roli seniorów w społeczeństwie oraz popularyzacja ich udziału w życiu ekonomicznym i kulturalnym.
W Polsce wydarzenie to jest celebrowane zarówno na wsiach, jak i w większych miastach. Uroczystości 14 listopada odbywają się w różnych miejscach np. ośrodkach kultury lub Klubach Seniora. Z reguły uczestniczą w nich także przedstawiciele lokalnych władz bądź członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Jest to świetna okazja do tego, aby przy kawie i ciastku powspominać stare dobre czasy. Obchodom często towarzyszą występy muzyczne, składanie wzajemnych życzeń czy wręczanie drobnych prezentów uczestnikom.
W organizacji często biorą udział także młodzi ludzie. Jest to dla nich świetna okazja do tego, by móc porozmawiać z seniorami na różne tematy. Dzięki temu młodzi mogą zdobyć nową wiedzę i wyciągnąć wnioski na przyszłość.
Starość jest postrzegana niestety dość stereotypowo. Przeważnie kojarzy się z niedołężnością, chorobami, bólem, cierpieniem, brakiem samodzielności. Zdarza się, że osoby starsze są nawet dyskryminowane z powodu swoich dolegliwości. Jednak trzeba pamiętać o tym, że seniorzy mają bardzo bogaty bagaż wspomnień, doświadczeń życiowych oraz zawodowych. Chętnie dzielą się nimi z młodszym pokoleniem, dając wskazówki na przyszłość. Często opowiadają o dziejach rodziny lub ważnych wydarzeniach społecznych. Kto inny jak nie babcia przekaże niezastąpione przepisy kulinarne albo kto inny jak nie dziadek opowie o pracy w gospodarstwie. Trzeba pamiętać o tym, że to właśnie seniorzy wychowują kolejne pokolenia. Kiedyś to oni opiekowali się swoimi dziećmi, a dziś troszczą się o swoje wnuki, dzięki czemu rodzice mogą np. swobodnie pójść do pracy.
Starość jest kolejnym etapem życia, w którym seniorzy mogą rozwijać swoje pasje oraz zainteresowania. Coraz częściej i chętniej poszukują nowych form aktywności. Uczęszczają do Klubów Seniora, lokalnych stowarzyszeń lub Uniwersytetów III Wieku. Spora część seniorów regularnie uprawia sport. Również nowoczesne technologie nie są im obce. Potrafią już obsługiwać komputery czy smartfony. Aby seniorzy mogli się aktywnie rozwijać, muszą być akceptowani społecznie. Jest to niestety szczególnie trudne do realizacji w krajach słabo rozwiniętych lub w krajach rozwiniętych, gdzie obecne pokolenie seniorów wychowywało się w czasach wojny i niedostatku.
Obecnie na świecie żyje ponad 600 milionów ludzi powyżej 60 roku życia. Według danych demograficznych do 2050 r. liczba ta wzrośnie do niemal 2 mld. Seniorzy w Polsce stanowią obecnie 13% populacji. Szacuje się, że do 2060 r. stanowić będą już jedną trzecią populacji. Dlatego promowanie dobrych praktyk związanych z opieką nad seniorami jest bardzo ważne, aby mogli oni czuć się komfortowo w społeczeństwie. Poniżej kilka przydatnych wskazówek: