Pięć kroków do porozumienia
Jak ułatwić sobie porozumiewanie się z innymi ludźmi? 🗣 Czy to w pracy, na uczelni, w szkole, w domu...
W jaki sposób wykorzystać różnorodne osobowości w realizacji projektów? Jak porozumieć się z osobami różniącymi się od nas charakterem i temperamentem?I I wreszcie – jaki ty masz charakter i do czego, może przydać ci się ta wiedza. Zapraszam do lektury, która być może rozwieje część spośród tych wątpliwości.
Osobowość
Współpraca z drugim człowiekiem nie jest prosta. Każdy zapewne ma w tej materii swój własny przepis na sukces, ponieważ proces porozumiewania się jest dość złożony i zależy od wielu czynników. Pomocne w zrozumieniu tego, jak współistnieć z innymi ludźmi, rozmawiać z nimi i prowadzić różnego rodzaju wspólne projekty, może okazać się zwrócenie uwagi na to, jacy jesteśmy sami i czego potrzebujemy, ale także jaka jest natura i potrzeby ludzi wokoło. Każdy człowiek jest niepowtarzalny. Ta unikalność ma miejsce z powodu bardzo indywidualnej budowy organizmu, predyspozycji, czy wpływu kulturowego i wychowawczego w jakim przyszło żyć konkretnej osobie. To właśnie różnego rodzaju czynniki zewnętrzne i biologia naszego ciała mogą nadawać nam indywidualność, ale także kształtować nasze osobowości, na które składają się temperament, charakter i tożsamość. Każdy z tych czynników wywiera wpływ na nasze życia, warto więc uświadomić sobie jaki on jest i jak możemy na to wpływać. Praca podjęta w tej materii niewątpliwie pozwala na lepsze współżycie z innymi, ale także i z samym sobą.
Charakter i temperament
Bardzo ciekawym wśród tych komponentów jest temperament, który może ujawnić się już w pierwszych latach naszego życia i według opinii części badaczy w dużej mierze zdeterminowany jest genetycznie. Składają się na niego na przykład aktywność, wytrzymałość, a także reakcje emocjonalne i fizyczne na różnego rodzaju bodźce. To aspekty, na które nie mamy dużego wpływu. Z tego względu temperament jest w naszym życiu bardzo ważny.
Warto go dobrze poznać i nauczyć się z nim współpracować, a już na pewno nie obwiniać siebie za to, jacy jesteśmy. Zupełnie inny stosunek powinniśmy mieć do charakteru, na którego kształt mamy już wymierny wpływ. Cechy charakteru mogą wynikać z naszych zachowań, sposobu bycia i usposobienia. Mogą mówić o naszym światopoglądzie czy sile woli. Przyglądając się swojemu charakterowi, wiele zyskujemy. Obserwując i analizując jego przejawy, możemy lepiej go rozumieć i rozwijać tak, aby stawać się lepszymi wersjami siebie.
Poprzez głębszy wgląd w swoje wnętrze niewątpliwie natkniemy się również na tożsamość, która jest nieodłącznym elementem naszej osobowości. Wynika ona z wychowania, wpływu kulturowego i środowiska, które nas otacza. To, jaki miały one na nas wpływ i to, co sami dla siebie wybierzemy z tego, co zaoferowało nam życie może wpłynąć na nasze poczucie spełnienia i potrzebę przynależności. Nie można przy tym zapomnieć, że każdy człowiek ma swoją własną perspektywę, na którą składa się tak wiele czynników.
Klasyfikacja Hipokratesa
Z racji poziomu skomplikowania tematu osobowości i tego jak ją rozumiemy, powstało wiele pomysłów na to, jakie typy osobowości można wyróżnić. Jedną z pierwszych takich klasyfikacji jest ta zaproponowanego przez starożytnego greckiego uczonego Hipokratesa. Wyróżnił on cztery typy osobowości: sangwinika, melancholika, choleryka i flegmatyka. Każda z nich opisuje zestawienie cech, które mogą okazać się pomocne w lepszym zrozumieniu siebie. Jednak rzadko zdarza się, aby ktoś miał cechy tylko jednego z tych typów. Zwykle osoby poznające ten podział identyfikują się z co najmniej dwoma z nich, zaznaczając przewagę jednego z nich. Sangwinika określa się jako duszę towarzystwa, chętnego do działania i z łatwością dopasowującego się do zmieniającej się rzeczywistości. Choleryk również jest osobowością z dużą siłą energią życiową, jednak posiada więcej cech przywódczych, pewności siebie i dużej ambicji w dążeniu do swoich celów. Natomiast melancholik jest dużo bardziej poważny, chętnie poddaje analizom działania innych i często towarzyszy mu zamyślenie. Flegmatyk również jest stonowany, spokojny, ale również najbardziej cierpliwy z wszystkich osobowości. Charakteryzuje go duża wytrwałość i stabilność emocjonalna. I choć w Internecie można znaleźć bardziej wnikliwe analizy tych typów osobowości, to już nawet dzięki temu krótkiemu opisowi widzimy, że każdy z podanych typów będzie zupełnie innym rozmówcą, a współpraca z każdym z nich będzie zupełnie inna.
Jak wpływamy na siebie nawzajem?
Możemy znaleźć wiele bardzo ciekawych informacji o tym, jak konkretne typy osobowości radzą sobie ze stresem, a nawet jak może rozwijać się dana osobowość – w pozytywny lub negatywny sposób. Fakty te pozwalają nam na lepsze rozumienie siebie i innych wokół nas, dlatego zanim rozpoczniemy następną dyskusję, zainaugurujemy kolejny wielki projekt czy będziemy chcieli zarządzać zespołem w pracy, warto jest dowiedzieć się kim są osoby, z którymi współpracujemy i zapytać w jakich zadaniach czują się najlepiej. To może znacząco ułatwić wszelkie interakcje z ludźmi i podnieść waszą współpracę na inny poziom. Szczególnie ważne wydaje się być to w przypadku współpracy osób bardzo różniących się od siebie, gdyż sangwinicy mogą powiedzieć, że melancholik za dużo narzeka i wszędzie widzi problemy podczas swoich bardzo dokładnych analiz sytuacji, wytykając błędy i niedociągnięcia wszystkich pomysłów. Natomiast choleryk może uznać rzetelne analizy za niezbędne w swoich bardzo ambitnych i konsekwentnie realizowanych projektach. Podobnie, gdy zarządzamy zespołem i wchodzimy w interakcje społeczne – sangwinika poprosimy o zaangażowanie w burzę mózgów i zagadywanie do nowych pracowników na imprezie firmowej. Flegmatyka natomiast zaangażujemy wykonywanie konsekwentnie rutynowych czynności w długoterminowych projektach, zwłaszcza gdy chcemy wszystko dopiąć na ostatni guzik. To niesamowite, że jesteśmy tak różni i możemy dopełniać siebie nawzajem sprawiając, że każda rozmowa i wspólny projekt będą jeszcze ciekawsze.