Jak nakarmić wilka i mieć owce w całości?
O dylemacie mieszkaniowym, spekulacji i jej wpływie społecznym. Temat nieruchomości pobudza zmysły opinii publicznej już kolejne miesiące, rodząc przy tym skrajne...
Najnowsze badania CEOWorld Magazine pozycjonują Polskę na siódmym miejscu pośród 50 krajów do inwestowania i prowadzenia biznesu oraz przyjaznych start-upom. Ranking uwzględniał między innymi: USA, Kanadę, Wielką Brytanię, Izrael, Indie czy Niemcy. Wpływ na to miały chociażby ubiegłoroczne zmiany legislacyjne ujęte w pakiet tzw. Konstytucji dla biznesu. ‒ Konstytucja Biznesu, stanowiąca zasadniczy element naszego pakietu zmian, jest odpowiedzią na niedoskonałość dotychczasowych regulacji, które nie były w stanie w pełni zrealizować gwarancji dotyczących wolności gospodarczej, zapisanych w Konstytucji RP – mówił premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając plan reformy prawa gospodarczego. Nowe prawo określa fundamenty ustroju gospodarczego Polski w duchu wolności gospodarczej. Dla firm ma być „kartą praw podstawowych”, która zwiększy świadomość przedsiębiorców w zakresie zasad prowadzenia biznesu i przysługujących im gwarancji. Najważniejsze zmiany, jakie przyniesie Konstytucja dla biznesu, to: uregulowanie kwestii sukcesji w firmach rodzinnych; niższe składki ZUS dla małych firm: od 2019 roku przedsiębiorcy, których miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, będą płacić obniżone składki na ubezpieczenia społeczne; utworzenie nowego bytu w Kodeksie spółek handlowych, czyli prostej spółki akcyjnej (PSA) czy przeciwdziałanie zatorom płatniczym. Ponadto od 2019 roku te przychody firm, które osiągnięte zostały dzięki komercjalizacji własności intelektualnej (patenty, wyniki badań), opodatkowane będą tylko 5-proc. stawką CIT. IP BOX, bo tak nazywa się to rozwiązanie, to ewenement w skali europejskiej.
Dobry klimat dla innowacji
W tym otoczeniu i klimacie już od początku 2019 roku rusza w całej Polsce kilkanaście dużych projektów inkubacyjnych i akceleracyjnych. Są efektem dwóch dużych programów prowadzonych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), finansowanych ze środków europejskich. Co ważne, nie potrzebujesz pieniędzy, by z nich skorzystać i by rozpocząć biznesową przygodę. Polskie państwo konsekwentnie od 2016 roku tworzy, animuje i dofinansowuje działania wspierające innowacyjną przedsiębiorczość. Na oba omawiane programy przeznaczona zostanie niebagatelna kwota ponad 200 mln PLN. To realne działanie Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, która w dużym stopniu koncentruje wysiłek państwowych instytucji na podniesieniu innowacyjności usług i produktów rodzimych firm.
Pierwszy program to Platformy Startowe, czyli przysłowiowa wisienka na torcie programu unijnego Polska Wschodnia. Jesienią 2018 roku w ramach konkursu ofert wyłoniono sześć instytucji, które do 2023 roku mają pomóc prawie 1000 firm na terenie pięciu województw: podlaskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Co ciekawe, by skorzystać z ich oferty, w pierwszej i kluczowej fazie, polegającej na weryfikacji biznesowej pomysłu, nie jest wymagane fizyczne zarejestrowanie spółki czy działalności gospodarczej. Każdy operator programu wspólnie z partnerami, tj. uczelniami wyższymi, funduszami inwestycyjnymi czy instytucjami otoczenia biznesu umożliwi rozwój start-upów w zakresie: ICT, produkcji żywności, branży metalowo-maszynowej, energetyki, turystyki, medycyny i zdrowia, smart city (transport i motoryzacja), ekologii, lotnictwa, motoryzacji czy budownictwa. Uczestnicząc, można uzyskać m.in. bezpłatne usługi wsparcia mentorskiego, dostępu do specjalistycznej infrastruktury laboratoryjnej lub produkcyjnej, pomocy prawnej i administracyjnej czy rzecznika patentowego, pełną pomoc w dotarciu do inwestorów. Najlepsze start-upy po procesie inkubacji mają szansę na zdobycie gotówki w ramach specjalnie skrojonego dla nich programu dotacyjnego przez PARP. Do kogo pukać z naszym pomysłem? To Polska Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland”; Puławski Park Naukowo-Technologiczny Sp. z o.o.; Park Naukowo-Technologiczny Energii Sp. z o.o.; Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.; Gmina Olsztyn – Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny.
Ciąg dalszy Scale Up
Z kolei drugi omawiany program, będący naturalną kontynuacją dobrze rozpoznawalnego pilotażu z lat 2016/2017 o nazwie Scale Up, ma charakter ogólnokrajowy i nakierowany jest już na doprowadzenie do realnych wdrożeń produktów i usług młodych firm w dużych i średnich firmach. W grudniu 2018 roku wybrano dziesięciu operatorów programu, którzy już na wstępie musieli zapewnić pełną obecność firm zainteresowanych odbiorem rozwiązań, które opracowywać będą uczestnicy. Orlen, Tauron, PZU, Samsung, Orange to przykłady wielkich firm, ale nie można zapominać o bardzo licznej rzeszy średnich przedsiębiorstw: Putka, Wierzejki, Cegielski czy regionalne banki. W pilotażowej edycji dzięki współpracy z 66 dużymi przedsiębiorstwami dotychczas przeprowadzono 190 wdrożeń, a 31 rozwiązań wprowadzono na rynek (w samym Tauronie jest ich aż 7, kolejne 3 znajdziemy w sieci sklepów Carrefour). Autorami były start-upy. Teraz, dzięki dwukrotnemu zwiększeniu dofinansowania, do końca 2020 roku wsparcie może otrzymać nawet 400 firm. Program realizowany jest ze środków Programu Inteligentny Rozwój i zakłada akcelerację start-upów, których projekty wpisują się w obszary specjalizacji, takie jak: fintech, biotechnologia farmaceutyczna, biogospodarka, cyberbezpieczeństwo, smart city, industrial internet, mikroelektronika, inteligentne tworzywa, sztuczna inteligencja, technologie kosmiczne.
Podstawowym celem operatorów programu jest doprowadzenie start-upów do etapu testowania każdego rozwiązania w dużych i średnich spółkach. Gdy zakończą się one sukcesem, powinny zostać podpisane umowy o kontynuacji współpracy po akceleracji i dalszych pracach nad produktem. Start-upy otrzymają wsparcie mentorów biznesowych i ekspertów technologicznych (na te usługi akcelerator będzie miał do 50 tys. zł dla poszczególnych firm) oraz grantów w wysokości do 200 tys. zł. Młode firmy otrzymają dostęp do infrastruktury i wiedzy biznesowej średnich i dużych przedsiębiorstw, które będą odbiorcami opracowywanych technologii. Wybrani przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości operatorzy to:
• Accelpoint
• Blue Dot Solutions
• Brinc Limited
• DGA
• Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej
• FundingBox Accelerator
• Fundacja Polska Przedsiębiorcza
• HugeTECH
• Krakowski Park Technologiczny
• Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna
Res Solution to nazwa firmy, której przykład pokazuje, co może dać udział w takim projekcie. Dziś działa jako pełnoprawny uczestnik rynku, zatrudnia ludzi i uzyskuje przychody. Co takiego zrobiła? Jak podaje PARP we współpracy z dużą firmą Albea Polska, start-up Res Solution rozwinął kompleksowy system do monitoringu i optymalizacji kosztów energii elektrycznej. Rozwiązanie zostało dopasowane m.in. do: zarządzania klimatyzatorami; monitoringu i sprawdzania efektywności linii produkcyjnych; zmiany i optymalizacji pracy maszyn, pomiaru zużycia energii elektrycznej, a także zarządzania ryzykiem podczas awarii zasilania w spółce Albea. Po zakończeniu akceleracji start-up Res Solution rozpoczął współpracę z Albea Polska na zasadach komercyjnych – poprzez wykupienie licencji na użytkowanie systemu. Albea Polska rozważa wdrożenie rozwiązania w pozostałych 40 fabrykach firmy ulokowanych w 16 krajach.
Informacji o szczegółach każdego z projektów szukać należy na stronach www poszczególnych instytucji.
Przeczytaj artykuł: