Jak nakarmić wilka i mieć owce w całości?
O dylemacie mieszkaniowym, spekulacji i jej wpływie społecznym. Temat nieruchomości pobudza zmysły opinii publicznej już kolejne miesiące, rodząc przy tym skrajne...
Cykl: Głowa z kredytem czy kredyt z głową?
1. Czy lepiej pożyczać od rodziny i znajomych niż od banku?
Tak: Podstawowym plusem takiego rozwiązania są mniejsze koszty. Pożyczka od osoby fizycznej jest zazwyczaj tańsza niż od podmiotu komercyjnego.
Nie: Z bliskimi osobami może być trudniej wynegocjować dłuższy czas spłaty, na dodatek w relatywnie niewielkich kwotach. Ponadto w przypadku banku relacja jest czysto transakcyjna, nie jest obarczona dodatkowymi uwarunkowaniami emocjonalnymi, które mogą zostać wykorzystane w najmniej dogodnym momencie.
2. Czy warto zastanowić się nad ofertą serwisów pożyczek społecznościowych?
Tak: W tym przypadku może być trochę taniej niż w banku. Koniecznie należy sprawdzić czy społecznościowa platforma pożyczkowa współpracuje z Krajowym Rejestrem Długów (KRD), Biurem Informacji Gospodarczej (BIG) i/lub Biurem Informacji Kredytowej (BIK). To zwiększa bezpieczeństwo korzystania z serwisu oraz pewność, że zaciągając tam pożyczkę mamy gwarancję nie ujawnienia naszych danych wrażliwych niepożądanym osobom.
Nie: Warto sprawdzić, czy użytkownicy serwisu oferujący pożyczki działają na podstawie przepisów ustawy o kredycie konsumenckim, co ma wpływ m.in. wysokość maksymalnego oprocentowania pożyczki, udostępniania informacji o warunkach umowy itd.
Należy sprawdzić czy społecznościowa platforma pożyczkowa współpracuje z KRD, BIG i/lub BIK.
3. Czy poza samą umową kredytową z bankiem istnieje nadrzędne źródło prawa?
Tak: Umowa kredytu jest regulowana przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz.U. 1997 nr 140 poz. 939 z późn. zm.) oraz ustawą z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz.U. 2011 nr 126 poz. 715 z późn. zm.).
4. Czy ważne jest, od której instytucji finansowej pożyczam pieniądze?
Tak: Historia, jak i codzienność uczy nas, że ma to znaczenie – mimo, że banki, czy SKOKi działają na bazie tego samego prawa oraz podlegają identycznym regulacjom i nadzorowi. Im stabilniejszy, bardziej przewidywalny i budzący zaufanie bank lub kasa, tym dla nas lepiej. W podjęciu decyzji posiłkujmy się opiniami instytucji publicznych (np. KNF, UOKiK), wykładowców, serwisów informacyjnych, rodziny, przyjaciół, ale na koniec sami podejmijmy decyzję. Zdrowy rozsądek przede wszystkim.
Im stabilniejszy, bardziej przewidywalny i budzący zaufanie bank lub kasa, tym dla nas lepiej.
5. Czy warto korzystać ze specjalnych ofert pożyczkowych, na przykład kredytów studenckich?
Tak: Warto rozważyć taką opcję – po wnikliwym sprawdzeniu, co jest istotą takiej propozycji i porównaniu jej z innymi ofertami na rynku. Jednym z atutów takich ofert może być tzw. karencja, czyli zawieszenie na określony czas terminu rozpoczęcia spłaty rat kredytu czy zawieszenie spłaty na przykład po uregulowaniu połowy należności. Innymi spotykanymi rozwiązaniami mającymi przyciągnąć klientów są między innymi umorzenie kwoty kilku rat po długim okresie regularnego spłacania, zwolnienie z płacenia odsetek przez kilka miesięcy, czy też malejące raty.
—–
Artykuł został opublikowany w ramach projektu ekonomicznego „Przedsiębiorczy Żak”.
Co musisz wiedzieć o kredycie hipotecznym? Czytaj Magazyn Koncept.