Czy szkoła rzeczywiście wychowuje?
Czy obecny system edukacji naprawdę spełnia swoje zadanie? 🤔Zobacz, jakie wyzwania stoją przed dzisiejszymi szkołami i dlaczego warto zadbać...
1. Rozejrzyj się wokół
Nie musisz od razu kierować wielką korporacją, żeby zobaczyć, czy interesuje cię to na dłuższą metę. W swoim środowisku z pewnością masz mnóstwo możliwości, by się sprawdzić. Jeśli studiujesz, spróbuj swoich sił w organizacjach studenckich lub w samorządzie. Zobaczysz, czy potrafisz współpracować z innymi, przekonać ich do swoich pomysłów czy zorganizować jakieś wydarzenie. Pamiętaj o tym, że bycie liderem zdecydowanie różni się od karykaturalnej wizji szefa, który nic nie robi. Lider to ktoś, kto nie tylko wskazuje kierunek, ale również pomaga i pracuje na równi z innymi.
2. Próbuj swoich sił
Nie tylko na uczelni możesz przetestować swoje umiejętności przywódcze. Jeśli dysponujesz odrobiną wolnego czasu, być może interesującą opcją będzie wolontariat. Pamiętaj, że to nie tylko pomaganie w schronisku – to też organizacja różnych działań, pomoc przy wydarzeniach, współpraca z organizacjami pożytku publicznego i wiele innych możliwości. Dzięki takiej formie zaangażowania możesz nie tylko pomóc innym, ale również sobie – niektórzy wolontariusze otrzymują bardzo odpowiedzialne zadania takie jak koordynacja projektów czy kierowanie zespołem – czyż to nie idealna okazja?
3. Idź na staż
Choć wokół (płatnych albo i nie) staży i praktyk narosło mnóstwo niekorzystnych mitów, w ostatnim czasie ich jakość zdecydowanie się poprawiła. Staże czy praktyki są bardzo dobrą opcją do sprawdzenia swoich sił i możliwości, w wielu firmach nie polegają bowiem na przysłowiowym „parzeniu kawy”, ale po krótkim wprowadzeniu stażysta otrzymuje własne zadania i zakres odpowiedzialności. W przypadku dłuższych staży stajesz się wręcz częścią zespołu i realizujesz własne projekty.
4. Ucz się od innych
Nie od razu Kraków zbudowano – nie mając doświadczenia w koordynacji czy organizacji, musisz liczyć się z tym, że w firmach i organizacjach, do których trafisz, będą ludzie lepsi od ciebie – z większą wiedzą, doświadczeniem. Zamiast się buntować na to, że to oni chcą rządzić, spróbuj czerpać z tego stażu jak najwięcej dla siebie. Zastanów się nad tym, co te osoby robią dobrze, dlaczego działają tak skutecznie, co pozwala im realizować własne pomysły i dlaczego to właśnie ich koncepcje spotykają się z aprobatą zespołu. Analiza przypadku pozwoli ci wprowadzić skuteczne rozwiązania w życie, ale dzięki temu również… unikniesz błędów, które ktoś już popełnił!
5. Zajmij się teorią
Praktyka to nie jedyna opcja zwiększania swoich kompetencji międzyludzkich czy liderskich. Warto poszukać kursów, warsztatów lub projektów adresowanych do młodych ludzi, którzy chcą skutecznie zarządzać i współpracować z innymi. Wiele z nich organizowanych jest w ramach grantów czy konkursów, a udział w nich jest bezpłatny. Dzięki takim zajęciom zwiększysz swoje umiejętności pod okiem praktyków i profesjonalistów. Ale to nie jedyna korzyść! W takich miejscach spotkasz zaangażowanych i aktywnych ludzi, z którymi możesz dalej realizować swoje projekty albo po prostu będą oni kopalnią wiedzy o możliwościach, z których warto skorzystać!
6. Zrób to sam!
Żeby zrobić coś fajnego, a przy okazji sprawdzić swoje kompetencje i możliwości możesz też przecież zorganizować coś samodzielnie! Marzysz o tworzeniu gazety? Dlaczego nie założyć własnej? Od dawna chcesz zorganizować jakąś akcję albo koncert? Dlaczego po prostu się za to nie weźmiesz? Być może zabrzmi to dziwnie, ale do realizacji wielu przedsięwzięć wcale nie są potrzebne gigantyczne pieniądze, tylko zaangażowanie i szczera chęć osób w nich uczestniczących. Gdzie lepiej sprawdzić się w roli lidera, jak nie we własnym autorskim projekcie?
Projekt dofinansowany ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich