Czy szkoła rzeczywiście wychowuje?
Czy obecny system edukacji naprawdę spełnia swoje zadanie? 🤔Zobacz, jakie wyzwania stoją przed dzisiejszymi szkołami i dlaczego warto zadbać...
Ranking polskich uczelni
Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski zajęły wspólnie I miejsce w Rankingu Szkół Wyższych "Perspektywy 2015" (to pierwszy taki przypadek w historii rankingu). Trzecie miejsce zajął Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kolejne pozycje należą do: Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej (też ex aequo), Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa, Uniwersytetu Wrocławskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W zestawieniu uczelni magisterskich niepublicznych zwyciężyła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. W grupie uczelni ekonomicznych triumfowała Szkoła Główna Handlowa. Z kolei, najlepszą akademią wychowania fizycznego została wrocławska AWF.
Najwyższe zarobki po SGH
Nieco inaczej (zupełnie inaczej!) wygląda zestawienie uczelni, po ukończeniu których można liczyć na wysokie wynagrodzenie w pracy*. Tu królują przede wszystkim uczelnie techniczne i ekonomiczne. Oto pierwsza dziesiątka i średnie zarobki jej absolwentów (PLN, brutto).
Szkoła Główna Handlowa 8 700
Politechnika Warszawska 7 700
Politechnika Wrocławska 6 500
Politechnika Gdańska 6 500
Uniwersytet Warszawski 6 000
Politechnika Poznańska 6 000
AGH 5 900
Politechnika Łódzka 5 900
Politechnika Śląska (Gliwice) 5 800
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu 5 700
* Na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2014, przygotowanego przez Sedlak & Sedlak
Koniec prac magisterskich?
Jeszcze do niedawna szkoły wyższe dość restrykcyjnie podchodziły do prac dyplomowych, wymagając, by miały one tradycyjną formę pracy inżynierskiej, licencjackiej lub magisterskiej. Coraz więcej uczelni decyduje się jednak na dopuszczenie również innych form, które pozwolą uzyskać tytuł naukowy. Zwłaszcza, że prawo nie mówi wprost, jak egzamin dyplomowy ma wyglądać. Jak się okazuje, równie dobrze pracą taką może być np. opublikowany artykuł, projekt, praca konstrukcyjna lub artystyczna. Tą drogą postanowiło iść coraz więcej uczelni w Polsce. Bez tradycyjnej pracy magisterskiej tytuł można zdobyć już na Uniwersytecie Gdańskim, Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego czy w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Kredyt studencki? Szału nie ma
Kredyt studencki jest obecnie wypłacany około 3,5 proc. studentów i doktorantów – poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z przekazanych przez banki danych wynika, że podczas akcji kredytowej w roku akademickim 2014/2015, ponad 97 proc. wniosków kredytowych spełniało tzw. kryterium pierwszeństwa z przepisów o pożyczkach i kredytach studenckich, czyli wskazywało na dochód na osobę w rodzinie nie przekraczający 2,5 tys. zł. Najczęściej wybieranym przez studentów bankiem był PKO Bank Polski S.A., z którym umowę o kredyt podpisało 76,4 proc. studentów. Pekao S.A. udzielił 18,9 proc. nowych kredytów, Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. – 2,9 proc., zaś SGB-Bank S.A. – 1,8 proc.
Studenci z Łodzi i ich Bandbarian
Studenci z Uniwersytetu Łódzkiego wezmą udział w Finałach konkursu Imagine Cup firmy Microsoft, jako jedyna drużyna z Polski. W kategorii „Gry” w finałach weźmie udział 9 zespołów: 4 z Azji, 3 z Europy (Polska, Holandia i Rosja) oraz po 1 z Ameryki i Afryki. Czym polscy studenci chcą podbić świat? Otóż, wymyślona przez nich gra komputerowa „Bandbarian” motywować ma gracza do dbania o swoją kondycję. Bohater gry – wojownik, aby osiągać kolejne cele w grze, musi stawać się coraz silniejszy. A jest to możliwe jedynie wtedy, gdy… gracz ćwiczy wspólnie z wojownikiem. Gra śledzi postępy użytkownika poprzez urządzenie śledzące ruch i aktywność fizyczną – w tym przypadku jest to specjalna opaska zakładana przez gracza.
BARDZIEJ NIŻ NORMALNIE
Drony na egzaminie
Wykładowcy z chińskiego uniwersytetu Luojang wpadli na bardzo nowatorski sposób pilnowania porządku podczas egzaminów. Nad dwiema wielkimi salami egzaminacyjnymi wypuszczono drony, które monitorowały zdających czy nie korzystają ze ściąg lub smartfonów. W konsekwencji, nie odnotowano żadnego przypadku stosowania niedozwolonych praktyk.
Cofnąć czas!
Aż 51 proc. pracujących już absolwentów polskich uczelni, gdyby mogła cofnąć czas, wybrałaby inny profil nauki – wynika z badania Millward Brown. Czy to takie dziwne, skoro w przypadku małżeństw jest podobnie? Ten, kto wymyśli wehikuł czasu, zepchnie na margines sławę Einsteinów, Koperników i Edisonów.
Polskie orły
W ciągu 7 lat (2007-2013) polscy naukowcy dostali jedynie 14 spośród 4,5 tys. grantów przyznanych przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (European Research Council, ERC). W aktualnym programie „Horyzont 2020” nie wywalczyliśmy jeszcze żadnego grantu. – To tragedia, jeśli przyjąć, że w naszym kraju pracuje 60-70 tys. badaczy – pomstują eksperci. Słowem-kluczem do zrozumienia tego zjawiska jest w powyższej wypowiedzi czasownik „pracuje”.
Litr paliwa i 641 km
Zbudowany przez studentów Politechniki Łódzkiej superoszczędny pojazd może przejechać 641 km na jednym litrze paliwa! Tym wyczynem młodzi Polacy zajęli 12. miejsce na zawodach Shella w Rotterdamie. Ale… prócz geniuszu technicznego przydał się też nasz narodowy spryt. Mówi obserwator zawodów: – Polscy studenci zastosowali świetną taktykę. Ustawili się w kolejkę do startu wcześnie rano, dzięki czemu byli pierwsi i mieli po starcie pusty tor, w związku z czym nie musieli wymijać kolejnych pojazdów.