Sieć znajomych, znajomi w sieci
Media społecznościowe osiągnęły taką popularność, że powstał żart, że jeśli nie ma cię na Facebooku, Instagramie, Twitterze lub innym medium to tak, jakby nie było cię...
Moja teza jest prosta i oczywista: studia dziennikarskie są przydatne w zawodzie dziennikarza! Dlaczego? Odpowiedź znajdziecie poniżej. Sam nie studiowałem dziennikarstwa, i żałuję.
Wielokrotnie czytałem, jakie to beznadziejne są studia dziennikarskie i zupełnie niepotrzebne, żeby uprawiać ten zawód. Piszą o tym zarówno dziennikarze, jak i studenci dziennikarstwa.
Najpierw przedstawię ich argumenty:
Wystarczy, by zniechęcić potencjalnego kandydata do studiowania dziennikarstwa.
Tyle tylko, że te mity, jak to mity, w niewielkim stopniu odzwierciedlają rzeczywistość.
Dziennikarzem jestem ponad 20 lat, nauczycielem dziennikarstwa od 14, i swoją wiedzę opieram na doświadczeniu.
Nieprawdą jest, że studia nie przygotowują do zawodu! Uczę w niepublicznej uczelni w Warszawie, gdzie 50 proc. przedmiotów to przedmioty praktyczne (warsztaty dziennikarskie), reszta to przedmioty ogólnorozwojowe (filozofia, prawo, ekonomia, socjologia, językoznawstwo, kulturoznawstwo, historia, politologia, psychologia, PR, retoryka, informatyka, itd.). Absolwent opuszcza mury uczelni, wiedząc jak napisać informację, przeprowadzić wywiad, znając prawo, rozumiejąc dylematy etyczne, będąc przygotowany również do zawodu w PR czy w reklamie. Po jakich innych studiach będzie tak dobrze przygotowany do zawodu dziennikarza? Po żadnych!
Po drugie, w czasie studiów dziennikarskich pozna odpowiednich ludzi, fachowców od teorii i praktyki, zdobędzie niezbędną wiedzę, nauczy się pracy w redakcji wcześniej niż absolwenci innych kierunków.
Po trzecie, redakcje wcale nie chcą przyuczać do zawodu – chcą, żebyś już coś umiał, a umiał będziesz właśnie po studiach dziennikarskich. Dziś nie potrzeba specjalistycznej wiedzy z jakiejś dziedziny, od tego są eksperci, a dziennikarz powinien po prostu umieć wyszukiwać szybko informacje i je obrabiać. Kapuścińskim nie zostaje się ani w czasie studiów dziennikarskich, ani po 5 latach pracy w redakcji. A studia nie są przeszkodą, lecz pomocą w uzyskaniu wyższej jakości dziennikarstwa. Spójrzcie ile tekstów w internecie jest niskiej jakości – to one produkowane są przez „dziennikarzy”, którzy nie ukończyli studiów zawodowych.
Ostatni argument: po studiach dziennikarskich nie ma pracy. A ja zapytam, a po których jest? I odpowiem: dla tych, którzy bardzo pragną pracować w zawodzie, na pewno się znajdzie! Co więcej, po studiach dziennikarskich możesz być nie tylko dziennikarzem, ale możesz pracować w wielu dziedzinach komunikacji społecznej: w PR, reklamie, placówkach oświatowych, instytucjach kulturalnych, itd. Dzięki studiom dziennikarskim masz większe pole manewru i większe szanse na pracę. Zatem, studiować dziennikarstwo naprawdę warto!
Dr. Marek Palczewski – dziennikarz, medioznawca, nauczyciel akademicki