W rytmie energicznej Samby – czyli kilka słów o brazylijskiej kulturze
Jak żyje się w Brazylii? 🇧🇷 Jakie tajemnice skrywa pełne kontrastów największe miasto Ameryki Łacińskiej São Paulo? Jak miłość...
Doskonale wiemy, jak celebruje się Boże Narodzenie w Polsce. A jak wyglądają świąteczne tradycje w egzotycznych krajach? Postanowiliśmy zapytać o to obcokrajowców z różnych zakątków świata.
Jak mówi Lizabeth Pérez Hérnandez z Toluci, Meksykanie prócz strojenia choinki bardzo dbają także o przygotowanie szopki bożonarodzeniowej. Ponadto przed świętami organizowane są specjalne wydarzenia posadas, w czasie których bliscy spotykają się w celu wspólnej zabawy polegającej na rozbiciu przygotowanej wcześniej piñaty wypełnionej słodyczami. Czas uprzyjemnia degustowanie przyrządzonego z tej okazji ponczu i śpiewanie kolęd. Dzieci otrzymują worki ze słodyczami zwanymi aguinaldo. W wieczór wigilijny rodziny zazwyczaj spotykają się przy kolacji w domach swoich dziadków i zajadają się tradycyjnymi potrawami, takimi jak: romeritos (danie składające się m.in. z wodorostów i krewetek przygotowanych w specjalnym sosie mole), buñuelos (słodkie formy z ciasta przypominające dyski) czy bacalao (dorsz). W Meksyku zgodnie z tradycją prezenty dzieciom przynoszą 6 stycznia Trzej Królowie.
Z kolei María Belén Avila pochodząca z Quito opowiada, że w Ekwadorze wyjątkowo ważną część świąt stanowi procesja dzieciątka – El Pase del Niño. W trakcie hucznego pochodu zmierzającego do kościoła na oficjalną mszę przy udziale pokazów pirotechnicznych mają miejsce specjalne choreografie taneczne – m.in. organizowane przez grupy etniczne Tucumán. W procesji można także odnaleźć ludzi przebranych za Maryję, Józefa, Trzech Króli czy anioła z gwiazdą rozpoczynającego marsz. W trakcie procesji podawana jest chicha – napój bazujący na sfermentowanych owocach i zbożu. Po mszy wszyscy spotykają się przy specjalnym świątecznym posiłku zwanym pambamesa.
Emmanuel Kaiza z Tanzanii mówi, że w jego kraju jest ponad 120 plemion i każde z nich potrafi mieć swoje zupełnie niezwykłe i wyjątkowe zwyczaje. Tłumaczy też, że przed świętami Bożego Narodzenia trzeba dużo wcześniej zarezerwować transport, ponieważ ogromna liczba ludzi – na co dzień pracująca w dużych miastach – wraca do rodzinnych wiosek, by wspólnie świętować ten wyjątkowy czas. Tradycję powrotów w rodzinne strony zakorzeniła chociażby trzecia co do wielkości grupa etniczna Chaga, zamieszkująca obszar sąsiadujący z Kilimandżaro. Emmanuel ponadto nadmienia, że mieszkańcy degustują bananowe piwo mbege oraz zajadają się ndizi na nyama – gulaszem z bananami.
Ciekawostkami na temat afrykańskich zwyczajów bożonarodzeniowych podzieliła się także Etsub Bekele pochodząca z Etiopii. W jej kraju święta – nazywane ganna – obchodzi się 7 stycznia. Rodziny, gromadząc się przy suto zastawionych tacach wypełnionych pysznymi potrawami, rękoma częstują i dzielą się jedzeniem – jest to tzw. gursha. Kobiety zakładają w tym czasie oficjalne, odświętne sukienki do kostek nazywane habesha kemis. Niektórzy udają się także do Lalibeli – świętego miejsca dla Etiopczyków, gdzie znajdują się słynne na całym świecie kościoły wykute w skale.
Karina Bagdasaryan pochodząca z Armenii tłumaczy, że w jej kraju święta rozpoczynają się 31 grudnia. Jednakże przygotowania do nich trwają co najmniej tydzień. W tym czasie gotuje się niezwykle popularne blenchiki (naleśniki z mięsnym nadzieniem), gołąbki z liści winogron czy bastrumę (suszona, przyprawiona wołowina). Boże Narodzenie wypada w tym państwie 6 stycznia. W tym dniu Ormianie uczestniczą w uroczystej mszy, podczas której zapalają świece, a następnie zabierają je ze sobą do domu. Symbolem jest także gwiazda Betlejemska. Ponadto na stołach króluje wino, potrawy rybne oraz harisa (potrawa z długo gotowanej pszenicy z mięsem). W tym dniu mieszkańcy Armenii witają się słowami: Chrystus się narodził – nam się objawił. Dla was i dla nas to radosna nowina. W odpowiedzi wypowiada się: błogosławione Narodziny Chrystusa.
fot. Boże Narodzenie plik wektorowy utworzone przez freepik – pl.freepik.com
Co warto wiedzieć o Armenii? Czytaj Magazyn Koncept.