Inflacja – czy wszystko musi drożeć?
Czy inflacja mogłaby kandydować na najpopularniejsze słowo roku? Czy jej przyczyny są gorsze niż skutki? I co dalej możemy...
Planując rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, trzeba pamiętać, że sam pomysł na biznes to dopiero początek drogi. Warto przełożyć go na biznesplan, ponieważ brak konkretnego planu działania jest szybką i prostą drogą do biznesowej porażki. Skuteczny biznesplan to połowa sukcesu, ponieważ pozwala ocenić zarówno opłacalność, jak i wszelkie ryzyka związane z planowanym przedsięwzięciem.
Jest to plan biznesu (z ang. business plan) sporządzany przeważnie w formie dokumentu przez przyszłego przedsiębiorcę. Zawiera przyszłościową koncepcję rozwoju firmy oraz szczegółowe opisy krótko- i długoterminowych celów planowanego przedsięwzięcia. Biznesplan tworzy się zazwyczaj w fazie planowania podjęcia działalności gospodarczej bądź w celu poszerzenia profilu dotychczasowej działalności.
Głównym celem każdego przedsiębiorstwa jest maksymalizacja zysków, a stworzenie biznesplanu i jego konsekwentne realizowanie wspomaga ten proces. Często jego opracowanie jest wręcz konieczne. Dzieje się tak w sytuacji, gdy przyszły przedsiębiorca ma zamiar ubiegać się w instytucji zewnętrznej (np. w Urzędzie Pracy) o dotację lub kredyt na założenie działalności gospodarczej.
Można powiedzieć, że dla przedsiębiorcy stworzenie biznesplanu jest tym samym, co napisanie CV przez osobę szukającą pracy.
Problemy mogą pojawić się przy faktycznym zarządzaniu firmą, kiedy konieczne będzie podejmowanie ważnych decyzji, które mogą nieść za sobą różne skutki. Wcześniej przygotowany biznesplan ułatwi ich podejmowanie.
Spisanie na papierze wszystkich pomysłów uporządkuje dotychczasowe informacje. Dzięki temu możliwe będzie spojrzenie na własny biznes z różnych perspektyw, a informacje te będą kluczowe przy podjęciu decyzji o rozpoczęciu bądź zaniechaniu działalności.
Solidnie opracowany biznesplan ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej, zwłaszcza w początkowej fazie, dzięki jasno określonym celom oraz sposobach ich realizacji. Wiele świetnych pomysłów nie zostało wdrożonych w praktyce z powodu braku lub słabo przygotowanego biznesplanu, czego efektem była przedsiębiorcza klęska.
Nie istnieje idealny wzorzec, jednak można wskazać najważniejsze elementy biznesplanu, które znajdą zastosowanie w każdej branży. Biznesplan powinien być sporządzony w sposób przejrzysty, zrozumiały, wiarygodny oraz w oparciu o aktualne dane. Do jego najważniejszych elementów zalicza się:
Wymienione wyżej elementy biznesplanu to podstawa. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby je bardziej rozbudować.
Dropshipping – jak zacząć? Czytaj w Magazynie Koncept