Daj piątaka na dzieciaka
Sport to zdrowie. Balsam dla duszy i ciała. Fundacja Pomocy Dzieciom Kolorowy Świat kolejny raz udowadnia, że poprzez aktywność fizyczną, możemy również...
W dniach 16-20 lipca na Litwie odbyła się II wymiana międzynarodowa w ramach projektu ”Liderzy Wspólnoty”, w której wzięła udział młodzież z Litwy oraz z Polski. Szkoła Letnia była zakończeniem rocznego projektu, który wspólnie realizowaliśmy z Samorządem Rejonu Soleczniki.
PRZYKŁAD IDZIE Z GÓRY
Podczas naszego pobytu mieliśmy niepowtarzalną okazję wysłuchać prelekcji wspaniałych gości. Wśród nich znalazł się wiceminister gospodarki Elijus Civilis, który opowiedział nam o cyklu digitalizacji, począwszy od indywidualnych kompetencji po możliwości rządowe. II sekretarz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Mindaugas Stanys mówił o liderach we współczesnym świecie. Równie ciekawą tematyką okazała się branża kolejowa Polski i Litwy, do której nawiązał dyrektor generalny„PKP Energetyka” Zbigniew Chyliński, którego tematem przewodnim była przedsiębiorczość. O typach ludzi i skutecznej komunikacji międzyludzkiej oraz o kształtowaniu wpływu opowiedział nam Justas Gavenas trener zarządzania LEGO Serious Play.
Ważnym dla nas było spotkanie z Merem Zdzisławem Palewiczem z Solecznik (naszego partnera projektu), który opowiedział nam o leaderships i którego słowami rozpoczęłam ten artykuł : „Mieć ambicje, trzeba chcieć, bo czas szybko leci. Każda chwila jest drogocenna. To jest bogactwo, które trzeba pielęgnować. Bez liderstwa nie ma sukcesu.”
TRENING CZYNI MISTRZA
Projekt nie mógłby zakończyć się sukcesem bez treningu i warsztatów z udziałem uczestników, którzy brali udział w debacie oksfordzkiej prowadzonej przez Andrzeja Skibę Prezesa Instytutu Debaty Publicznej. Młody lider nie może także opuścić zajęć z wystąpień publicznych i wystąpień przed kamerą dlatego też uczestnicy poszerzyli także z tego zakresu swoje umiejętności. Jako przyszły lider każdy młody człowiek musi posiadać wiedzę w jaki sposób zarządzać zespołem. W tym warsztacie, który miałam przyjemność poprowadzić ćwiczyliśmy naszą kreatywność, przypisywaliśmy cechy prawdziwego przywódcy, dowiedzieliśmy się jakie mamy style komunikowania się i style kierowania grupą. Skoro zarządzanie zespołem, to i praca w grupie, która była tutaj podstawą stąd też podjęliśmy wyzwanie Marshmallow challenge. Uwierzcie na słowo, ale tutaj kreatywność uczestników nie znała granic ☺
FIM jest organizacją stworzoną z myślą o młodych i dla młodych, dlatego też chcieliśmy zaszczepić w liderach chęć do udzielania się w organizacjach pozarządowych podczas warsztatu prowadzonego przez Prezesa FIMu Tomasza Skorupskiego o rozwoju NGO. Ciekawą formą pracy w grupach i nie lada wyzwaniem była gra terenowa, którą zorganizował i poprowadził Konrad Pytlakowski – Kierownik projektu ALRP.
NIE ZAPOMNIELIŚMY TEŻ O ROZRYWKACH ☺
Trzeci dzień obozu poświęciliśmy na zwiedzanie stolicy Litwy, podczas którego towarzyszyła nam pani przewodnik z niewyczerpaną wiedzą na temat Wilna. Na chwilę relaksu mogliśmy także liczyć podczas rejsu statkiem dookoła zamku w Trokach wsłuchując się w opowieść o jego historii. W ramach tego projektu zorganizowany został konkurs dziennikarsko – fotograficzny o tematyce 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas wymiany odbyło się oficjalne wręczenie nagrody dla zwycięzcy, a nagrodzoną pracę można było podziwiać w „Koncepcie” wydaniu czerwcowym.
A NA KONIEC
Na łamach „Konceptu” pragnę serdecznie podziękować całemu zespołowi z Solecznik na czele z Beatą Pietkiewicz, która była także koordynatorem tego projektu i dzielnie nad nim czuwała. Wszystkim uczestnikom, którzy z nami byli podczas tych dwóch wymian oraz instytucji partnerskiej – Administracji Rejonu Soleczniki za chęci do współpracy przy kształtowaniu liderów przyszłości.
Holokracja – zarządzanie bez managerów? Czytaj w Magazynie Koncept.