Jak nakarmić wilka i mieć owce w całości?
O dylemacie mieszkaniowym, spekulacji i jej wpływie społecznym. Temat nieruchomości pobudza zmysły opinii publicznej już kolejne miesiące, rodząc przy tym skrajne...
Najczęściej, aby rozpocząć działalność potrzebne są pieniądze. Niewiele jest takich branż, w których możemy wystartować, angażując jedynie swój wolny czas. Jeśli dysponujesz oszczędnościami albo masz przysłowiową „ciocię z Ameryki”, dużo łatwiej będzie ci wystartować. Większość młodych ludzi jednak musi polegać na sobie. Albo na kimś, kto może im pomóc.
Dotacje i wnioski grantowe to jeden z najlepszych i najskuteczniejszych sposobów na rozpoczęcie własnej działalności albo uzyskanie wsparcia w prowadzonych działaniach czy to w organizacji studenckiej, czy pozarządowej, czy w start-upie. Umożliwiają nie tylko uzyskanie środków finansowych, ale również uporządkowanie planów dotyczących funkcjonowania biznesu czy organizacji. Jednak jak znaleźć właściwy program grantowy i jak zabrać się za przygotowanie wniosku?
Po pierwsze – plan!
Musisz wiedzieć, co chcesz zrobić – jakie będą pierwsze kroki, z jaką konkurencją musisz się zmierzyć i jak mogą wyglądać początki twojego biznesu. Rozpoznanie konkurencji to jeden z najlepszych sposobów, by zorientować się, jakiego rodzaju produkty i usługi już funkcjonują na rynku, w jaki sposób inne przedsiębiorstwa kształtują swoją ofertę i w jakiego rodzaju produkty inwestują.
Kiedy już wiesz, kto stanowi konkurencję twojego biznesu, czas na rozpisanie poszczególnych działań – co i kiedy chcesz zrobić oraz jakie potencjalne wydatki może to wygenerować.
Po drugie – grant
Kiedy posiadasz już wstępny plan, warto abyś znalazł odpowiedni wniosek grantowy. Zazwyczaj mają one bardzo szczegółowo rozpisane wymagania, które należy spełnić, a także grupy osób/organizacje, które mogą skorzystać z dofinansowania. Zanim rozpoczniesz pisanie wniosku, sprawdź, czy spełniasz kryteria. W razie wątpliwości najlepiej jest skontaktować się bezpośrednio z grantodawcą i u źródła zweryfikować swoje wątpliwości.
Czytając wytyczne dotyczące wniosku, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na aspekty formalne. Pytania, na które należy znaleźć odpowiedzi to: do kiedy należy złożyć wniosek? jakie załączniki są wymagane? jakiego rodzaju dokumenty można złożyć w formie elektronicznej, a jakie koniecznie muszą być dostarczone jako wydruki? Podane w dokumentacji terminy warto traktować ostrożnie i dostarczyć wszystkie niezbędne elementy wniosku z kilkudniowym wyprzedzeniem. Czasem pozwoli to od razu zweryfikować poprawność wypełnionych dokumentów albo umożliwi dostarczenie brakujących.
Większość wniosków grantowych można roboczo podzielić na trzy elementy:
– część opisowa zawierająca dane osoby/organizacji starającej się o dofinansowanie – w tym miejscu należy możliwie dokładnie opisać poszczególne elementy realizacji planu, a także określić jego terminarz,
– część budżetowa – dokładnie i realnie (!) określony budżet to podstawa w przypadku starania się o dofinansowanie z większości grantów czy konkursów. Trzeba wiedzieć, ile mogą kosztować działania i pamiętać, że ważne są nie tylko duże wydatki, takie jak wynagrodzenia czy zakup sprzętu. Przy niektórych projektach trzeba będzie też zamówić gadżety lub drobne poczęstunki – nie można pomijać takich kosztów,
– część formalna – załączniki, dokumenty, skany – wbrew pozorom i temu, że wiele osób dość luźno podchodzi do tej części projektu, należy pamiętać, że brak niektórych załączników może spowodować, że nawet najlepszy pomysł nie uzyska dofinansowania. Warto więc nie zamykać sobie drogi na własne życzenie.
Część trzecia – skąd wziąć grant?
Poszukujesz finansowania na swój projekt, a nie wiesz, gdzie go szukać? Na tej krótkiej liście znajdziesz sporo możliwości:
– Fundacja Rozwoju Systemów Edukacji,
– Ministerstwo Rozwoju,
– Fundusze Norweskie,
– Europejski Fundusz Społeczny,
– Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej,
– Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich,
– Fundusz Spójności.
Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej? A może chcesz przedyskutować swój pomysł na warsztatach? Edukacja ekonomiczna w ramach Akademii Liderów Rzeczypospolitej to cykl bezpłatnych szkoleń kierowany do studentów i młodych absolwentów.
Tematyka poruszana podczas zajęć związana jest z ekonomicznymi aspektami funkcjonowania państwa, organizacji i środowisk akademickich/lokalnych. Ponadto uczestnicy mają możliwość podniesienia kompetencji w zakresie zarządzania projektami, tworzenia budżetu oraz prowadzenia sprawozdawczości.
Jak się zgłosić? Wszystkie informacje oraz możliwość zapisu na warsztaty znajdziesz na stronie: