W rytmie energicznej Samby – czyli kilka słów o brazylijskiej kulturze
Jak żyje się w Brazylii? 🇧🇷 Jakie tajemnice skrywa pełne kontrastów największe miasto Ameryki Łacińskiej São Paulo? Jak miłość...
„Ranking najbrzydszych miast w Polsce” – ilekroć trafiałem na tego typu zestawienia, zastanawiałem się, które z czołowych miejsc zajmie Wałbrzych. Miejscowość ta wyjątkowo spodobała się twórcom tego typu niechlubnych rankingów. Mam wrażenie jednak, że przynajmniej część z nich powstała w oparciu o utarte stereotypy, a ich autorzy odwiedzili Wałbrzych po raz ostatni dwadzieścia lat temu lub nie byli tam wcale.
Wałbrzych znajduje się na południowym zachodzie naszego kraju, na Pogórzu Zachodniosudeckim i w Sudetach Środkowych. Obecnie liczy blisko 112 tysięcy mieszkańców. Początkowo rozwijało się tu rzemiosło tkackie i włókiennictwo. Od połowy XVIII wieku stawiano na górnictwo węglowe.
Atrakcje turystyczne
Zachęcając do odwiedzenia Wałbrzycha, nie sposób nie wspomnieć o Książu. W jego pobliżu znajduje się Stado Ogierów – ośrodek hodowli koni, miejsce sportu zaprzęgowego i kompleks rekreacyjny w jednym. Stadnina przetrwała próbę czasu i nie uległa zniszczeniu. W chwili obecnej można zobaczyć starodawną ujeżdżalnię wybudowaną bez żadnego gwoździa czy autentyczne stanowiska dla koni z czasów, gdy Książ zamieszkiwała legendarna księżna Daisy. Można tu wybrać się na kurs jazdy konnej czy zaliczyć przejażdżkę bryczką lub kuligiem.
Na terenie wałbrzyskiego Lubiechowa znajduje się palmiarnia, która została wybudowana ponad sto lat temu z inicjatywy księcia Jana Henryka XV. Jest to najstarszy tego typu obiekt w naszym kraju, a zarazem jedyny, który zachował swoją pierwotną, historyczną konstrukcję.
Warte zobaczenia jest z pewnością Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Atrakcja powstała na obszarze dawnej kopalni węgla „Julia”/”Thorez”. Dziś na tym pokaźnym terenie znajduje się mnóstwo zabytkowych maszyn i obiektów, uzupełnionych o wyposażenie nadające jeszcze większego realizmu.
Z historią Wałbrzycha bardzo mocno łączy się również produkcja porcelany, której początki sięgają pierwszej dekady XIX wieku. Zakłady takie jak „Krzysztof” i „Wałbrzych” w latach swojej świetności eksportowały swoje towary w różne zakątki świata, a ich wyroby cieszyły się ogromnym uznaniem.
Ten kierunek to także dobra opcja dla miłośników górskich wędrówek. Z Wałbrzycha jest niedaleko do Szklarskiej Poręby czy Karpacza (oczywiście dla zmotoryzowanych turystów). Na terenie samej miejscowości jest jednak wiele innych urokliwych miejsc i wzniesień. Wspomniany Aqua Zdrój leży u stóp Chełmca, będącego częścią Gór Wałbrzyskich. Mierzy 851 m n.p.m. i jest o trzy metry niższy niż największy szczyt tego pasma – Borowa. Niemniej, stanowi atrakcyjne miejsce na spacer albo wycieczkę rowerową.
Wałbrzych da się lubić
Możecie mówić, co chcecie, ale Wałbrzych naprawdę da się lubić. Ma w sobie wiele uroku i miejsc wartych zobaczenia. Jego siłą jest także doskonałe umiejscowienie – wśród gór i zieleni, bardzo blisko słynnego kompleksu Riese, uzdrowisk takich jak Szczawno Zdrój i Jedlina Zdrój czy czeskiej granicy. Kategoryczne, negatywne opinie są moim zdaniem przesadzone. I choć jeszcze wiele jest do zrobienia, to gorąco zachęcam, idąc za słowami znanymi z reklamy jednego z napojów gazowanych, spakować walizki i zrobić „bamboocha na Wałbrzych”.